تفصیل | شهادت 

26th March, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد

2018-02-17

دبیرکل ناتو، ینس ستولتنبرگ می گوید که ناتو معتقد است که برای بیرون رفت از جنگ افغانستان راه حل نظامی وجود ندارد.

آقای ستولتنبرگ در یک نشست خبری پس از نشست وزیران دفاع ناتو در بروکسل گفته است که نیروهای توانمند افغان می توانند شرایط را برای پیدا کردن یک راه حل سیاسی تغییر دهند.

وی گفت: “ما فکر می کنیم که برای حل معضله جنگ افغانستان، راه حل نظامی وجود ندارد. اما شدیداً به این باور استیم که نیروهای افغان قدرتمند شوند تا توانایی این را داشته باشند که شرایط را بخاطر یافتن یک راه حل سیاسی تغییر دهند. “

این مقام ناتو می افزاید که حضور ناتو در افغانستان برای جلوگیری از مبدل شدن این کشور به مرکز طرح ریزی حمله های جهانی هراس افگنان است.

ینس ستولتنبرگ معتقد است که در حضور نیروهای ناتو، القاعده و داعش نمی توانند به گونۀ آزادانه در افغانستان فعالیت کنند.

او با اشاره به نامه اخیر طالبان که خواهان گفتگو با امریکا شده است، اظهار داشت که از هر اقدامی که به یک راه حل سیاسی منجر شود استقبال می کند؛ اما تاکید ورزید که طالبان هرگز نمی توانند در میدان های جنگ پیروز شوند.

ستولتنبرگ اضافه کرد: “ما از هر اقدامی که منجر به یک راه حل سیاسی شود استقبال می کنیم. اما ما به این باور استیم که پروسه صلح باید یک روندِ افغانی و به رهبری افغان ها باشد. طالبان باید درک کنند که یگانه راه برای انها کنار آمدن پای میز مذاکره است.”

اخیراً طالبان در نامه‌ای سرگشاده از سناتوران امریکایی خواسته که بالای دونالد ترمپ رئیس‌جمهور امریکا فشار بیاورند تا راه مذاکره را بپذیرد.

 واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

26th March, 2019