تفصیل | شهادت 

26th March, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

هرات : افتتاح تاپی نشانه از موفقیت حکومت در سیاست منطقه و تدابیر شدید امنیتی

2018-02-23

ریاست جمهوری افغانستان می‎گوید که افتتاح پروژه تاپی نشانه از موفقیت حکومت وحدت ملی در سیاست منطقه یی می‎باشد.

ارگ می‎گوید که حکومت وحدت ملی تلاش دارد تا منافع کشورهای منطقه را در محور همکاری‎های اقتصادی و ایجاد رفاه و آسایش برای ساکنان در جغرافیایی منطقه گره بزند.

شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری روز پنجشنبه «۳حوت۱۳۹۶» در یک نشست خبری در کابل گفت که رویکرد حکومت در منطقه سبب شد تا یک اجماع برای عملی ساختن این پروژه به وجود آید.

مرتضوی گفت:

"قرار است که پروژه تاپی رسما افتتاح شود و این نشان دهنده موفقیت حکومت وحدت ملی در سیاست منطقه یی است اما رویکرد حکومت وحدت ملی و رئیس جمهور به منطقه سبب شد تا یک اعتماد و یک اجماع در رابطه به این پروژه به وجود بیاید."

آقای مرتضوی گفت که  در کنار افتتاح لوله گاز، پروژه برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان، میان ترکمنستان، افغانستان و پاکستان، ایجاد سه سب استیشن در ولایت‎های هرات، فراه و کندهار و همچنان فایبر نوری و خط آهن نیز شامل این برنامه می‎باشد.

آقای مرتضوی گفت رئیس جمهور غنی به همین هدف در راس یک هیئت بلند پایه شام روز پنجشنبه وارد هرات شده و  روز جمعه پروژه تاپی را همراه با رئیس جمهور ترکمنستان، صدراعظم پاکستان و وزیر دولت در امور خارجه هند، در هرات افتتاح می‎کند.

وی گفت که رئیس جمهور تا روز یکشنبه هفته آینده در ولایت هرات حضور داشته و در این مدت با نهادهای مدنی، سکتور خصوصی، علما و مسئولین ولایت‎های که مسیر تاپی از آن می‎گذرد در هرات ملاقات کرده و به نظریات شان گوش می‎دهد.

هرچند همواره نگرانی‎ها از تطبیق و حفاظت از پروژه تاپی در افغانستان از سوی مردم و برخی از کارشناسان مطرح گردیده‎است، اما ریاست جمهوری افغانستان می‎گوید که مردم بر اهمیت این پروژه پی برده و در کنار نیروهای امنیتی از آن حفاظت و حمایت می‎کنند.

کار عملی پروژه تاپی در سال ۲۰۱۶ میلادی توسط مقامات ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند در ترکمنستان افتتاح گردیده و اکنون این پروژه به افغانستان رسیده‎است.

در این حال کارشناسان افغان تلاش‎های حکومت افغانستان را در راستای عملی ساختن پروژه‎های اقتصادی بخصوص تاپی ستایش کرده و از آن استقبال می‎کنند.

در این حال ریاست جمهوری افغانستان می‎گوید که جنگ مانع پیشرفت و به ثمر رساندن پروژه‎های اقتصادی در کشور نشده و حکومت وحدت ملی متعهد به عملی ساختن این پروژه‎ها در کشور می‎باشد.

به همین منظور هرات به پیشواز از افتتاح  این پروژه تحت تدابیر شدید امنیتی قرار گرفته‎است.

محی الدین نوری معاون ولایت هرات گفت تمام نیروهای امنیتی در نقاط مختلف شهر به حالت آماده باش قرار دارند.

وی افزود:

"تمامی نیروهای امنیتی افغان مستقر در ولایت هرات به حالت آماده باش در آمده‎اند، خوشبختانه این ظرفیت و توانانی را دارند که در راستای تامین امنیت به شکل منسجم کار کنند و از این بابت نگرانی خوشبختانه نداریم و مردم هم بسیار همکار هستند."

باشنده‎گان هرات افتتاح پروژه تاپی را در تامین امنیت و رشد اقتصاد افغانستان فوق العاده مهم خوانده تاکید می‎کنند که تطبیق این پروژه می‎تواند از ورود جوانان افغان به کشورهای همسایه و دیگر کشورهای جهان جلوگیری کند.

  •  
    •  
    •  
    •  
    •  

 واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

26th March, 2019