تفصیل | شهادت 

21st November, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

واکنش سازمان همکاری اسلامی به تصمیم ترامپ و تشکیل جلسه فردا شورای امنیت در خصوص قدس

2017-12-07

دیپلمات های سازمان ملل اعلام کردند که شورای امنیت این سازمان فردا برای بررسی تصمیم اعلام شناسایی قدس به عنوان "پایتخت اسرائیل" از سوی رئیس جمهور آمریکا، تشکیل جلسه می دهد.

بر اساس این گزارش٬ نشست شورای امنیت به درخواست 8 عضو این شورا؛ فرانسه، بولیوی، مصر، ایتالیا، سنگال، سوئد، انگلستان و اروگوئه برگزار خواهد شد.

گفتنی است دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی، علی‌رغم قطعنامه شماره 478 شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 1980 که اقدام اسرائیل برای الحاق قدس شرقی و اعلام آن به عنوان پایتخت اسرائیل را غیر قانونی دانست، گفت: "زمان شناختن رسمی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل فرا رسیده است". ترامپ همچنین دستور داد تا آمادگی های لازم برای انتقال سفارت خانه ایالات متحده آمریکا به قدس صورت گیرد.

در همین حالت سازمان همکاری اسلامی با انتشار بیانیه ای ضمن انتقاد از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مورد به رسمیت شناختن قدس به عنوان "پایتخت اسرائیل" اعلام کرد: این تصمیم در رابطه با موقعیت قدس مغایر با قوانین بین المللی است و به اشغالگری اسرائیل مشروعیت نخواهد بخشید.

بر اساس بیانیه مذکور٬ این تصمیم ترامپ گامی است که احساسات مسلمانان را جریحه دار می کند و کاملا مغایر قوانین بین المللی است.

در این بیانیه آمده است: با این تصمیم آمریکا که غیر قانونی است، موقعیت٬ هویت و تاریخ قدس تغییر نخواهد کرد. همچنین تصمیم مذکور ترامپ نقش واشنگتن در روند صلح را از بین برده است.

در پایان بیانیه تصریح شده است که قدس بخشی جدایی ناپذیر از سرزمین های فلسطین در مرزهای سال 1967است.

اسرائیل در سال 1967 قدس را اشغال و آن را به عنوان «پایتخت ابدی اسرائیل» اعلام کرد، اما جامعه بین المللی این تصمیم را به رسمیت نمی شناسد. فلسطینیان قدس را پایتخت کشورشان می دانند.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

21st November, 2018