تفصیل | شهادت 

15th October, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

کشت گل گلاب ذریعه دهقانان در ننگرهار به جای کوکنار

2018-04-21

گل‌های گلاب پس از گردآوری، پروسس می شوند و سپس از آن در ساخت عطر و چای کار گرفته می شوند. مسؤولان کارخانۀ پروسس گل های گلاب در ننگرهار می گویند که آن ها عطرهای ساخته شده از این گل ها را به کانادا، آلمان و دیگر کشورهای بیرونی صادر می کنند.

امسال، کشاورزان در ننگرهار ۱۵۰۰جریب زمینی را که پیش از این ریشه‎های بته‎های ویران‌گر کوکنار را در دل داشتند، گلاب کاشته اند.

یک سرمایه گذار که این زمین‎ها را اجاره کرده است، برای پرورش و گردآوری فرآورده‌های گلاب، صدها تن را به کار استخدام کرده تا از بته‌های گل‌های گلاب مراقبت کنند.

کشاورزان می‎گویند، این کار منبع خوبی درآمد برای آنان شده است.، یکی از این کشاورزان است: «این‌جا (ننگرهار) هم کشت می‎شود و در حصارک نیز کشت می‎شود؛ کاروبار نیز بسیار خوب است و صد تا یک و نیم صد نفر در این جا کار می‌کنند. همه خوشحال استند؛ مزدوری خوب است هم مردم و هم من خوشحال استم.»

یاشخصی که در این زمین‌ها کار می‎کند، می‎گوید پرورش گل‎های گلاب، برایش خوش آیند است و درآمدی خوبی نیز از این درک نصیبش می‎شود: «هر روز ما صبح می‎آیم و کار می کنیم. صد جریب زمین که در سرخ رود است، هر روز در آنجا کارگران کار می کنند و گل ها را جمع آوری می کنند و مطابق کار آنان، به آنان معاش داده می شود.»

بته‎های گل‎های گلاب، پس از جمع‌آوری از زمین‎ها، به کارخانه‌یی در حومۀ شهر ننگرهار برده می‎شوند تا پروسس و به عطر مبدل شوند.

 مالک کارخانۀ «اورزلا» است. او در حقیقت تشویش کنندۀ اصلی کشاورزان در این عرصه است. ارسلا می‎گوید اگر به بته‎های گل‎های گلاب در زمان رشد، رسیده‎گی خوبی شود، عطر ساخته شده از آن نیز با کیفیت بی نظیری خواهد بود: «۱۵۰۰جریب زمین گل گلاب کشت شده و ما این گل ها را از کشاورزان می خریم و از آن ها عطر می سازیم و سپس عطر را به خارج از کشور صادر می کنیم. از گل های نارنج و دیگر گل ها نیز عطر می سازیم. سه و نیم صد نفر روزانه مصروف جمع آوری گل نارنج استند. عطرهایی که اینجا ساخته می شود به آلمان، فرانسه و کانادا فرستاده می شود.»

 یکی از کارگران این کارخانه است. او از کارش خشنود است و می‎گوید که از این راه هم کار پیدا کرده و هم دسترخوانش تغییر کرده است: «این یک کار بسیار خوب است؛ کار حلال و روزی حلال است. زمنیۀ کار برای مردم فراهم شده و من هم در این جا کار می کرد

دیگری که پیش از این در زمین‌هایش کوکنار کشت می‌کرد؛ اما اکنون خوشحال است که در زمین‎هایش بته‌های حلال کِشت کرده و کسانی را نیز از بی‎کاری نجات داده است: «این جا ما کار می‎کنیم بسیار خوشحال استیم؛ کشت ما حلال است و روزی حلال بدست می آوریم. درآمد ما هم خوب است، ما راضی استیم.»

از فرآورده‎های گل‎های گلاب در ننگرهار، در کنار کارگرفتن برای ساخت عطر، برای تهیه چای گیاهی نیز کار گرفته می‎شوند.

مالک کارخانۀ می‎گوید که وی نزدیک به دوهزار تن را در این کار و بار استخدام کرده و فرآورده‌های کارخانه وی به کشورهای غربی نیز صادر می‌گردد.

 واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

15th October, 2018