تفصیل | شهادت 

26th March, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

اعلام حمایت طالبان از پروژه تاپی در افغانستان :

2018-02-23

گروه طالبان با نشر خبرنامه ای از آغاز کار عملی پروژه تاپی در افغانستان اعلام پشتیبانی کردند.

در خبرنامه طالبان آمده است که تاپی یک پروژه مهم اقتصادی در منطقه و سود رسان برای مردم افغانستان است و در ساحات زیر حاکمیت طالبان، برای اجرایی شدن این پروژه همکاری خواهد شد. طالبان همچنان از طرف های عملی کننده پروژه تاپی خواسته اند از سازمان ملل تضمین مصوونیت این پروژه را بگیرند و نگذارند تا پروژه تاپی با تاخیر و چالش‌ روبرو شود. 

تاپی،طرح انتقال گاز ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان و هند، پروژه‌ای است که منافع اقتصادی چهار کشور مهم منطقه را گره می‌زند.

این پروژه به اعتبار هزینه و اثرات کلان اقتصادی، فرهنگی و حتی امنیتی آن در سطح منطقه، با شماری از پروژه‌های بسیار کلان و معدودی که در سایر نقاط جهان تا اکنون اجرا شده است.

در حالی که قرار است کار عملی پروژۀ لوله گاز تاپی در مراسمی امروز جمعه با حضور مقام‌های ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند، آغاز گردد، طالبان از آغاز کار عملی این پروژه در افغانستان، اعلام حمایت کردند.

طالبان با نشر خبرنامه‌ای، وصل لولۀ گاز ترکمنستان را ا ز طریق افغانستان به پاکستان و هند ابتکار این گروه خوانده و گفته اند که در مناطق تحت تصرف خویش برای اعمار این لوله، امنیت را تأمین می‌کنند.

قاری محمد یوسف، سخنگوی گروه طالبان با ارسال این خبرنامه به رسانه‌ها، گفته است که امتیاز پروژه تاپی به گروه طالبان برمی‌گردد و در این مورد "اسناد و توافقات" وجود دارد.

در اعلامیۀ طالبان آمده است "امارت اسلامی به این پروژه به عنوان یک عنصر مهم زیربنای اقتصادی در کشور می‌بیند و به گونۀ اصولی افتتاح کار عملی آنرا یک نویدی خوب برای افغان‌ها می‌داند. امارت اسلامی در ساحات تحت کنترول خود برای عملی شدن پروژۀ یاد شده، همکاری خویش را اعلام می‌کند".

طالبان در این اعلامیه از تأخیر در کار استخراج معدن مس عینک در ولایت لوگر یاد کرده و مسؤول آن نیروهای امریکایی مقیم افغانستان را دانسته اند.

طالبان از ترکمنستان، پاکستان و هندوستان خواسته اند که قبل از آغاز کار عملی پروژه تاپی، ضمانت‌های بین المللی را برای تخریب نکردن این پروژه بگیرند.

پیش از این گروه طالبان به رهبری ملارسول، از آغاز کار عملی پروژه تاپی حمایت خویش را اعلام کرده بودند.

لولۀ تاپی ۱۸۱۴ کیلومتر طول دارد که ۸۱۶ کیلومتر آن از داخل افغانستان می‌گذرد و هزینۀ مجموعی این پروژه پنج میلیارد دالر تخمین شده است.

کار عملی پروژه تاپی در افغانستان امروز جمعه (۴ حوت) در ولایت هرات با حضور رئیس جمهورغنی، مقام‌های ترکمنستان، هند و پاکستان آغاز می‌گردد.

این در حالیست که صبح امروز، پایان کار لولۀ گاز تاپی در خاک ترکمنستان در یک مراسم با حضور رؤسای جمهور افغانستان و ترکمنستان، صدراعظم پاکستان و وزیرخارجۀ هند در منطقۀ سرحدی ترکمنستان موسوم به "سلیم چشمه" رسمأ اعلام گردید.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در سخنرانی‌ش گفت "سیاست افغانستان، سیاست وصل است نه جدایی و امروز بعد از یک قرن جدایی، آسیایی جنوبی به آسیایی مرکزی از طریق افغانستان وصل می‌شود".

آغاز کار پروژه تاپی در افغانستان، قرار است امروز جمعه، در تالار مولانا در شهر هرات، با حضور مقام‌های چهار کشور، رسمأ افتتاح شود.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

26th March, 2019