No-IMG

پروفیسور دکتور اسدالله "محقق جهانی"

سوانح مختصر الحاج پروفیسور دکتور اسدالله "محقق جهانی"

الحاج پروفیسور دکتور اسدالله "محقق جهانی" فرزند خواجم شکور به سال ۱۳۳۸ هجری خورشیدی در یک خانواده ی مسلمان و متدین در قریه ی باغ شاهِ ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان چشم به جهان هستی گشود و پا به عرصه ی حیات نهاد.

دکتور "جهانی" تعلیمات ابتدایی خود را در مکتب ابتدایی کری (سید عبدالکریم حسینی) و متوسطه و لیسه را در لیسه ی عالی کوکچه ی فیض آباد - بدخشان ؛ در حالیکه دو ماه به فراغت و اتمام درس صنف دوازدهم اش باقی مانده بود ، نسبت معاذیر امنیتی ، فیض آباد را به قصد جهاد ترک گفت.

به سال ۱۳۵۸ هجری خورشیدی نسبت مشکلات و معاذیر امنیتی

در سال ۱۳۶۰ هجری خورشیدی افغانستان را به قصد پاکستان ترک گفت و راهی دیار هجرت شد. پروفیسور جهانی صنف دوازدهم را در لیسه ی عالی سید جمال الدین افغان واقع پشاور - پاکستان به پایان رساند و به درس و تدریس و مطالعات گسترده ی علوم اسلامی و سیاسی پرداخت. بعد از دو سال اقامت در پشاور ، آنجا را به قصد لاهور ترک گفت و در مرکز علوم اسلامیه ی منصوره - لاهور شامل و مدت دو سال را به فراگیری علوم متداول سپری کرد. بعداً لاهور را به مقصد اسلام آباد ترک گفته و در نتیجه ی امتحان کانکور و لیاقت ، شامل دانشگاه اسلامی بین المللی اسلام آباد در رشته ی شرعیات و علوم اسلامی گردید و مدرک لیسانس (کارشناسی) خود را از آنجا به دست آورد و مدرک ماستری (کارشناسی ارشد) خود را در رشته ی زبان و ادبیات دری از دانشگاه پنجاب - لاهور و دکتورای خود را در رشته ی زبان و ادبیات دری با پایان نامه ی "اقبال شناسی" از دانشگاه بین المللی زبانهای نوین اسلام آباد به دست آورد.

پروفیسور دکتور اسدالله "محقق جهانی" مدت دو سال منحیث معلم در لیسه ی ابو ریحان البیرونی مهاجرین افغان مقیم اسلام آباد ، مدت دوازده سال منحیث استاد زبانهای ترکی و فارسی در دانشگاه بین المللی زبان های نوین اسلام آباد تدریس نموده و مدت ده سال را منحیث نطاق و خبرنگار در رادیو پاکستان - اسلام آباد ایفای وظیفه نمود. همچنان مدت دو سال در آکادمی دعوت دانشگاه اسلامی بین المللی اسلام آباد تدریس و به کار های تألیف و ترجمه مشغول شد. مدت یکسال را در مرکز مطالعات آسیایی (Centre For Asian Studies) اسلام آباد و مدت دو سال را در دفتر رابطه ی عالم اسلامی (Muslim World League Office) اسلام آباد در بخش امور محصلان ایفای وظیفه نمود. همچنان شهروندان خارجی اعم از آمریکایی ، انگلیسی ، پاکستانی ، سعودی و ایرانی را زبانهای دری و اوزبیکی آموخت.

دکتور "جهانی" ضمن تعلیم و تعلم کتب نصاب تعلیمی دوره ها و مقاطع لیسه ، لیسانس ، ماستری و دکتورا دارای مطالعه ی وسیع و گسترده بوده و بیش از ده هزار جلد کتاب را به زبانهای مختلف و در موضوعات مختلف مطالعه نموده و تا آخرین رمق حیات به آن ادامه خواهد داد. ان شاءالله !

پروفیسور دکتور اسدالله "محقق جهانی" در سال ۱۳۸۱ هجری خورشیدی پاکستان را به مقصد افغانستان ترک گفت و مدت دو سال را منحیث مشاور در وزارت عدلیه ی دولت جمهوری اسلامی افغانستان و مدت یک و نیم سال را در دفتر دارالانشای قانون اساسی جدید افغانستان ایفای وظیفه نموده و در لویه جرگه های تصویب قانون اساسی ، لویه جرگه ی عنعنوی افغانستان و لویه جرگه ی مشورتی صلح افغانستان اشتراک فعال داشته و قانون اساسی جدید را به زبان اوزبیکی ترجمه نمود که ؛ قانون اساسی جدید به سه زبان پشتو ، دری و اوزبیکی همزمان رسماً از طرف دولت چاپ و در اختیار مردم افغانستان قرار گرفته است.

دکتور "جهانی" مدت سه سال را منحیث دیپلومات در وزارت خارجه ی دولت جمهوری اسلامی افغانستان و مدت دو سال را منحیث مؤلف ، متخصص ارشد زبان و ادبیات و مدت ده سال را منحیث معین وزارت معارف و مدتی را هم منحیث سرپرست وزارت معارف و مدت دو سال را منحیث مشاور ارشد مقام وزارت معارف در امور نصاب تعلیمی ایفای وظیفه نمود و کتاب های دری صنوف نهم ، یازدهم و دوازدهم را به رشته ی تحریر در آورده و بیش از بیست کتاب نصاب تعلیمی را ایدیت و ویراستاری نمود که به زیور طبع آراسته گردیده و در اختیار توده های ملیونی شاگردان معارف قرار داشته و تدریس می گردد.

آثار و نبشته های پروفیسور دکتور اسدالله محقق جهانی اعم از تألیف و ترجمه قرار ذیل است:

۱. علامه اقبال در ادب فارسی و فرهنگ افغانستان

۲. فرهنگ مشترک

۳. دستور زبان انشاء و نامه نگاری پامیر

۴. مکالمه‌ی روزمره‌ی دری

۵. اسلام و اونینگ اساسی عقیده‌لری (ترجمه)

۶. پیغمبریمیز (ص ) سیرت‌لری و اقتصادی مساوات ( ترجمه)

۷. مطالبات اسلام از زنان مسلمان( ترجمه)

۸. افغانستان اساسی قانونی (ترجمه)

۹. قاعده‌ی بغدادی میراث (ترجمه)

۱۰. اوزبیکچه- دریچه سوزلشگیچ

۱۱. اوزبیک تیلی نینگ دردانه‌لری ( مقال‌لر)

۱۲. برگردان ترجمه و توضیح مختصر قرآن کریم از رسم‌الخط روسی به رسم‌الخط عربی-فارسی (به زبان اوزبیکی)

۱۳. اذکار مسنونه (ترجمه)

۱۴. کتاب درسی دری صنف نهم

۱۵. کتاب درسی دری صنف یازدهم

۱۶. کتاب درسی دری صنف دوازدهم

۱۷. فرهنگ عربی-فارسی-اوزبیکی

۱۸. ادیت و ویراستاری بیش از بیست کتاب درسی مکاتب

 

همانگونه که در بالا تذکر رفت ؛ پروفیسور "جهانی" منحیث استاد دانشگاه در دانشگاه های بین المللی زبانهای نوین اسلام آباد ، آکادمی دعوت دانشگاه اسلامی بین المللی اسلام آباد ، دانشگاه های خصوصی افغان ابن سینا اسلام آباد ، دانشگاه قلم کابل ، دانشگاه الازهر کابل و پوهنتون اسلامی کابل به وظیفه ی مقدس تدریس ادامه داده است.

دکتور "جهانی" نویسنده ی ماهر ، چیره دست و توانایی است که بیش از بیست کتاب اعم از ترجمه و تألیف از خود به ارمغان و یادگار گذاشته و صد ها مقاله در روزنامه ها ، هفته نامه ها و مجله های ملی و بین المللی نگاشته است و در مجامع علمی و کنفرانس های ملی و بین المللی اشتراک فعال داشته است.

دکتور "جهانی" چهره ی خداپرست ، وطندوست و صلح خواه است که خواهان تأمین صلح کلی ، دایمی و سرتاسری ، وحدت ملی ، منافع علیای کشور ، همبستگی ملی ، هماهنگی ، همدیگر پذیری ، ترقی و تعالی ، تنویر اذهان و تطهیر افکار با در نظر داشت ارزش های اسلامی و ملی و تعمیم سواد و علم و دانش در کشور می باشد و عضو فعال "شورای صلح و نجات افغانستان" نیز بوده است و خواهان شایسته سالاری و وحدت ملی در پرتو عدالت اجتماعی می باشد.

پروفیسور "جهانی" به زبانهای اوزبیکی ، دری ، پشتو ، ترکمنی ، انگلیسی ، عربی ، ترکی ، روسی ، اردو ، هندی ، پنجابی و اویغوری تکلم می کند.

دکتور "جهانی" با لیاقت ، درایت و شایستگی که دارد ؛ مستحق مدال های دولتی ، تقدیر نامه های درجه اول ، درجه دوم و درجه سوم از مقامات ریاست جمهوری اسلامی افغانستان ، و مقامات وزارت ها و تقدیر نامه های افتخاری از پارلمان کشور اعم از ولسی جرگه و مشرانو جرگه ، لویه جرگه و جرگه های بزرگ ملی و سایر ادارات و نهاد های ملی و بین المللی شناخته شده است .

دکتور "جهانی" متأهل بوده و دارای چهار فرزند اعم از دو پسر و دو دختر می باشد.

پروفیسور دکتور اسدالله "محقق جهانی" به سلسله ی مسافرت های رسمی به کشور های ایالات متحده ی آمریکا ، چین ، آلمان ، ترکیه ، سویس ، مالیزیا ، اندونیزیا ، تایلند ، عربستان سعودی ، امارات متحده ی عربی ، کویت ، هندوستان ، پاکستان و ایران مسافرت داشته است.

قابل یادآوری است که اینجانب از مدت پنجاه سال بدینسو ( ۱۳۵۱  ه.ش )  عضو فعال نهضت اسلامی بوده و ان‌شاءالله تا دم مرگ به مبارزه ، جهاد ، مساعی پیگیر و تلاش‌های خستگی ناپذیر خویش ادامه خواهم داد.

ياايهاالذين أمنوا اتقواالله حق تقاته و لا تموتن الا و انتم مسلمون . صدق الله العظيم .

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟