تفصیل | شهادت 

18th February, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

وزیر امور خارجۀ بریتانیا: میان انگلستان و فرانسه پل بسازیم

2018-01-21

بوریس جانسون وزیر امور خارجۀ بریتانیا پیشنهاد کرده است که علاوه بر تونل مانش که انگلستان را به شمال فرانسه وصل می‌کند، یک پل نیز برای اتصال دو کشور، روی دریا ساخته شود. این پیشنهاد ظاهراً فقط نظر شخصی بوریس جانسون است و تأیید دولت بریتانیا را همراه ندارد.

روز پنجشنبه ١٨ ژانویه، بوریس جانسون که در نشست سران فرانسه و بریتانیا – در جنوب لندن - شرکت داشت، در یک پیام توئیتری نوشت: "حیرت‌آور است که دو اقتصاد بزرگ دنیا (فرانسه و انگلیس) فقط از طریق راه‌آهن به یکدیگر وصل باشند، در حالی که فقط ٢٠ مایل (٣٢ کیلومتر) با هم فاصله دارند". او می‌افزاید: "شاید تونل مانش گام نخست باشد؟"...

توئیت‌های وزیر خارجه فرضیات زیادی را در رسانه‌های انگلیسی دامن زد. شبکۀ اسکای نیوز حتی گفت که در پاسخ به پیشنهاد بوریس جانسون، رئیس جمهوری فرانسه گفته است: "بسیار خوب، شروع کنیم".

اما در پی انتشار این خبرها، کاخ الیزه اعلام کرد که بوریس جانسون در بارۀ ساخت پل با امانوئل ماکرون حرف زده ولی رئیس جمهوری این پیشنهاد را تأیید نکرده است. الیزه در اطلاعیۀ خود می‌افزاید که در حال حاضر فقط ۵۵درصد ظرفیت تونل مانش مورد استفاده قرار می‌گیرد و در نتیجه قبل از ساختن یک پل جدید، می‌توان بهره‌برداری از تونل را افزایش داد.

برونو لومِر، وزیر اقتصاد فرانسه در این باره گفت: "البته همۀ ایده‌ها، حتی فکرهای عجیب و غریب هم ارزش بررسی را دارند". اما روزنامۀ انگلیسی دیلی تلگراف می‌نویسد که با توجه به پیشرفت‌های فنی، ساخت یک پل ٣٢ کیلومتری کار عجیبی به نظر نمی‌آید. طولانی‌ترین پل دنیا که ١۶٠ کیلومتر طول دارد، در کشور چین، میان کونشان و دان‌یانگ ساخته شده است.

روز جمعه ١٩ ژانویه دفتر ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که فعلاً هیچ پروژه‌ای برای ساخت پل تهیه نشده است.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

18th February, 2019