تفصیل | شهادت 

21st November, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

قطر قرارداد به ارزش دوازده میلیارد یورو با فرانسه امضا کرد

2017-12-08

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، پنجشنبه هفتم دسامبر وارد دوحه پایتخت قطر شد. به همین مناسبت دولت قطر شماری قرارداد اقتصادی از جمله قرارداد خرید دوازده جنگندۀ "رافال" و پنجاه فروند هواپیمای مسافربری از نوع "ایرباس آ ٣۲۱" به ارزش ده میلیارد یورو را با شرکت های فرانسوی امضا کرد. این قراردادها در حضور رئیس جمهوری فرانسه و امیر قطر، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امضا شدند.

در سال ۲٠۱۵ قطر پانزده فروند جنگندۀ فرانسوی "رافال" را به ارزش شش میلیارد و سیصد میلیون یورو خریداری کرده بود. اینبار قطر همچنین قرارداد بهره برداری و نگهداری از مترو و تراموا دوحه را به شرکت های راه آهن و متروی فرانسه به ارزش سه میلیارد یورو واگذار کرد. دو کشور همچنین شماری تفاهم نامه در زمینۀ مبارزه با تروریسم امضا کردند. با امضای این قراردادها قطر می کوشد نشان بدهد که برغم فشارهای عربستان در صحنۀ بین المللی منزوی نیست.

در سفر به دوحه، امانوئل ماکرون از پایگاه نظامی آمریکا در سی کیلومتری دوحه – که محل استقرار نیروهای فرانسوی نیز هست – بازدید کرد. این پایگاه که فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی برای مبارزه با تروریسم به شمار می رود، بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه است.

سفر به دوحه، وزیر امور خارجۀ فرانسه، ژان-ایو لودریان، و وزیر دفاع این کشور، خانم فلورانس پرلی، رئیس جمهوری فرانسه، امانوئل ماکرون، را همراهی کردند.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

21st November, 2018