تفصیل | شهادت 

23rd January, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

تظاهرات ضد ترامپ در برابر سفارت آمریکا در بیروت به خشونت کشیده شد

2017-12-11

هزاران معترض به تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس  به عنوان پایتخت اسرائیل روز شنبه در برابر سفارت ایالات متحده در بیروت تجمع کردند. 

پلیس ضد شورش لبنان که در محوطه بیرونی سفارت مستقر بود، با استفاده از آب‌پاش و  گاز اشک آور معترضانی را که تلاش می‌کردند وارد سفارت شوند، متفرق کرد. شماری از تظاهرکنندگان برای لحظاتی موفق به عبور از موانع شدند و در بیرونی این ساختمان دیپلماتیک را باز کردند. 

هنوز آمار دقیقی از شمار مصدومان این تظاهرات مخابره نشده است. 

تصاویر پخش شده از محل برگزاری این تجمع نشانگر حضور گروه‌های مختلف لبنانی، فلسطینی، سوری در برابر سفارت آمریکا است. پرچم‌های فلسطین، سوریه، ........ در میان معترضان دیده می‌شود. 

لبنان از زمان تاسیس اسرائیل و جنگ‌های اعراب با این کشور، یکی از بزرگترین مقاصد آورگان فلسطینی است. در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ قرن بیستم، جنبش آزادیبخش فلسطین پایگاه‌های نظامی در این کشور داشت. حمله اسرائیل به لبنان در سال ۱۹۸۲ و اشغال جنوب این کشور تا سال ۲۰۰۰ تنها راه مقابله تل‌آویو با حملات فلسطینی‌ها از جنوب لبنان توصیف می‌شد. اسرائیل و لبنان با وجود توافق آتش‌بس، بدون امضای معاهده صلح، کماکان در جنگ به سر می‌برند.

اسرائیل در سال ۲۰۰۶ برای آخرین بار وارد خاک لبنان شد و پس از ۳۳ روز جنگ با حزب‌الله، اراضی این کشور را ترک کرد. 

 واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

23rd January, 2018