تفصیل | شهادت 

21st October, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

يک هيئت بلندپایۀ شورای عالی صلح به هدف استفاده از تجارب اندونیزیا اعزام این کشور شد.

2017-11-20

يک هيئت بلندپایۀ شورای عالی صلح به هدف استفاده از تجارب اندونیزیا اعزام این کشور شد.

امین الدین مظفری منشی شورای عالی صلح افغانستان قبل از اعزام به اندونيزیا به آژانس خبری پژواک گفت که کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح ریاست این هیئت را برعهده دارد.

وی اضافه کرد که این هیئت با مقامات بلندپایۀ اندونيزیا علاوه بر دیگر موضوعات بر موضوع صلح نیز بحث و مذاکره خواهند کرد.

مظفری گفت که یک ولایت اندونيزیا با حکومت خود چهل سال جنگ کرده، اما بعدا اختلافات شان را از طریق مذاکرات صلح حل کرد.

به گفتۀ وی، شورای عالی صلح می خواهد که پروسۀ صلح افغانستان را با استفاده از تجارب اندونیزیا در این مورد سرعت بخشد.

از سوی دیگر سفارت اندونیزیا مقیم کابل نیز از سفر یک هیئت شورای عالی صلح افغانستان به جاکارتا پایتخت اندونیزیا خبر داده است.

در خبرنامۀ این سفارت که یک کاپی آن به آژانس خبری پژواک ارسال شده، آمده است که توافق بر سر این سفر در جریان سفر رئیس جمهور افغانستان به اندونیزيا در ماه اپریل سال روان میلادی صورت گرفته بود.

منبع گفته است که رئسای جمهور افغانستان  و اندونیزيا بر سر همکاری در پروسۀ صلح و سفر هیئت شورای عالی صلح به این کشور را طی دیدار شان در جاکارتا توافق کرده بودند.

در خبرنامه گفته شده است که وزیر امور خارجۀ اندونیزیا دو هفته قبل در جریان سفر شان به کابل با کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح در این مورد صحبت کرده بود.

سفارت اندونیزیا گفته است که هدف از این سفر استفاده از تجارب دو طرف در بخش صلح و آشتی ملی می باشد.

در خبرنامه آمده است که هیئت شورای عالی صلح افغانستان، طی این سفر با جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونیزیا، جوسوف کلاویل معاون رئیس جمهور و شماری از مقامات دیگر این شکور دیدار خواهند کرد.

منبع گفته است که هئیت افغانی همچنان با رئیس اتحادیۀ اسلامی اندونیزیا و والی آن ولایت که چهل سال در آن جنگ جریان داشت، نیز دیدار خواهند کرد.

سفر هیئت شورای عالی صلح افغانستان به اندونیزیا در حالی است که در این اواخر در بعضی گزارش ها گفته شده بود که دفتر سیاسی طالبان از قطر به اندونیزیا و یا ترکمنستان منتقل می شود.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

21st October, 2018