No-IMG

حکمتيار: د بهرنو ځواكونو وتل؛ افغانانو ته د دې فرصت په لاس وركوي چي د بحران لپاره افغانى حل پيدا كړي

متن خطبه مشر معزز (جمعه 10 ثور 1400)

الحمد لله و كفى و سلام على عباده الذين اصطفى و بعد: فاعوذ بالله من الشيطن الرجيم بسم الله الرحمن الرحيم

لَا يُقَٰتِلُونَكُمۡ جَمِيعًا إِلَّا فِي قُرٗى مُّحَصَّنَةٍ أَوۡ مِن وَرَآءِ جُدُرِۢ ۚ بَأۡسُهُم بَيۡنَهُمۡ شَدِيدٞ ۚ تَحۡسَبُهُمۡ جَمِيعٗا وَقُلُوبُهُمۡ شَتَّىٰ ۚ ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمۡ قَوۡمٞ لَّا يَعۡقِلُونَ ١٤ كَمَثَلِ ٱلَّذِينَ مِن قَبۡلِهِمۡ قَرِيبٗا ۖ ذَاقُواْ وَبَالَ أَمۡرِهِمۡ وَلَهُمۡ عَذَابٌ أَلِيمٞ ١٥ كَمَثَلِ ٱلشَّيۡطَٰنِ إِذۡ قَالَ لِلۡإِنسَٰنِ ٱكۡفُرۡ فَلَمَّا كَفَرَ قَالَ إِنِّي بَرِيٓءٞ مِّنكَ إِنِّيٓ أَخَافُ ٱللّٰهَ رَبَّ ٱلۡعَٰلَمِينَ . الحشر: 14-16

صدق الله العظيم

‏يهوديان هرگز با شما به صورت دسته‌جمعي جز در پس قلعه هاى محكم و از پشت ديوارها نمى ‌جنگند. عداوت و دشمنى ميان خودشان شديد است. آنان را متحد مى پندارى، ولى دلهاى شان از هم پراگنده و متشتت؛ اين بدان سبب است كه گروه بيشعور اند و تعقل نمى كنند. ‏سرگذشت شان به سرگذشت كسانى مى ‌ماند كه در نزديكى ها و قبل از ايشان؛ طعم تلخ كار بد خود را چشيدند؛ و براى شان عذاب دردناكى در آخرت است.

‏(داستان همآهنگى منافقان با يهوديان) همچون داستان شيطان است كه به انسان مى ‌گويد: كافر شو (تا مشكلاتت حل شود). اما هنگامى كه كافر مى ‌گردد شيطان به او مى ‌گويد: من از تو برئ و بيزارم! چرا كه من از خدا پروردگار عالميان مى ‌ترسم.‏

امروز مصداق اين آيه مباركه را در افغانستان و در رابطه به بى زارى حاميان حكومت كابل از زمامداران آن؛ عملاً مشاهده مى كنيم!!

بر حمايت دائمى حاميان شان باور قطعى داشتند؛ اين باور كاذب آنان را مغرور ساخته بود؛ عليه ملت و تمامى ارزشهايش به شدت جنگيدند؛ از هيچ جنايتى دريغ نكردند؛ كارى كه اجنبى از ارتكاب آن ننگ داشت؛ اينها با افتخار انجام مى دادند!!

تا روزى كه خروج نيروهاى ناتو عملاً آغاز نشده بود؛ و تخريب پايگاه ها به دست سربازان ناتو را مشاهده نكرده بودند؛ باور نمى كردند كه حاميان شان آنان را تنها خواهند گذاشت و بى زارى شان را از آنان اعلان خواهند كرد!! 

برادران و خواهران عزيز!

تصميم قطعى و نهائى أمريكا در رابطه به انسحاب تمامى نيروهايش از أفغانستان؛ خلاف انتظار زمامداران حكومت كابل و بدون همآهنگى با حكومت آغاز شد.

زمانى كه  يكى از ايشان به هلمند رفت و بزرگترين پايگاه نيروهاى خارجى را شبيه يك مخروبه يافت؛ تأسيسات، باركها، سنگرها، ديوارها و همه چيز را تخريب شده يافت؛ گفت: گمان نمى كرديم نيروهاى خارجى به اين زودى و اين همه عجله؛ خارج شوند!!

يعنى كه اينها از همه چيز بى خبر اند!! قادر به درك وضعيت نيستند؛ نمى دانستند كه ايالات متحده أمريكا

در رابطه به خروج نيروهايش؛ نه شوخى مى كند و نه بديلى غير از اين دارد.

امروز مسئولين امريكايى مى گويند كه حكومت و طالبان حاضر نشدند از مواضع شان پايين بيايند؛ اگر وضع همچنين ادامه كند؛ بايد منتظر جنگ جديد در افغانستان باشيم!!

به كرسى نشينها مى گوييم: آيا چشمهاى تان باز شده؟ آيا به اشتباه تان پى برده ايد؟ فهميده ايد كه شيطان و هوس اقتدار شما را فريفته بود؟

اگر به هوش نياييد؛ از خيره سرى ها دست نكشيد و راه تان را عوض نكنيد؛ منتظر روزهاى بدتر باشيد.

برادران و خواهران عزيز!

در خلال نيم قرن گذشته؛ سلسله جنگ ها، خونريزى ها، ناامنى و بى ثباتى، اشغال كشور، تحميل حكومتهاى بيگانه پرست و مزدور؛ از 26 سرطان 1352 آغاز گرديد؛ كه عده اى از افسران پست و خودفروخته؛ كمونست دين ستيز؛ كودتايى را به رهبرى داؤد جلاد به راه انداختند و بر ارگ مسلط شدند؛ همينها خبيث ترين نقش را در تمامى حوادث نيم قرن گذشته داشتند و مسئوليت تمامى اين جنايات به همينها و رفقاى ائتلافى شان بر مى گردد.

همينها بودند كه كودتاى هفت ثور1357 را عليه رهبر ديروزى شان به راه انداختند و او را با أعضاء خانواده اش در به گونه دسته جمعى تيرباران كردند.

همينها بودند كه راه تجاوز نيروهاى شوروى بر افغانستان را باز كردند؛ باعث قتل بيش از يك مليون أفغان شدند، دو رهبر ديگر شان؛ تركى و امين را كشتند، كودتاى هفت ثور دوم؛ كه آن را هشت ثور 1371 نامگذارى كردند؛ از كارنامه خونين همينها بود؛ با چند تفاوت: نقش عمده را در كودتاى هفت ثور 1357 جناح خلق داشت و در كودتاى 8 ثور 1371 پرچميها؛ در كودتاى اول؛ كمونستها به تنهايى اقدام كردند و در دومى جبهه ائتلافى درست كردند و عده اى از مجاهدنما ها را نيز شريك جرم خود ساختند. در أولى منعم و رهبر شان؛ سردار داؤد را تيرباران كردند و اما در دومى موفق به تيرباران نجيب نشدند؛ او به دفتر ملل متحد در كابل پناه برد و و پس تصرف كابل بدست طالبان؛ به دار آويخته شد.

۶ میزان سال ۱۳۷۵ شاهد دخول طالبان به كابل و برافراشتن پرچم سفيد بر ارگ و اعدام انقلابى نجيب و برادرش بوديم. كه منتج به جنگ طولانى در تمامى كشور گرديد؛ كابل، جنوب غرب و شمال كشور؛ تا خواجه بهاء الدين تخار را در بر گرفت.

حادثه 

11 سپتمبر 2001 ؛ 19 سنبله 1380 رخ داد؛ كه پنتاگون، دفتر سى آى اى، برجهاى بلند نيويارك؛ بزرگترين مركز تجارى امريكا؛ مورد حملاتى قرار گرفت كه مثالش را نمى در تاريخ يافت.

امريكا اسامه بن لادن و گروه القاعده را مسئول اين حمله اعلان كرد و از طالبان خواست او را به امريكا تسليم كند؛ اما طالبان از تسليمى او إباء ورزيدند؛ يا به دليل اين كه چنين كارى براى شان مقدور نبود و با مشكلات داخلى روبرو مى شدند؛ و يا به دلائلى ديگر.

امريكا و بريتانيا به تاريخ 7 اكتوبر 2001 (15 ميزان 1380) حملات راكتى اش را بر ماركز طالبان آغاز كرد.

و شهر کابل با خروج طالبان از آن؛ به تاریخ ۲۳/۸/۱۳۸۰ سقوط کرد.

امريكا همانهايى را چون جنگجوى بومى و زمينى استخدام كرد كه ديروز در خدمت اتحاد شوروى بودند. يعنى كه در اشغال افغانستان به دست ناتو نيز همان كمونستهاى پست و مزدور نقش سياه بازى كردند؛ و به همين خاطر؛ امريكا؛ در بدل اين خدمت؛ سهم چربى در حكومت و نيروهاى امنيتى كشور؛ به آنان اختصاص داد.

بر اساس توافقنامهٔ بن دولت موقت جدید افغانستان به ریاست آقای حامد کرزی تشکیل شد و در تاریخ ۱/۱۰/۱۳۸۰ قدرت را در کابل به دست گرفت.

ناتو بيست سال در افغانستان جنگيد؛ امروز با دست خالى و بدون نيل به هيچ هدف ستراتيژيكش افغانستان را ترك مى كند.

حكومت دست نشانده ناتو نه تنها از حاميان نيرومند خارجى اش محروم است؛ بلكه با انزواى شديد داخلى و خارجى مواجه است.

تحت عنوان اجماع سياسى چهار نفر در ارگ جمع مى شوند؛ در اين اجماع سياسى چارنفره؛ هيچ حزب تأثيرگذار؛ حضور ندارد. حزب إسلامى، جمعيت اسلامى، حزب وحدت، جنبش و هيچ حزب خرد و بزرگى ديگر در اين اجماع چهار نفره؛ نه تنها حضور ندارد؛ بلكه با سياستهاى ناكام حكومت نيز موافق نيستند.

كسى را كه ارگ مارشال ساخت؛ به خاطر دفاع از يك والى؛ در برابر ارگ ايستاد؛ تظاهراتى در فارياب و جوزجان به راه انداخت!! ارگ مجبور شد والى را با دادن رشوت سياسى قناعت دهد تا لطف نموده سناتورى را بر والى بودن ترجيح دهد و از پافشارى بيشتر بر ماندن در فارياب دست بكشد!!

کابلوف؛ نماينده خاص پوتين رئيس جمهور روسيه فيدرالى براى افغانستان: مى گويد: اگر اشرف غنى از منافع شخصى اش نگذرد؛ به سرنوشت  داكتر نجيب مواجه خواهد شد!!

نه تنها ايالات متحده أمريكا بلكه ناتو در مجموع؛ سلسله اخراج نيروهاى شان را از افغانستان آغاز كرده اند.

وروڼو خوېندو!

د بهرنو ځواكونو وتل؛ افغانانو ته د دې فرصت په لاس وركوي چي د بحران لپاره افغانى حل پيدا كړي؛ موږ په ټولو لوريو غږ كوو چي راشئ له فرصت اعظمى گټه اوچته كړو او د بين الافغانى صادقانه مذاكراتو له لاري دا د پرديو له لوري تپل شوې جگړه پاى ته ورسوو؛ آزاد، خپلواك او له جنگ او ناامنيو فارغ افغانستان جوړ كړو؛ او راتلونكو نسلونو ته سرلوړى اسلامى افغانستان په ميراث پرېږدو. د هغي ورځي رارسېدو په هيله.

سبحانك اللهم بحمدك نشهد ان لااله الا انت نستغفرك و نتوب اليك

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟