تفصیل | شهادت 

14th December, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

انتخاب موگابه به عنوان سفیر حسن نیت سازمان صحت جهانی وانتقادات وارده

2017-10-22

انتخاب رابرت موگابه، رئیس‌جمهور زیمباوه به عنوان سفیر حسن‌نیت سازمان صحتجهانی با انتقاد گسترده روبرو شده و بریتانیا آن را "تاسف‌بار" ارزیابی کرده است.

مخالفان موگابه می‌گویند او خود "مسبب نابودی نظام بهداشتی" در کشورش است.

روز شنبه (۲۱ اکتبر- ) دولت بریتانیا در واکنش به اعلام این انتخاب، آن را "غیرمنتظره و تاسف‌بار" توصیف کرد و ابراز نگرانی کرد سابقه حکومت‌داری آقای موگابه بر برنامه‌های سازمان صحت جهانی سایه افکند.

با بالا گرفتن انتقادهای جهانی از برگزیدن رابرت موگابه به عنوان سفیر حسن‌نیت سازمان ب، این نهاد سازمان ملل متحد اعلام کرده فرآیند این انتخاب را مورد بازبینی قرار می‌دهد.

هم‌زمان مخالفان آقای موگابه در داخل زیمباوه هم کارزارهای مختلفی در مخالفت با این انتخاب به راه انداخته‌اند.

در حالی که تیدروس آدانوم، منشی عمومی سازمان  پیش‌تر از خدمات آقای موگابه به نظام صحت عمومی تشکر کرده بود، مخالفان رئیس‌جمهوری زیمباوه می‌گویند "او مسبب اصلی نابسامانی در سیستم بهداشتی این کشور" است.

  منشی عمومی سازمان صحت جهانی در ارتباط با نظام بهداشتی زیمباوه گفته بود: "{دولت این کشور} بیمه د عمومی را مستقر کرده و ارتقاء سلامتی و صحت را در کانون سیاست‌های خود قرار داده تا سلامتی را برای همه فراهم کند."

این در حالی است که بریتانیا در واکنش به سفیر حسن‌نیت شدن آقای موگابه به تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا علیه او اشاره کرده و با مورد توجه قرار دادن کارنامه آقای موگابه، درستی این انتخاب را زیر سوال برده است.

سخنگوی دولت بریتانیا هم گفته این کشور رسما نگرانی‌های خود در این رابطه را به سازمان صحت جهانی اعلام کرده است.

آقای موگابه سال‌هاست که به اتهام "نقض گسترده حقوق‌بشر" مورد انتقاد جهانی قرار دارد.

مخالفان او می‌گویند بر اثر سوء مدیریت  دولت آقای موگابه، نظام صحی زیمباوه فروریخته و علاوه بر به تعویق افتادن حقوق کارمندان سیستم صحی، این کشور از کمبود دو ا  هم رنج می‌برد.

دکتر تیدروس، منشی عمومی سازمان صحت جهانی که خود اهل اتیوپی است و نخستین رئیس آفریقایی این نهاد سازمان ملل متحد است، در گذشته به این سمت انتخاب شد و یکی از اهداف خود را مبارزه با سیاست‌زدگی در این سازمان معرفی کرده است.

در همین حال، سازمان دیدبان حقوق‌بشر در مخالفت با این انتخاب گفته "خجالت‌آور" است که کسی سفیر حسن‌نیت سازمانصحت جهانی شود که در پی "سوءمدیریت ویرانگر او اقتصاد و خدمات  (زیمباوه) ناوبد شده است".

منتقدان می‌گویند چه طور آقای موگابه که خود برای علاج بارها به خارج از زیمباوه سفر کرده، می تواند سامان‌گر نظام صحت زیمباوه و آفریقا شود.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

14th December, 2018