تفصیل | شهادت 

23rd October, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

پاریس : دیدار دو جانیه امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه و بنیامین نتانیاهو

2017-12-11

 بنیامین نتانیاهو با انتقاد شدید از سخنان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که اسرائیل را یک دولت تروریست و کودک کش توصیف کرده بود، گفت که آقای اردوغان در وضعیتی نیست که به وی درس اخلاق بدهد.

 وی روز یکشنبه برای یک دیدار دو جانیه با امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه به پاریس سفر کرد. در این دیدار که در قالب یک «ناهار کاری» ترتیب داده شده بود، دو طرف به‌ویژه درباره سرزمین‌های فلسطینی، مذاکرات صلح خاورمیانه و همچنین تصمیم رییس جمهوری آمریکا در شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، مذاکره کردند.

در کنفرانس خبری آقای مکرون و نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با تاکید بر اینکه پذیرش بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل لازمه صلح پایدار است، گفت: « اورشلیم پایتخت ماست و هیچگاه پایتخت ملت دیگری نیز نبوده است. هرگاه فلسطینیان این واقعیت را بپذیرند، ما به صلح دست می یابیم… باید به فراهم آمدن صلح فرصت بدهیم.»

آقای مکرون نیز در این کنفرانس تاکید کرد که دستیابی به صلح نیازمند تصمیم دو طرفه است. آقای مکرون با اشاره به خشونتهای روی داده در سرزمین‌های فلسطینی در اعتراض ه تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمرکیا گفت: «من در جایگاه محکوم کردن تصمیم آقای ترامپ نیستم. ولی تصمیم او را تایید نمی کنم. تصمیم وی متناقض با حقوق بین المللی است. اینکه آقای نتانیاهو اورشلیم را پایتخت اسرائیل بداند، چیز تازه ای نیست. اینکه کشور قدرتمندی یک طرفه چنین اظهار نظری کند قابل قبول نیست.»

رییس جمهوری فرانسه همچنین با اشاره به اینکه برقرای صلح با توافق میان بازیگران منطقه ای حاصل می شود گفت: «برای برقراری صلح در سرزمین های فلسطینی از او می خواهم دست به کاری شجاعانه بزند. او می گوید باید به صلح فرصت داد. من به او می گویم، به صلح فرصت بده و نسبت به مردم فلسطین نرمش نشان بده. صلح با تصمیم یک طرفه آمریکا یا فرانسه پدید نمی آید. پدید آمدن صلح نیازمند همکاری مقامهای اسرائیلی و فلسطینی است.»واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

23rd October, 2018