تفصیل | شهادت 

26th March, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

ایران حضور رهبران شبکه القاعده در این کشور را تکذیب کرد

2018-03-20

ایران حضور رهبران شبکه القاعده در این کشور را تکذیب کرده و گفته است که چند تن از اعضای خانواده اسامه بن لادن، بنیانگذار این شبکه، که وارد ایران شده بودند به خواست عربستان سعودی اخراج شدند.

روز سه‌شنبه، (٢٠ مارس)، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران سخنان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در مورد حضور رهبران شبکه القاعده در ایران را تکذیب کرد. ولیعهد عربستان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آمریکا گفته بود که شماری از رهبران این شبکه در ایران و تحت حمایت دولت جمهوری اسلامی سکونت دارند.

آقای قاسمی با "ناشیانه و متوهمانه" توصیف کردن سخنان ولیعهد عربستان سعودی، گفته است که "ادعای بن سلمان در باره حضور رهبران القاعده در ایران دروغ بزرگی است و او نمی‌تواند با این دروغ‌پراکنی‌های ناشیانه نقش دولت و حاکمان عربستان در ایجاد خطرناک‌ترین گروه‌های تروریستی تاریخ معاصر و حوادث تروریستی مهمی چون ١١ سپتامبر را کتمان کند."

پیش از این نیز برخی منابع آمریکایی گفته بودند که تعدادی از اعضای شبکه القاعده و اعضای خانواده اسامه بن لادن، پایه گذار این شبکه در ایران سکونت دارند..

در مصاحبه ان‌بی‌سی با محمد بن سلمان که شب گذشته پخش شد، ولیعهد عربستان تایید کرد که اسامه بن لادن پانزده شهروند سعودی را برای انجام عملیات ١١ سپتامبر به کار گرفته بود و افزود که هدف این بوده است که بین آمریکائیان و ملت‌های خاورمیانه اختلاف ایجاد کند.

او در بخش‌های دیگر این مصاحبه از تلاش خود برای ایجاد فضای بازتر در عربستان سخن گفت و توجه به حقوق زنان را به عنوان نمونه‌ای از پیشرفت در این زمینه مطرح کرد. او همچنین گفت که در گذشته، تا ١٠ درصد بودجه دولتی به خاطر فساد هدر می‌رفت و افزود که یکی از اهداف اصلی او مبارزه با فساد است.

ولیعهد سعودی برای دیداری رسمی به آمریکا سفر کرده و انتظار می‌رود در جریان این دیدار، که سه هفته به طول خواهد انجامید، با رئیس جمهوری و شماری از مقامات ارشد دولت آمریکا ملاقات کند.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

26th March, 2019