تفصیل | شهادت 

26th March, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

حنیف اتمر با مسئولینعربستان روی کدام موضوعات بحث کرده‌است؟

2018-02-21

مشاور امنیت ملی افغانستان با مسئولین اداره استخبارات عربستان سعودی در ریاض دیدار کرده‌است.

محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی در جریان سفر اش به عربستان سعودی، با مسئولین اداره استخبارات عربستان سعودی دیدار کرده و روی برخی مسایل مهم به توافق رسیده‌اند.

قادر شاه سخنگوی دفتر مشاور امنیت ملی گفت که در این دیدار که روز سه شنبه «۰۱ حوت ۱۳۹۶» انجام شد، روی گسترش همکاری‌های اطلاعاتی میان دو کشور، مبارزه مشترک علیه تروریزم و پروسه صلح افغانستان بحث شد.

او افزود:

"مشاور امنیت ملی افغانستان با مسئولین اداره استخبارات عربستان سعودی دیدار کرد، در این دیدار هر دو طرف روی بهتر شدن همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی بحث کرده که در نتیجه سبب بهتر شدن شریک کردن اطلاعات قابل ملاحظه میان دو طرف در زمینه مبارزه با تروریزم خواهد شد."

مشاور امنیت ملی افغانستان که به دعوت شهزاده عربستان روز یکشنبه راهی آن کشور شده، نا وقت روز دوشنبه با وزیر امور داخله عربستان سعودی همچنان دیدار کرده‌است.

گزارش‌ها می‌رساند، در این دیدار در مورد صلح، همکاری‌های امنیتی دو جانبه و آوردن تسهیلات به روند سرمایه‌گذاری افغان‌های مقیم عربستان سعودی بحث کردند.

قرار است آقای اتمر با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی نیز دیدار کند.

در کنار همکاری در بخش‌های سیاسی، امنیتی و صلح، جلب کمک عربستان سعودی به هدف ایجاد اجماع کشورهای عربی علیه تروریزم بخش دیگر از هدف سفر اتمر به ریاض خوانده شده‌است.

به باور بسیاری‌ها، عربستان سعودی منحیث یک کشور اسلامی می‌تواند در کنار همکاری در بخش صلح و امنیت، در زمینه اقتصادی نیز با افغانستان همکاری کند.

پیش از این، مقام‎های افغان با در نظرداشت روابط خوب عربستان سعودی با پاکستان و نفوذ ریاض بالای طالبان ابراز امیدواری کرده بودند که عربستان سعودی در عرصه صلح و آشتی آنان با حکومت افغانستان کمک و همکاری کند.

در همین حال، شماری از کارشناسان سیاسی با توجه به نفوذ عربستان سعودی بالای پاکستان، امیدوار اند که ریاض بتواند در راستای صلح افغانستان نقش مهم را ایفأ کند.

 واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

26th March, 2019