تفصیل | شهادت 

26th March, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

شورای صلح و برگزاری کنفرانس علمای افغانستان اندونیزیا :

2018-02-16

شورای عالی صلح افغانستان می‎گوید، علمای افغانستان و اندونیزیا برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی عالم اسلام در باره جنگ و صلح افغانستان تلاش خواهند کرد.

این شورا می‎گوید، علمای افغانستان و اندونیزیا تلاش خواهند کرد تا به هدف بررسی مبارزه با تروریزم و چگونگی تأمین صلح در افغانستان کنفرانس بزرگ بین‌المللی علمای اسلام را فرا بخوانند.

سخنگوی این شورا می‎گوید، در حال حاضر هیئتی متشکل از شورای عالی صلح و علمای افغانستان به اندونیزیا رفته و در باره مقدمات برگزاری اولین کنفرانس مشترک علمای دو کشور صحبت کرده‎اند.

سید احسان طاهری روز پنجشنبه «۲۶ دلو ۱۳۹۶»  گفت، پس از برگزاری نشست مشترک علمای دو کشور، در باره نشست بین‌المللی علمای جهان اسلام آماده‎گی گرفته خواهد شد.

او افزود:

"یکی از بحث‎های پس از کنفرانس این خواهد بود که علما و دولت اندونیزیا به همکاری علمای افغانستان روی اجماع عالم اسلام کار می‎کنند که یک کنفرانس بین‌المللی را از کشورهای اسلامی و علمای جهان اسلام برگزار کنند تا موضوع مبارزه با تروریزم و صلح افغانستان بررسی شود و بعداً یک اعلامیه قاطع صادر خواهد شد."

این صحبت‎ها در حالی صورت می‎گیرند که حدود سه هفته پیش رئیس جمهور اندونیزیا به کابل آمده بودو در دیدار با همتای افغانش اعلام کرد که کشورش آماده‎است تا در صلح و پیشرفت افغانستان همکاری کند.

شورای عالی صلح در حالی از تلاش‎ها برای برگزاری کنفرانس بزرگ اسلامی سخن می‎زند که طالبان در یک نامه از مردم ایالات متحده امریکا و به‌گفته آن‎ها از اعضای صلح‌جوی کانگرس آن‎کشور خواسته‎اند تا رئیس جمهور دونالد ترمپ را به گفت‎وگوهای صلح تشویق کنند.

در این نامه که توسط ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان پخش شده به مذاکرات صلح با حکومت افغانستان اشاره نشده‎است.

شاه‌حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری  گفت، حکومت افغانستان به موقف خود متعهد است و با طالبانی که افغان‎های ملکی را به قتل می‎رسانند، گفت‎وگو نمی‎کند.

اما سید احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح گفت، نامۀ اخیر طالبان به امریکا و این گروه تعلق داشته و به آنان ربط ندارد، چون به‌گفته آقای طاهری این نامه چند هفته پس از اظهارات دونالد ترمپ نشر شده‎است.

دو هفته پیش رئیس جمهور امریکا اعلان کرد که برای مذاکرات با طالبان آماده نیست.

ریاست جمهوری افغانستان نیز یک روز پس از این اظهارات آقای ترمپ گفته‎است، از این پس صلح از طریق میدان‎های جنگ جستجو خواهد شد.

از سوی دیگر شماری از اعضای هیئت اداری مشرانو جرگه افغانستان می‎گویند، تلاش‎های حکومت به‌خصوص شورای عالی صلح برای حاضر کردن طالبان به مذاکرات صلح تا حال بی‌نتیجه بوده‎است.

 واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

26th March, 2019