تفصیل | شهادت 

26th March, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

رییس‌جمهور غنی با غرس یک اصله نهالی گفت : سال نو ۱۳۹۷خورشیدی، سال معارف نام‌گذاری شده‌است

2018-03-21

رییس‌جمهور غنی پیش‌از چاشت امروز به‌مناسبت فرارسیدن سال نو هجری خورشیدی، یک اصله نهال را در صحن ارگ ریاست‌جمهوری غرس نمود و سال نو را به همه مردم تبریک گفت.

او گفت: «در سال جدید خورشیدی حکومت کارهای بزرگ را انجام خواهد داد و امید است که موجب رفاه، صلح و پیشرفت مردم و کشور ما گردد.»

او افزود که در سال جدید با تمام اقشار افغانستان، علمای کرام، احزاب سیاسی، نهادهای جامعه مدنی و شبکه‌های زنان دیدارهای خواهد داشت و تلاش بر این است تا از هر نوع دخالت در روند انتخابات، جلوگیری صورت گیرد.

ازسویی‌هم، آقای غنی گفت که من بالای تمام مردم افغانستان صدا می‌کنم تا در انتخابات مجلس نماینده‌گان و شورای‌های ولسوالی‌ها فعالانه سهم بگیرند. او گفت که انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۹۸خورشیدی برگزار خواهد شد.

او خطاب به مردم، گفت: «کارنامه‌های نماینده‌گان‌تان ‌را در ولسی جرگه ارزیابی کرده و نمره دهید و امید است که ولسی جرگه نیز به مردم حساب دهد.»

به‌گفتۀ آقای غنی، مردم اکنون در مورد اصلاحات اجماع دارند و روند آوردن اصلاحات در بخش ملکی ادامه خواهد داشت ونیز ادارات روز‌به‌روز شفاف‌تر و جوان‌تر خواهند شد. 

او افزود که روند استخدام‌ها به‌گونۀ شفاف از طریق کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی صورت خواهد گرفت و هر افغان باید اطمینان داشته‌باشد که اساس استخدام در اداره، کفایت و توانایی می‌باشد.

رییس‌جمهور کشور می‌گوید که اصلاحات در نیروهای امنیتی و دفاعی ما هم‌چنان به‌گونۀ همه‌جانبه جریان دارد و در سال ۱۳۹۷خورشیدی، گواه ثمره و نتایج بهتر آن خواهیم بود.

او تأکید کرد که تقویت پولیس یک وظیفه سرتاسری تمام قوای امنیتی و دفاعی افغانستان است و توجه جدی پولیس از این پس، روی حاکمیت و تنفیذ قانون، جلوگیری از غصب، فساد و حمایت کامل از مصئونیت جان و مال تمام مردم خواهد بود.

رییس‌جمهور گفت که رشد و توسعه اقتصادی و زدودن فقر وجیبۀ ملی ماست و در سال آینده در عرصه سیاست و اقتصاد نقش و سهم زنان افزایش خواهد یافت که استوار به عقاید اسلامی و ملی ما می‌باشد.

او در ادامۀ سخنانش می‌گوید که صلح نیاز مردم است و همه‌اقشار مردم در این خصوص، اجماع دارند.

او گفت: «جنگ راه‌حل نیست و هرکس که به جنگ ادامه دهد، به ارادۀ جدی ملت ما مواجه خواهد شد.»

او همچنان می‌گوید که سال نو ۱۳۹۷خورشیدی، سال معارف نام‌گذاری شده‌است که در این سال، در بخش معارف اصلاحات همه‌جانبه رونما خواهد شد.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

26th March, 2019