No-IMG

اذربایجان با کنترول کامل در مرز با ایران و آرمنستان آمادگی خود را برای آتش بس اعلان کرد

روز پنجشنبه ، جنگهای شدیدی در منطقه مورد مناقشه قره باغ بین ارمنستان و آذربایجان آغاز شد و این امر سقوط آتش بس قبلاً توسط طرفین تحت نظارت مسکو را امضا کرد و در حالی که ارمنستان آمادگی خود را برای آتش بس اعلان کرد ، آذربایجان اعلان کرد کنترل کامل مرزهای خود با ایران را اعمال کرده است.

وزارت دفاع در آذربایجان اظهار داشت که جنگ روزهای پنجشنبه در چندین مکان آغاز شده است ، از جمله زمین های نزدیک به خط مرزبندی که دو طرف را جدا می کند.

این وزارتخانه گفت که عملیات در طی چهارشنبه شب در مناطق آگادیر ، اقدم ، فدولی ، جبرئیل ، زوگیلان و قبادلی به درجات مختلف ادامه داشت.

وی افزود: ارتش ارمنستان مجبور شد "پس از اینکه متحمل خسارات زیادی شد" از برخی تپه ها و مکانهای منطقه گوبادلی عقب نشینی کند.

این نشان می داد که در هنگ توپخانه ارمنستان در منطقه خوجوند تلفات زیادی وجود دارد و به دلیل کمبود آشکار خودرو و بسته شدن برخی از جاده ها ، امکان انتقال مصدومان وجود ندارد.

بمب گذاری و فرار کردن

بمباران شدید در شهر تاتار ، در حوالی استان قره باغ ادامه داشت ، جایی که در نتیجه بمباران توپخانه ای که مناطق مسکونی و روستاهای اطراف آن را هدف قرار داد ، حداقل دو نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی شد.

ارتش آذربایجان تأیید کرد که داوطلبانی که ارمنستان آورده بودند به واحدهای توپخانه در شمال حدروت گریخته اند.

براساس بیانیه وزارت دفاع ، گلوله باران توپخانه ای توسط یگان های ارتش آذربایجان موجب خسارت به نیروهای ارمنی در منطقه آگدارا شد.

بیانیه وزارتخانه حاکی از ادامه درگیری ها در خط مقدم بود.

روز پنجشنبه ، آذربایجان اعلان کرد که مرزهای خود را با همسایه خود ، ایران کاملا کنترل خواهد کرد.

نیروهای ارمنی کنترل هفت منطقه مرزی در آذربایجان از جمله منطقه وسیعی از مرزهای آذربایجان و ایران را در دست داشتند.

با این حال ، الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان روز پنجشنبه اعلان کرد که نیروهایش کل مرز با ایران را کنترل خواهند کرد.

از طرف دیگر ، وزارت دفاع آذربایجان گفت که موشک های بالستیک از خاک ارمنستان به سمت مناطق داخل آذربایجان پرتاب شد.

با این حال ، منابعی از وزارت امور خارجه ارمنستان پرتاب هرگونه موشک بالستیک به سرزمین های آذربایجان را رد کردند و این نشان دهنده گمراه کننده و بی اساس بودن این خبر است.

از طرف دیگر ، مقامات منطقه قراباغ ، که در سطح بین المللی شناخته نشده است ، گفتند که جنگ ها از صبح روز پنجشنبه در همه جبهه ها در جریان است.

وی افزود: واحدهای ارتش اسرائیل موفق شدند با وجود تلاش نیروهای آذربایجانی برای دستیابی به نفوذ و نفوذ به جبهه مرکزی ، وضعیت تاکتیکی را به نفع خود تغییر دهند.

شکست در آتش بس روسیه

درگیری مجدد خشونت آمیز به معنای شکست طرح آتش بس روسیه است ، در حالی که انتظار می رود مذاکرات جدیدی بین دو طرف در واشنگتن انجام شود.

روسیه از زمان آغاز جنگ تاکنون دو توافق نامه آتش بس را میانجی گری کرده است ، اما به نتیجه نرسیده است و کرملین روز پنجشنبه گفت که برای یافتن یک راه حل سیاسی که جنگ را متوقف کند ، هیچ گزینه دیگری وجود ندارد.

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه گفت که تعداد کشته شدگان در جنگهای قره باغ "نزدیک به 5000" است.

 وی در جریان تالار گفتگوی زنده از کانال های تلویزیونی توضیح داد: "طبق اطلاعات ما ، تعداد کشته ها در هر طرف به حدود دو هزار نفر رسیده است ، به این معنی که تعداد کل نزدیک به 5 هزار نفر است."

روز جمعه ، مایك پمپئو ، وزیر امور خارجه آمریكا ، در تلاش برای پایان دادن به نبردها ، با وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان در واشنگتن دیدار خواهد كرد.

حکمت حاجی یف ، معاون رئیس جمهوری آذربایجان ، روز چهارشنبه گفت که کشورش انتظار دستیابی به موفقیت در مذاکرات واشنگتن را ندارد.

آماده و رد شده

ارمنستان آمادگی خود را برای اجرای بدون قید و شرط توافقنامه های آتش بس که در روزهای 10 و 17 این ماه منعقد شده بود ، تمدید کرد.

در بیانیه ای ، وزارت امور خارجه ارمنستان در نظر گرفت که درگیری در قره باغ را می توان از طریق مسالمت آمیز حل کرد و تأکید کرد که این راه حل باید منحصراً در چارچوب روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری در اروپا انجام شود که دارای یک وظیفه بین المللی است ، ظاهرا به عنوان رد مشارکت بالقوه ترکیه در روند مذاکره

از طرف خود ، الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان گفت که هیچ رفراندومی در مورد تعیین سرنوشت در منطقه قره باغ برگزار نخواهد شد.

علی اف در اظهارات مطبوعاتی افزود كه این موضوع در مذاكرات قبلی روی میز نبوده و آذربایجان آن را نپذیرفته و نخواهد پذیرفت ، به ویژه پس از بازپس گیری قسمت بزرگی از منطقه.

علی اف با اشاره به اینکه بنیادهایی برای استقرار نیروهای حافظ صلح بین المللی وجود دارد ، افزود: آذربایجان و ارمنستان تصمیم می گیرند که چه کسانی از این نیروها تشکیل شوند.

با این حال ، وی تأکید کرد که این موضوع به طور جدی در میز مذاکره مطرح نشده و صحبت در این باره زود است.

رئیس جمهور آذربایجان قبلاً گفته بود كه كشورش منطقه را به زور پس خواهد گرفت.

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟