تفصیل | شهادت 

23rd October, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

تظاهرات «جمعه خشم» فلسطینی‌ها ۴ کشته و ۳۰۰ زخمی بر جای گذاشت

2017-12-16

در جریان تظاهرات «جمعه خشم» در سرزمین‌های فلسطینی دست کم ۴ نفر به دست نیروهای اسرائیلی کشته و افزون بر ۳۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

انگیزه این تظاهرات که بعد از برگزاری نماز جمعه در چندین شهر در کرانه باختری و نوار غزه برگزار شد، ادامه اعتراض به تصمیم تازه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و اعلام انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل از تل‌آویو به این شهر بود.

از میان دو نفر از معترضان فلسطینی که در تظاهرات جمعه در نزدیکی پست بازرسی «ناحل عوز» در مرز غزه کشته شدند، یک نفر به نام ابراهیم ابو ثریا ۲۹ ساله، بر اثر مستقیم گلوله سربازان اسرائیلی به سرش جان سپرد. ابراهیم از دو پا معلول بوده و باچوکی معیوبین به صفوف معترضان پیوسته بود.

جوان معترض دیگر به نام یاسر سکر ۲۳ ساله، در زمانذ رویارویی با سربازان اسرائیلی در شرق محله شجاعیه غزه کشته شد.

مقام‌های اسرائیلی در مورد دو جوان فلسطینی دیگری که در شهر البیره مورد اصابت تفنگ قرار گرفته و کشته شدند، می‌گویند که یکی از آنها در منطقه بالوع با چاقو به یک سرباز اسرائیلی حمله و او را مجروح ساخته بود.

هزاران نمازگزار فلسطینی دیگر نیز روز جمعه در مسجدالاقصی تجمع کرده و با سر دادن شعار بر هویت عربی بیت‌المقدس تأکید کردند. نظامیان اسرائیلی در باب العامود به کمک سگ‌های آموزش دیده با خشونت به صف معترضان یورش بردند.

در شهر نابلس، گروه حماس روز جمعه خشم را همزمان با مراسم سی‌امین سالگرد تشکیل این گروه برگزار کرد. در این شهر نیز اعتراض به انتقال پایتخت اسرائیل به بیت‌المقدس به درگیری خشونت‌بار معترضان با نیروهای اسرائیلی به ویژه در نزدیکی پست بازرسی حواره منجر شد.

تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد چندین فلسطینی بر اثر  مستقیم گلوله جنگی واقعی در نابلس زخمی و به بیمارستان رفیدیا منتقل شدند. چندین نفر نیز بر اثر شلیک گاز اشک‌آور در درگیری‌ در روستای بورین در جنوب نابلس مجروح شدند.

پلیس اسرائیل همچنین در واکنش خشونت‌بار به تظاهرات در روستای عاطوف در منطقه طوباس چندین نفر را زخمی و شمار دیگری از تظاهرکنندگان را بازداشت کرد.

برخی گزارش‌ها نیز از برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی و انتظامی اسرائیل با معترضان فلسطینی در شهرهای نعلین، بدرس، نبی صالح و بیت سیرا حکایت دارد. تمام افرادی که در این درگیری‌ها زخمی و به بیمارستان منتقل شدند، بر اثر برخورد گلوله فلزی واقعی یا گاز اشک‌آور آسیب دیده‌اند.

در شهر ناصره نیز تظاهرات برگزار شد، اما بزرگ‌ترین تظاهرات فلسطینیان در روز جمعه مربوط به غزه بود به طوری که شمار تظاهرکنندگان در خیابان صلاح‌الدین این شهر به هزاران نفر می‌رسید.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

23rd October, 2018