تفصیل | شهادت 

15th October, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

نشست عنقریب سه جانبۀ افغانستان، چين و پاکستان در کابل

2018-04-21

 قرار است که نشست سه جانبۀ وزراى خارجۀ افغانستان، چين و پاکستان، در آيندۀ نزديک در کابل برگزار گردد.

در خبرنامه ای  دفتر مطبوعاىت شوراى امنيت ملى افغانستان، آمده است که حنيف اتمر مشاور امنيت ملى، طى سفر رسمى خود به چين، در ديدار با وانگ يى وزير خارجۀ آن کشور، روى توسعۀ روابط و همکارهاى دو جانبه صحبت کرده اند.

منبع افزوده است که هر دو جانب در مورد روابط تاريخى، دوستانه و عنعنوى افغانستان – چين، صحبت کرده تداوم و توسعۀ دوستى هدفمند بين هر دو کشور را مهم خوانده اند.

مشاور امنيت ملى، در اين ديدار گفته است که با در نظرداشت وضعيت جارى منطقه، نياز به تحکيم صلح و ثبات در افغانستان و منطقه بيشتر شده و با در نظرداشت آن، پيشنهاد نمود که نقش سازندۀ رهبرى سياسى چين در منطقه، بيشتر گردد.

اتمر، همچنان بر تداوم و توسعۀ روابط و همکارى ها بين افغانستان و چين تاکيد کرد، که اين امر باعث گشايش باب جديد همکارى ها بين هردو کشور خواهد شد.

محمد حنيف اتمر مشاور امنيت ملى، نقش چين را در مبارزه با تروريزم، موفقيت روند صلح، بهبود همکاريهاى اقتصادى، به ويژه در تقويت اجتماع منطقوى، مهم خواند.

وانگ يى وزير امور خارجۀ چين گفت که رهبرى سياسى چين، افغانستان را به ديدۀ يک کشور همسايه مهم مى بيند و از روند صلح و ثبات در افغانستان حمايت مى کند.

موصوف افزود که چين، کمک هاى خود را در بخش مبارزه با تروريزم و از بين بردن گروپ هاى تروريستى، نسبت به قبل بيشتر خواهد کرد.

وانگ يى و اتمر در نشست هاى دو جانبه، بر چگونگى سفر رييس جمهور افغانستان براى اشتراک در نشست سازمان همکارى هاى شانگهاى در چين نيز بحث نموده اند.

هر دو جانب، سفر رييس جمهور به چين را مهم خوانده و توافق نموده اند که هماهنگى به منظور آمادگى لازم و همکارى هاى بين هردو کشور بيشتر گردد.

محمد حنيف اتمر مشاور امنيت ملى، مشکلات فرا راه تطبيق پروژه هاى بزرگ چين در افغانستان به ويژه پروژه هاى مس عينک و نفت آمو دريا را يادآور شده و گفته است که براى حل مشکلات، بايد مذاکرات بين حکومت هاى هردو کشور صورت گيرد؛ در اين مورد، به حکومت چين دعوت داد که تيم هاى تخنيکى خود را به افغانستان روان کند؛ تا در مورد رسيدگى به مشکلات، مشترکا کار نمايند.

در اين نشست، همچنان در مورد تداوم نشست هاى سه جانبه بين افغانستان، چين و پاکستان صحبت صورت گرفته و به تفاهم رسيده اند که نشست آيندۀ وزراى خارجۀ هر سه کشور، در افغانستان برگزار خواهد شد. علاوه بر آن توافق به عمل آمد که يک نشست ديگر نيز در سطح معينان وزارت خارجۀ هر سه کشور نيز برگزار گردد.

اما منبع، تاريخ دقيق اين نشست را مشخص نکرد.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

15th October, 2018