تفصیل | شهادت 

10th December, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

کابل : نشست مشترک سرمایه گذاران افغان و ترک

2018-04-16

معین وزارت اقتصاد ترکیه 25 بازرگان کشورش را برای  سرمایه گذاری به کابل آورده است.

اتاق تجارت افغانستان در نشستی با بازرگانان ترکی نکته های اساسی و امکانات هر دو کشور را برای سرمایه گذاری بررسی کردند.

مسوولان اتاق تجارت افغانستان می گویند کالاهای ترکی در افغانستان بازار خوبی دارد اما سرمایه گذاری مشترک زمینه را برای رشد و توسعه بازرگانی میان دو کشور مهیا می کند.

آنان از حکومت ترکیه می خواهند تا زمینه را برای صادرات کالاهای افغانستان به ترکیه مهیا سازند.

خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت می گوید: “امکانات زیاد برای سرمایه گذاری مشترک وجود دارد ما برای شما زمینه سرمایه گذاری را فراهم می کنیم.”

همزمان، فاتح متین معین وزارت اقتصاد ترکیه می گوید: در افغانستان زمینه سرمایه گذاری در بخش های مختلف به ویژه معادن و انرژی  وجود دارد و ترکیه آماده است تا با بازرگانان افغانستان سرمایه گذاری مشترک کند.

آقای متین می افزاید: “موقعیت افغانستان در میان کشور های آسیای مرکزی و موقعیت ترکیه در کنار کشور های اروپایی طوری است که می تواند حجم بازرگانی میان دو کشور را بلند ببرد که با سرمایه گذاری مشترک می تواند دو کشور را به بازار های بیشتر وصل کند.”

همچنان، بازرگانان ترکی تعهد کردند که زمینه صادارت کالاهای افغانستان را به ترکیه مهیا کنند.

اتاق تجارت درکنار ایجاد یک مرکز بازرگانی برای بازگانان کشور در ترکیه خواهان احیای راه لاجورد نیز است.

آذرخش حافظی، رییس روابط بین المللی اتاق تجارت کشور می گوید: “ما به بدیل واردات نیاز داریم و می خواهیم که سرمایه گذاری در کشور ما بیشتر شود.”

اکنون حجم بازرگانی میان افغانستان و ترکیه 120 میلیون دالر است و مقام های دو کشور خواهان توسعه آن اند. به این منظور قرار است در ماه می سال روان نشست مشترک اقتصادی در ترکیه با اشتراک عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور برگزار شود.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

10th December, 2018