تفصیل | شهادت 

18th February, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

عدم ارایه معلومات دقیق از کانتیننتال

2018-01-23

با وجود پایان عملیات پاکسازی هوتل انترکانتیننتال کابل از وجود مهاجمان، حکومت به خبرنگاران اجازۀ ورود به این محل را نداده است و رسانه‌ها نتوانسته‌اند عمق این فاجعه را بازتاب دهند.

 نجیب دانش سخنگوی وزارت امور داخله، در محل رویداد به خبرنگاران گفت که عملیات پاک سازی، به پایان رسیده است.

اما ده‌ها خبرنگار که به منظور اطلاع رسانی در مورد عمق این فاجعه، قصد ورود به هوتل را داشتند، با ممانعت نیروهای امنیتی مواجه شدند و به آنان اجازه داده نشد که به محل رویداد وارد شوند.

جلال میرزاد خبرنگار تلویزیون آشنا گفت: «مسوولان از آغاز حمله مهاجمان تا اکنون می‌خواهند حقیقت را پنهان کنند و اجازه نمی‌دهند که خبرنگاران، چگونگی وقوع رویداد را به تصویر بکشند.»

به گفته وی، ممانعت نیروهای امنیتی از ورود خبرنگاران به محل حادثه، نشان می‌دهد که تلفات و خسارات بسیار زیاد است و احتمالا حکومت تلاش می‌کند که پنهان کاری کند.

فواد نصیری، خبرنگار آریانا نیوز گفت: «از شبى که حمله صورت گرفته در ساحه بودم و امروز آمدم تا از چگونگی رویداد، آمدن مهاجمان و وضعیت هوتل گزارش تهیه کنم؛ اما مسوولان هوتل ونیروهای امنیتی برای ما اجازه ورود به داخل هوتل را ندادند.»

توفیق صدیقی خبرنگار تلویزیون میترا به پژواک گفت: «هر چند دسترسی به اطلاعات حق هر شهروند است؛ اما حکومت می‌خواهد با پنهان کاری و اجازه ندادن خبرنگار برای تصویر کشیدن چگونگی رویداد، قانون اساسی را نقض و حقایق را کتمان کند.»

حمید حکیمی خبرنگار رادیو سلام وطندار گفت که محدودیت ایجاد شده برای دسترسی به اطلاعات، نگران کننده است.

به گفته وی، مسوولان حکومتی همواره تلاش کرده‌اند که با توجیه‌های غیر منطقی، مانع دسترسی خبرنگاران به اطلاعات شوند.

به باور این خبرنگار، این مسئله نشان دهنده پاسخگو نبودن حکومت و تلاش برای پوشاندن حقایق است.

سید اکرام افضلی رئیس کمیسیون نظارت دسترسی به اطلاعات، با ابراز نگرانی از ممانعت نیروهای امنیتی از ورود خبرنگاران به ساحه رویداد گفت: «کتمان حقایق و ندادن اطلاعات، خلاف قانون دسترسی به اطلاعات است.»

وی گفت: «از دیروز تا اکنون ما شاهد بودیم که سخنگویان حکومتی، با اظهارات نادرست و ضد نقيض خواستند حقایق را در مورد این قضیه کتمان کنند و این برخورد مسوولان حکومتی برای ما قابل قبول نیست.»

سخنگوی وزارت امور داخله، روز گذشته گفته بود که مهاجمان شش تن بوده‌اند که همۀ آنان در جریان عملیات پاک سازی نیروهای ویژه امنیتی کشته شده‌اند. به گفته وی در این رویداد شش غیر نظامی کشته و نه تن دیگر زخمی شده‌اند و بیش از ۱۶۰ تن از مهمانان از جمله ۴۱ شهروند خارجی نیز توسط نیروهای امنیتی نجات پیدا کرده‌اند.

اما شرکت هوایی کام ایر گفته است که در این رویداد، حداقل ۱۱ کارمند خارجی این شرکت که شامل پیلوتان و مهمان داران طیاره می‌شوند، کشته شده‌اند و شماری نیز ناپدید هستند.

برخی از شاهدان عینی نیز از تلفات گسترده سخن زده‌اند و می‌گویند که هوتل نیز خسارت جدی دیده است.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

18th February, 2019