تفصیل | شهادت 

18th February, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

نشست سه جانبه علماى در اندونيزيا با صدور قطعنامه اى پايان يافت

2018-05-14

(شهادت ) نشست سه جانبۀ عالمان دینِ افغانستان، پاکستان و اندونیزیا در شهر جاکارتای این کشور به تاریخ 21 ثور، دایر گردید. این نشست با سخنرانی رئیس جمهوری این کشور آغاز شد. آقای جگوویدودو، رئیس جمهوری این کشور اظهار داشت: حمایت اندونیزیا همواره برای صلح افغانستان وجود دارد. شک نکنید که علما برای صلح نقش اساسی دارند و این عالمان هستند که صلح را در جامعه می آورند. او همچنان افزود: لطفا عالمان افغانستان، اندونیزیا و پاکستان بیایید خدا را خوشنود بسازیم. برای افعانستان یک تصمیم درست بگیریم؛ زیرا رمضان آمدنیست و باید این را درک کنیم.
در این نشست قبله ایاز،  رییس شورای نظریاتی پاکستان اسلام را دین ترحم و مهربانی خوانده افزود: پیام اساسی اسلام                     مبنی بر صلح، ترحم و مهربانی است. به همین منظور ما از تمام ابتکارات و پیام های صادر شده از جانب جهان اسلام حمایت می کنیم که بر صلح و اخوت اسلامی پافشاری کرده و خشونت و هراس افگنی را نکوهش کرده است. همچنان جامعۀ دینی اسلام آباد هراس افگنی و انجام حملات انتحاری که بیشتر از سوی طالبان انجام می شود را یک عمل خلاف اصول اسلامی خواند. 
در اخیر این نشست اعلامیه یی صادر شد که در آن ضمن تمرکز بر مبارزۀ جدی علیه افراطیت آمده است: شرایط صلح در افغانستان آماده شده و نیز این عالمان از طرف های درگیر جنگ خواستند که مذاکرات مستقیم را با دولت افغانستان آغاز کنند. 
در این نشست همچنان از سران طالبان دعوت شده بود؛ اما به گفته یک منبع، اعضای این گروه درقطر دعوت صلح جویانه اندونزیا را نپذیرفته اند.  

 واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

18th February, 2019