No-IMG

اسرائیل دانه سرطانی یادرد ناسور امت اسلامی

مرورکوتاهی پیرامون بوجود آمدن کشور اسرائیل امروزی :

کشوراسرائیل رسماً درسال ۱۹۴۸ میلادی تأسیس شد.

 اگرچه تاریخ اسرائیل راباید مشتمل بردوبخش تاریخ یهودیان درسرزمین باستانی اسرائیل وتاریخ کشور مدرن اسرائیل دانست.

 این کشورتقریباًدرمکان پادشاهی باستانی یهودی واقع شده‌است بااین تفاوت که آن سرزمین باستانی شامل کرانه باختری رود اردن نیز بوده‌است.

این محل زادگاه زبان عبری بوده‌است که در اسرائیل امروزه بدان صحبت می‌شود. علیرغم دست به دست شدن سرزمین اسرائیل بین امپراتوری‌های مختلف در طول قرون، بیشتر جمعیت این سرزمین تا قرن سوم میلادی یهودی باقی ماندند.

این ناحیه پس از قرن سوم به شدت مسیحی‌نشین و پس از غلبه مسلمانان در قرن هفتم بیشتر مسلمان‌نشین بوده‌است وازاواسط قرن بیستم مجدداً یهودی‌نشین شده‌است.

 حدفاصل سال‌های ۱۰۹۶ تا ۱۲۹۱ میلادی این ناحیه کانون درگیری‌های مسلمانان و مسیحیان در جنگهای صلیبی بود و پس ازآن تاسال ۱۹۱۷ و قیمومیت انگلستان بر آن سرزمین بخشی ازامپراطوری عثمانی محسوب می‌شد.

دراواخر قرن ۱۹ میلادی، اوج گرفتن یهودستیزی در اروپا موجب ایجاد جنبش صهیونیسم شد.

 درپی تصرف سرزمین سوریه توسط انگلستان در جنگ جهانی اول وقیمومیت انگلستان برآن سرزمین و اعلامیه بالفور، موج مهاجرات یهودیان به این سرزمین موسوم به علیا شکل گرفت وباعث ایجادتنش‌هایی بین اعراب و یهودیان گشت.

 درپی اعلام استقلال اسرائیل درسال ۱۹۴۸ و گسترده‌ترشدن موج مهاجرت یهودیان به این سرزمین این تنش‌ها به نزاع بزرگ اعراب و اسرائیل منجر شد.

 درحال حاضردرحدود ۴۲درصداز یهودیان جهان دراسرائیل امروزی زندگی میکنند و این کشور بزرگترین مرکز تجمع پیروان یهودیت است.

از دهه ۱۹۷۰ میلادی ایالات متحده امریکا تبدیل به متحد اصلی اسرائیل شده‌است.

درسال ۱۹۷۹ پیمان صلح کمپ دیوید بین اسرائیل و مصر امضا شد.

درسال ۱۹۹۳ این کشور باسازمان آزادی بخش فلسطین پیمان اسلو را به امضا رسانید ودرسال ۱۹۹۴ بین اسرائیل و اردن پیمان صلحی به امضا رسید.

علی‌رغم تلاش‌های بسیاری که برای صلح بین اسرائیل و فلسطینیان به انجام رسیده‌است، درگیری بین این دوتأثیر زیادی درحیات سیاسی، اقتصادی واجتماعی اسرائیل و فلسطینیان گذارده است.

طرح ناکام معامله قرن ترامپ :

دراین طرح مناطق، روستاها و محله‌های عربی که بیشتر، فلسطینیان درآن سکونت دارند به حکومت خودگردان فلسطین واگذار خواهد شد و یک معبر نیز برای فلسطینیان برای تردد به مسجدالاقصی درنظر می‌گیرد.

معامله قرن پیشنهادهایی نیز برای پایان دادن به مشکل آوارگان فلسطین وشهرک سازی اسرائیل دارد.

این معامله شامل انتقال مالکیت محله‌ها و نواحی نزدیک به قدس مانند بیت حنینا، شعفاط، کفر عقب و راس خمیس به تشکیلات خودگردان فلسطین می‌شود.

این طرح، پیشنهادی مبنی برتشکیل کشور فلسطین درابتدادرحدودنیمی ازکرانه باختری، تمامی نوارغزه رامطرح می‌کند ودرکنارآن، شهرک قدیمی و محله‌های اطراف آن همچون سلوان، الشیخ جراح و جبل الزیتون رابرای اسراییل واگذارمیکند.

تااینجاکاپی ازبرگه : محترم مُحب الله علیزی

امادرزمینه باید وضاحت بیشتری داد که موضوع تنها به تهیه گذارش وپیشکش مختصری پیرامون این غده سرطانی امت اسلامی یعنی اسرائیل خلاصه نمیشود بلکه برای هرفرد مسلمان علی الخصوص آنانیکه ازمسایل دین وثقافت اسلامی تاحدی معلومات دارند ویاهم درنهادهای علمی وتعلیمی وتحصیلی بحیث مربی وآموزگار ایفای مسئولیت مینمایند وجیبه دینی وایمانی ایشان است تا برای منورسازی اذهان عامه درجامعه اسلامی تلاش های گسترده تری را انجام دهند که حقیربالنوبه درینجا چند نکته یی را به شکل سوال گونه درمورد میخواهم بادوستان وعزیزان شریک بسازم وآن اینکه :

- بنابروضاحت تاریخ وتمدن اسلامی بعدازآنکه دردوره خلافت راشده مسجدالاقصی' توسط امیرالمومنین عُمربن الخطاب ( رضی الله عنه ) فتح و دراختیار مسلمانان قرارگرفت باید دانست که مسلمانان نسبت به آن محل مُقدس که قبله اول مسلمانها وهمچنان محل عروج ورفتن پیامبربزرگ اسلام ( صلی الله علیه وسلم ) به معراج وآسمانها بود چه مسئولیتهایی را به عُهده دارند ؟

- قُرآن کریم وپیامبربزرگ اسلام ( صلی الله علیه وسلم ) نسبت به جایگاه وحفاظت این مکان مقدس به مسلمانها چه دستوراتی را ارایه فرموده است ؟

- به صورت قطع باید دانست وجه تاریخی آن که درمتن فوق نیز ذکر گردیده نزد مسلمانها ازچه اهمیتی برخوردار است ؟

- درصورتیکه این محل ومکان مقدس نزدمسلمانها ازاهمیت ویژه یی برخوردار است پس چرا امت اسلامی درین عصر نسبت به آن یک موقف قاطعی هنوز گرفته نتوانسته اند؟

 درحالیکه اسرائیل باغصب زمینها وآواره ساختن صدها هزارفلسطینی که باشنده اصلی آن مکان بودند طی کمتراز یک قرن اخیر روی یک دسیسه بین المللی که درعقب آن انگلیس وفرانس وامریکا وروسیه سایر کشور های اروپایی و مزدوران استعماربود بوجود آمده است .

 یعنی قبلاً مربوط مُسلمانها وتحت قیمومیت خلافت عثمانی اسلامی قرارداشت .

البته این نوع سوالها وامثال بیشتر آن مطرح است که باید هرمسلمان درهرمقطع زمانی نسبت به آنها جواب هایی را دریافت نموده ودرمورد حال زار کنونی وآینده آن ادای مسئولیت کنند .

ومن الله التوفیق

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟