تفصیل | شهادت 

21st November, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

فراخوان رهبر حماس به انتفاضه جدید و اعتراضات به تصمیم آمریکا از غزه و رام الله تا لبنان و ترکیه....

2017-12-07

اسماعیل هنیه، رهبر جنبش مقاومت اسلامی حماس روز پنج‌شنبه ۷ دسامبر از قیام جدیدی در برابر اسرائیل خبر داد.

رهبر حماس اعلام کرد که تصمیم آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، اعلان جنگ علیه فلسطینیان است و بر این اساس فلسطینی‌ها را برای انتفاضه‌ای جدید فراخواند.

رهبر حماس در جریان سخنرانی در شهر غزه اعلام کرد که تصمیم دونالد ترامپ منجر به «کشته شدن» گفتگوهای صلح میان اسرائیل و فلسطینیان شده است.

او گفت: «این تصمیم روند صلح را کشت، پیمان اسلو را کشت، روند حل و فصل اختلافات را کشت».

او افزود: «ما باید همه را برای راه‌اندازی انتفاضه‌ای جدید در مقابل دشمن صهیونیستی دعوت کرده و در این زمینه وارد عمل شویم.»

در پی اعلام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر برسمیت شناختن بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل، روز چهارشنبه فلسطینی ها به خیابانهای رام الله و غزه آمدند و با آتش زدن پرچم آمریکا شعارهایی در مخالفت با تصمیم ترامپ سر دادند.

همچنین چهارشنبه شب در لبنان و ترکیه نیز گروههای از مردم به خیابان های آمدند و علیه تصمیم آقای ترامپ شعار دادند.

در غزه گروهی از جوانان خشمگین فلسطینی با آتش زدن تایر، چندین خیابان را بستند و علیه ترامپ شعار دادند.

در لبنان صدها پناهنده فلسطینی در اردوگاه برج البراجنه بیروت تظاهرات کردند. در این تظاهرات گروهی علیه تصمیم رئیس جمهوری آمریکا شعار می دادند و گروهی خواستار مقاومت مسلحانه علیه اسرائیل بودند.

در ترکیه صدها نفر معترض در روبروی سفارت آمریکا در آنکارا و همچنین کنسولگری آمریکا در استانبول تجمع کردند و با تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل ابراز مخالفت کردند.

این تجمعات در کل صلح آمیز گزارش شده است اما برخی معترضان در استانبول کاغذهایی که پرچم اسرائیل روی آن نقش بسته بود را به آتش کشیدند و بر روی دیوارهای کنسولگری آمریکا شعار «فلسطین آزاد» را نوشتند.

با اینکه ایران همواره از مخالفان سرسخت اسرائیل به شمار می‌آید اما تاکنون تجمعی در کشور برای مخالفت با تصمیم دونالد ترامپ برگزار نشده است.

آمریکا بعد از دهه‌ها تلاش برای نشان دادن بی طرفی‌اش در اختلافات میان اسرائیل و فلسطینی‌ها، با تصمیمی یک طرفه و بدون اجماع جهانی بیت المقدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز چهارشنبه در بیانیه ای که از تلویزیون پخش شد گفت که دونالد ترامپ اعتبارش را بعنوان یک میانجی و کارگزار صلح از دست داده است.

فلسطینی ها بیت المقدس شرقی را که از سال ۱۹۶۷ در اشغال اسرائیل است پایتخت کشور آینده فلسطین می‌دانند. واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

21st November, 2018