تفصیل | شهادت 

23rd October, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

اعتراضات در تونس

2018-01-12

پلیس ضدشورش تونس بیش از ۳۰۰ نفر از تظاهرات‌کنندگانی که در اعتراض به اوضاع اقتصادی این کشور به خیابان‌ها آمده بودند را دستگیر کرد.

پلیس شب گذشته برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرد.

هم‌زمان از این کشور آفریقایی گزارش شده که نیروهای برای حفاظت از ساختمان‌های دولتی و اماکن عمومی به خیابان‌ها آمده‌اند.

یوسف شاهد، ، با محکوم کردن آسیب‌زنندگان به اموال عمومی گفته معترضان قصد تضعیف دولت این کشور را دارند.

شهر تونس، پایتخت، در چند روز گذشته شاهد تجمع‌ها و تظاهرات‌های مختلفی بوده که شعار اصلی آنها اعتراض به نابسامانی وضع اقتصادی است.

این اعتراض‌ها که هفته گذشته ابتدا به صورت مسالمت‌آمیز آغاز شد از روز دوشنبه رنگ و بوی خشونت به خود گرفت و طی سه شب گذشته به بازداشت بیش از ۶۰۰ تظاهرات‌کننده منجر شد.

خلیفه شیبان، روز پنجشنبه (یازدهم ژانویه - ) به رسانه‌های این کشور گفت تنها در جریان اعتراض های شب گذشته (چهارشنبه) بیش از ۳۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده در پی شکل‌گیری اعتراضات در چند شهر تونس، نیروهای ارتش برای در دست گرفتن اوضاع وارد شهر تاله در نزدیکی مرز این کشور با الجزایر شده‌اند.

در پی این گزارش‌ها، وزیر دفاع تونس هم گفته نیروهای ارتش این کشور  حفاظت از ساختمان‌های دولتی، بانک‌ها و ادارات پست و اماکن عمومی را در چند شهر اصلی این کشور در دست گرفته‌اند.

با وجود این، رسانه‌های محلی می‌گویند همه تجمع‌های و اعتراض‌ها همراه با خشونت نبوده و برای مثال انجمن دانشجویان تونس با تشکیل یک تجمع نشسته در سالن آمفی تئاتر دانشگاه پایتخت، اعتراض خود را آغاز کرده‌اند و سپس  به راه افتاده‌اند. همزمان معترضان هم پلیس را به استفاده از خشونت علیه تجمع‌کنندگان متهم کرده‌اند.

یکی از معترضان  گفته: "این اعتراض‌ها به علت افزایش هزینه‌های زندگی و وضع معیشتی مردم شکل گرفته است. همه چیز گران شده به غیر از دستمزدها. برای همین هم مردم نسبت به افزایش دوباره قیمت‌ها معترض‌اند."

در همین حال، معترضان در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری یک راهپیمایی بزرگ در روز جمعه (فردا) هستند.

خواسته اصلی معترضان اختصاص بودجه‌های حمایتی بیشتر از اقشار محروم در بودجه سال ۲۰۱۸ عنوان شده است.

این اعتراض‌ها به ویژه پس از اعلام تصمیم دولت برای افزایش مالیات‌ها شدت گرفت.

در همین حال، بهای برخی از اقلام ضروری، مواد غذایی و مالیات بر واردات هم در سال جدید میلادی افزایش یافته است.

نابسامانی اقتصادی در سال ۲۰۱۱ منجر به قیام عمومی شد و زین العابدین بن علی، رئیس‌جمهور وقت را پس از ۲۵ سال حکومت، ناچار به ترک قدرت و فرار از تونس کرد.

او به عربستان سعودی رفت و پس از پیروزی قیام مردم تونس، محمد الغنوشی جایگزین او شد.

پس از آن قیام تونس الهام‌بخش سایر کشورها شد و جنبشی به نام بهار عربی را در کشورهایی چون لیبی و مصر به راه انداخت که دامنه آن سپس به سوریه، بحرین و یمن رسید.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

23rd October, 2018