تفصیل | شهادت 

26th March, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

نشست مشورتی صلح در کابل گشایش یافت

2018-02-21

صدها تن از چهره های جهادی، متنفذین محلی و اعضای شورای ولایتی از سراسر کشور، بخاطر شرکت در یک نشست مشورتی صلح به کابل آمده اند؛ تا در مورد چگونگی تامین صلح در کشور بحث و گفتگو کنند.

محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح، در این نشست دو روزه که به ابتکار این شورا برگزار شده است، از مشکلات و چالش هایی فراروی تامین صلح در کشور سخن گفت.

وی گفت: "برای صلح و گفتگو با مخالفان مسلح اجماع وجود دارد، و حالا در تلاش هستیم تا چگونه صلح را پیاده کنیم؛ اما در این قسمت دیدگاه های متفاوتی وجود دارد."

به گفته خلیلی، برای آوردن صلح و دیدگاه واضح و شیوه های پیاده کردن صلح، نشست های متعددی با جوانان، نهاد های مدنی، علما، سیاسیون، بزرگان قومی و سایر اقشار مردم برگزار شده است و این روند ادامه خواهد یافت.

خلیلی خاطر نشان کرد که در مجموع شرکت کنندگان این نشست ها، بر اهمیت تامین صلح و اجماع مردم در این زمینه تاکید کرده اند؛ اما مخالفت هایی نیز در این زمینه وجود داشته است و حلقات خاصی با حمایت خارجی در تلاش بوده اند تا روند صلح را به هم بزنند.

رئیس شورای عالی صلح تصریح کرد که با در نظرداشت مشورت هایی که با چهره های سیاسی، جهادی و نمایندگان اقشار مختلف مردم صورت گرفته است، طرح صلح با مخالفان مسلح با وجود تفاوت دیدگاه هایی که وجود دارد، آماده شده و در حالی نهایی شدن است.

اما حلیمه عسکری، رئیس شورای ولایتی میدان وردک، با مهم خواندن نقش بزرگان محلی و نمایندگان مردم در آوردن صلح در کشور گفت: "اراده صلح در کشور خیلی ضعیف است و حتی اکثریت کمیته های ولایتی صلح به شکل درست فعال نیستند."

به باور وی، کمرنگ بودن حضور بزرگان محلی، علما و نمایندگان مردم در شورای ملی و شورای ولایتی، سبب شده تا برنامه صلح نتایج محسوس نداشته باشد.

محمد اکرم خپلواک رئیس دارالانشای شورای عالی صلح گفت که در سطح جهانی، برای آوردن صلح در افغانستان اجماع وجود دارد.

به گفته وی، قرار است در نشست دوم" پروسه کابل" که قرار است روز ۹ ماه جاری با حضور نمایندگان کشورهای مختلف جهان و چندین سازمان بین المللی در کابل برگزار گردد، چگونگی تامین صلح در افغانستان به بحث و بررسی گرفته شود.

خپلواک گفت که شورای عالی صلح، به این باور است که ادامه جنگ در کشور راه حل نیست و مخالفان مسلح به ویژه طالبان؛ با درک اهمیت صلح، روند مذاکره با حکومت را آغاز کنند.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

26th March, 2019