تفصیل | شهادت 

18th February, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

وزیر دفاع امریکا در یک سفر اعلام ناشده وارد کابل شد

2018-03-13

وزیر دفاع امریکا در یک سفر غیر مترقبه امروز سه‌شنبه «۲۲ حوت ۱۳۹۶» وارد کابل شد.

خبرگزاری آسوشیتید پرس گزارش داده که این سفر بخاطر بالا بودن تهدیدات امنیتی در کابل بدون اعلان قبلی صورت گرفته و حتی به خبرنگاران همراه با او نیز اجازه داده نشده بود تا پیش از رسیدن آقای ماتیس به مقر نظامی نیروهای ائتلاف، از این سفر گزارش بدهند.

آقای ماتیس گفته است هنوز باور دارد که پیروزی در افغانستان نه الزاما در میدان جنگ بلکه از طریق تسهیل مصالحه میان طالبان و حکومت افغانستان، ممکن است.

آسوشیتید پرس نوشته است که این اولین بار است که چنین محدودیتی بالای سفر یک وزیر دفاع ایالات متحده امریکا وضع میشود.

آقای ماتیس گفته است در این  سفر با رییس جمهور غنی و فرماندهان نظامی امریکایی دیدار خواهد کرد.

این مقام بلند پایه نظامی امریکا که در سال ۲۰۰۱ مسولیت   نیروهای امریکایی را در جنوب افغانستان داشت گفته است که آوردن تمام طالبان به مصالحه “پلی در دوردست” خواهد بود و تاکید روی مصالحه با این گروه به صورت عنصری میباشد.

وی باز هم پیروزی در افغانستان را بعنوان یک “بن بست سیاسی” در میان حکومت افغانستان و طالبان تعبیر کرده است.

پس از آنکه دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، در ماه اگست سال گذشته میلادی استراتژی جدید نظامی اش در مورد افغانستان را اعلام کرد، این دومین دیدار آقای ماتیس از کابل میباشد.

ازسویى هم جيمز ميتس قبل از آمدن به کابل، گفته است نشانه هایى را دريافت کرده که علاقمندى به صلح در بين طالبان به وجود آمده است.

به اساس گزارش رسانه ها، ميتس در جريان سفر خود به کابل، در طياره به خبرنگاران افزوده است: "نشانه هاى علاقمندى طالبان ديده شده است."

اين در حالى است که رييس جمهور غنى، چند روز قبل در جريان کنفرانس دوم پروسۀ کابل، به طالبان پيشنهاد نمود که حاضر است بدون قيد و شرط صلح نمايد؛ اما طالبان تاکنون نيز در اين مورد پاسخ نداده اند.

اما وزير دفاع امريکا گفته است که برخى گروه ها و رهبران طالبان، چند ماه قبل از کنفرانس کابل، به صلح علاقمندى نشان داده اند.

 

 واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

18th February, 2019