تفصیل | شهادت 

26th March, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

جوزیف دانفوردو عملی ساختن استراتژی اعلان شده

2018-03-20

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که در دیدار رئیس جمهور با لوی درستیز اردوی امریکا در کابل، روی امنیت منطقه و افغانستان، مبارزه با تروریزم، پروسه صلح و تأمین امنیت انتخابات بحث و گفتگو شده‌است.

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، جنرال جوزف دنفورد لوی درستیز ایالات متحدۀ امریکا در دیدار با مقام‌های افغان در کابل گفته‌است واشنگتن در خصوص تطبیق و عملی ساختن استراتژی جدید آن کشور برای جنوب آسیا و افغانستان، جدی است.

دوا خان مینه پال معاون سخنگوی رئیس جمهور روز سه شنبه «۲۹ حوت ۱۳۹۶»  گفت، آقای دانفورد روز گذشته در یک سفر رسمی به کابل آمده و روز سه شنبه با رئیس جمهور و رئیس اجرائیه دیدار کرد.

به گفته مینه پال، در این دیدار روی امنیت منطقه و افغانستان، مبارزه با تروریزم، پروسه صلح و تامین امنیت انتخابات بحث و گفتگو شده‌است.

او افزود:

"در این دیدار، لوی درستیز اردوی امریکا، حمایت دومدار کشور اش را از نیرو های امنیتی و دفاعی افغانستان بیان کرد، همچنان گفت در عملی کردن استراتژی جدید برای افغانستان و جنوب آسیا جدی اند."

در اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان آمده است جنرال جوزف دانفورد، شجاعت و فدا کاری نظامیان افغان را در راستای مبارزه با تروریزم ستایش کرده و با تاکید گفته که امریکا به عنوان یک شریک دوامدار استراتژیک افغانستان در مبارزه با تروریزم، در کنار حکومت و مردم این کشور باقی خواهد ماند و از پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت می‌کند.

جنرال جوزف دانفورد به خبرنگاران در طیاره عاملش به سوی افغانستان گفت، می‌خواهد اهدافی را ارزیابی کند که در چند ماه پیشرو، چگونه ائتلاف تحت رهبری امریکا می‌تواند در جنگ‌ها پیشرفت داشته باشد.

به‌گفته دانفورد، بحث‌ها بیشتر در مورد تأثیرگذاری نیروها متمرکز خواهد بود.

لوی درستیز اردوی امریکا، از این ارزیابی‌اش به‌عنوان یک مورد مهم و کلیدی در مأموریت افغانستان یاد کرد.

این در حالیست که پیش از این وزارت دفاع افغانستان گفته است که در اول حمل سال ۱۳۹۷ عملیات گسترده نظامی را در سراسر افغانستان آغاز می‌کند.

در همین حال، برخی از اعضای کمیسیون دفاعی ولسی جرگه می‌گویند جامعه جهانی می‌خواهد در کنار پیشبرد گفتگوهای صلح، مبارزه جدی را در برابر مخالفان مسلح همچنان ادامه دهد.

نادر خان کتوازی یک عضو این کمیسیون چنین گفت:

"امریکایی‌ها در کنار گفتگوهای سیاسی، جنگ را نیز با جدیت باید به پیش ببرند، و فشار بالای پاکستان را افزایش دهند، تا اسلام آباد مجبور شود که از حمایت تروریستان دست بکشد و طالبان را برای صلح آماده کند."

در یک هفته گذشته، این دومین مقام ارشد امریکایی است که از افغانستان دیدن می‌کند.

هفته گذشته جیمز متیس وزیر دفاع امریکا به کابل آمده بود و با مقام‌های افغان دیدار داشت.

شماری از کارشناسان هدف این سفرها را تمرکز بر موفقیت در میدان‌های جنگ و آماده کردن طالبان برای صلح می‌دانند.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

26th March, 2019