تفصیل | شهادت 

15th July, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

شاهد: حملات هوایی کنر و تلفات ناشی از آن باید بطور همه جانبه بررسی شوند

2017-10-13

 

برخی از نماینده‌های مردم ولایت کنر در ولسی جرگه می‌گویند، در حمله هوایی طیاره‌های بی‌پیلوت نیروهای خارجی که ناوقت روز پنجشنبه در ولسوالی سوکه این ولایت صورت گرفت شماری از افراد ملکی کشته شده‌اند.

مولوی شهزاده شاهد نماینده مردم کنر در ولسی جرگه روز جمعه گفت، حکومت باید یک هیئت حقیقیت یاب را بخاطر بررسی این رویداد به ولایت کنر بفرستد.

آقای شاهد گفت که در این رویداد ۱۴ فرد ملکی کشته شده‌اند.

وی گفت:
"در این حمله ۱۴ فرد ملکی کشته شده‌اند، ده تن افراد کشته شده اعضای دو خانواده هستند ما ۱۴ جنازه را ساعت ۱۱ روز جمعه به خاک سپردیم، این مردم هم حق زندگی کردن را دارند، خواست ما از حکومت اینست که در منطقه یک هیئت بفرستد و از عاملان آن پرسیده شود."

این در حالیست که پیش از این مقامات امنیتی ولایت کنر گفته بودند که در نتیجه حملات هوایی طیاره‌های بی‌پیلوت خارجی در ولسوالی سوکه آن ولایت ۲۰ تن از افراد وابسته به گروه داعش کشته شده‌اند.

از سوی هم شماری از باشنده‌های  گفتند، طیاره‌های بی‌پیلوت در ولسوالی سوکه دو بار حمله کردند که در آن حملات به شمول یک کودک ۱۵ فرد ملکی کشته و یک تن دیگر زخمی شده‌است.

قابل یاد آوریست که در این اواخر تلفات افراد ملکی در حملات هوایی نیروهای خارجی در افغانستان بیشتر شده‌است.

پیش از این نیز در نتیجه حملات هوایی طیاره‌های بی‌پیلوت در ولایات ننگرهار، هرات، لوگر، کندهار و برخی ولایات دیگر افراد ملکی کشته و زخمی شده‌اند.

در عین حال یوناما یا دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان نیز در یک گزارش تازه‌اش گفته است که در ۹ ماه گذشته سال‌جاری میلادی تلفات افراد ملکی ناشی از حملات هوایی نیروهای خارجی در افغانستان افزایش یافته‌است.

در گزارش یوناما آمده‌است که از ماه جنوری تا سپتمبر سال روان ۴۶۶ فرد ملکی در حملات هوایی نیروهای افغان و خارجی کشته و زخمی شده‌اند که از آن جمله بیشتر از ۶۶ درصد آن زنان و کودکان اند.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

15th July, 2018