No-IMG

حکمتيار: تشكيل شورى عالى شامل رهبران هفت جهت مؤثر در جنگ و صلح

در نشست سه جانبه كه با رئيس جمهور داشتيم روى چند موضوع اساسى توافق نموديم:

الف- از نشست استانبول به عنوان فرصت خوب براى رسيدن به صلح و خاتمه جنگ استفاده مى كنيم و با طرح واضح و واحد در آن شركت مى نماييم. هر چند رئيس جمهور در ابتداء نظر مثبت در مورد مذاكرات دوحه و استانبول نداشت و خواهان انتقال محل مذاكرات به كابل بود.

ب- براى حل بحران طرح مشترك و واحد ارائه مى كنيم و در برابر طرف مقابل مى گذاريم كه شامل اين بندهاى اساسى باشد:

1.            تشكيل حكومت انتقالى كوتاه مدت؛ كه غيرائتلافى بوده و بر مبناى تقسيم قدرت بر أحزاب استوار نبوده و مشتمل بر شخصيتهاى قابل قبول براى تمامى جناحهاى تأثير گذار باشد.

2.            برگزارى انتخابات رياست جمهورى، پارلمان و شورى هاى محلى در همين مرحله انتقالى.

3.            حكومت انتقالي؛ در رأس خود شورى عالى تصميم گيرى را خواهد داشت؛ شامل رهبران هشت جناح تأثير گذار در صلح و جنگ؛ بر اجراءات حكومت انتقالى نظارت داشته و حكومت انتقالى مجرى تصاميم اين شورى؛ خواهد بود.

4.            تمامى زندانيانى كه به دلائل فعاليتهاى سياسى و نظامى زندانى شده اند؛ رها مى گردند.

5.            حذف نامهاى تمامى افغانانى كه به دلائل فعاليتهاى سياسى و نظامى و مخالفت با اشغال در فهرست سياه ايالات متحده امريكا درج شده.

6.            اعلان آتش بس دائمى؛ متصل توافق بر اين مطالب و اقدامات مقتضى.

7.            تمامى مسائل مربوط به آينده؛ چون نظام آينده و چگونگى اش، قانون اساسى جديد كشور و غيره را به بعد از انتخابات و تشكيل لويه جرگه محول مى كنيم.

8. غرض توحيد مواقف و مواضع جناحهاى شامل اين طرف؛ اين اقدامات صورت مى گيرد:

•             تشكيل شورى عالى شامل رهبران هفت جهت مؤثر در جنگ و صلح؛ كه عالى ترين مرجع تصميمگيرى در رابطه به مسائل مهم ملى به شمول صلح بوده؛ رئيس جمهور به نمايندگى از دولت در آن شركت مى كند.

•             غرض توحيد مواقف و آراء (احزاب، شخصيتها، ادارات دولتى، پارلمان و تجمعات مدني و اجتماعي) و توافق همه با طرح صلح؛ اقدامات لازم و ضرورى صورت مى گيرد. در همين راستا رئيس جمهور وعده سپرد كه به عنوان رئيس جمهور كشور؛ توافقات نشست سه جانبه و طرح متفقه صلح را به همه ابلاغ و موافقه شان را حاصل مى كند.

•             در خلال هشت روز بعدى؛ تمامى اين توافقات عملي مى شود.

ج- براى آن كه شناخت و درك واضح از موضع طالبان و عزائم و خواسته هاى شان داشته باشيم و بتوانيم در روشنايى آن تصميم مناسب بگيريم؛ هيئت دو سه عضوى را توظيف مى كنيم تا نشست غيرمعلن با هيئت عالى رتبه طالبان؛ شامل رهبران درجه يك شان داشته؛ طرح صلح اين طرف را در برابر شان بگذارد و جواب روشن و قطعى شان را بدست آرد؛ اگر جواب مثبت بود و هيئت احساس كرد كه امكان رسيدن به يك توافق با طالبان وجود دارد؛ در آن صورت هيئت عالى رتبه دولت؛ در نشست استانبول با طرح نهائى اين طرف؛ شركت مى كند. و در صورت دريافت جواب منفي از سوى طالبان؛ شورى عالى تصميم مناسب خواهد گرفت.

متأسفانه رئيس جمهور با مشكلاتى در داخل تيم دولتى اش مواجه شد و نتوانست موافقه همه را حاصل كند؛ نه در رابطه به طرح صلح و نه در مورد شورى عالى و تركيب و صلاحيتهاى آن. ما غرض حل اين معضله؛ دو بديل جديد را در برابر شان گذاشتيم:

يك: دولت و جناحها و شخصيتهاى شامل دولت؛ غرض توحيد مواضع شان؛ مرجع مشترك، معتبر و باصلاحيت تصميمگيرى؛ به هر نام و تركيب و صلاحيتهايى كه براى شان مقدور و مرغوب است؛ بسازند؛ اما در مورد بقيه توافقات سه جانبه كه مربوط به صلح و طرح آن و موضعگيرى مشترك در نشست استانبول و مذاكرات با طالبان است؛ التزام و تمكين صادقانه و مجدانه داشته و گامهاى عملى بر دارد.

تا زمان روشن شدن نتائج مذاكرات با طالبان؛ جناحهاى شامل اپوزيسيون كه در حكومت شريك نيستند؛ در اين شورى شركت نمى كنند.

دو: صورت دوم اين كه در رابطه به تمامى مسائل مهم ملى؛ مرجع مشترك تصميمگيرى تشكيل شود؛ مشتمل بر سه جناح؛ دولت، احزاب شامل اپوزيسيون و آن كه نه با دولت است و نه در اپوزيسيون

انتخاب يكى از اين سه صورت را به دولت مى گذاريم: التزام و تمكين به توافقات سه جانبه، و انتخاب يكى از دو صورت جديد.  

در غير آن؛ ما چاره اى جز اين نخواهيم داشت كه هم در رابطه به صلح تصميم مستقل خود را داشته باشيم و هم در رابطه به تعامل مناسب با وضعيت كنونى كشور.

اگر دولت بتواند؛ اختلافات و رقابت هاى ناسالم داخلى اش را پايان دهد؛ در رابطه به صلح موضع واحد اتخاذ و طرح عملي و معقول ارائه كند، ادارات ناكاره موازي و متعارض را توحيد نمايد و مرجع تصميم گيرى واحد، معتبر و باصلاحيت بسازد؛ مشتمل بر شخصيتهاى تأثير گذار؛ و آن را عالى ترين مرجع تصميمگيرى در قضاياى مهم ملى بپذيرد؛ يقيناً كه اين اقدام؛ انكشاف مثبت خواهد بود؛ اما اگر اين شورى جديد نيز مثل وزارت صلح و شورى عالى مصالحه؛ آدرسى براى نشستهاى بى حاصل و مصارف بيهوده باشد؛ كه باوجود تشكيلات وسيع، پرسونل زياد، و مليونها دالر بودجه؛ قادر به انجام هيچ كارى مثبت؛ در رابطه به صلح نشدند و حتى از تأمين اجماع نسبى سياسى و توحيد مواضع جناحهاى شامل دولت نيز ناتوان و ناموفق بودند؛ اگر شورى عالي دولت؛ ارگانى شبيه به اينها و شامل همان اعضاء تكرارى شورى عالى مصالحه باشد؛ يقيناً كه چيزى جز تكرار تجربه هاى ناكام قبلى نخواهد بود.

براى عبور از مرحله ناامن و بى ثبات كنونى؛ به توافقات و اقدامتى نيازمنديم كه افغانها را در جلوگيرى از فروپاشى نظام و متلاشى شدن تشكيلات و نهادهاى ادارى، امنيتى و نظامى كمك كند و انتقال مسالمت آميز و قانونمند اقتدار را تضمين نمايد؛ اميدوارم همه به اين حقيقت تمكين كنند.

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟