No-IMG

الغنوشی: رسانه‌های امارات پشت کودتا هستند

راشد الغنوشی، رئیس مجلس و رئيس حزب حركت النهضه تونس در پی اقدام قیس سعید، رئیس‌جمهور این کشور در برکناری هشام المشیشی، نخست وزیر و تعلیق فعالیت پارلمان اظهار داشت: رسانه‌های امارات متحده عربی پشت کودتا، آشوب و حمله به ساختمان‌های النهضه هستند.

الغنوشی همچنین افزود: رسانه های مذکور می‌خواهند نشان دهند که به دلایل اجتماعی و اقتصادی مشارکت در تظاهرات گسترده بوده و به کودتا مشروعیت ببخشند.

الغنوشی تعلیق پارلمان، تجمیع قوه‌های مقننه، قضاییه و مجریه را «کودتا» علیه مشروطیت، انقلاب و قانون اساسی دانسته و گفت: از همان لحظه اول موضع روشنی در مورد مخالفت با کودتا داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: همه این تصمیمات بیانگر ویژگی‌های رژیم دیکتاتوری است و جای تاسف دارد که این تصمیم توسط یک استاد قانون اساسی و در زمانی که همه‌گیری کرونا وجود دارد، اتخاذ شده است.

الغنوشی همچنین تاکید کرد: از همان لحظه‌ای که خبر را شنیدیم، مقابل ساختمان پارلمان منتظر ماندیم و اگرچه رئیس مجلس هستم ، اما به من و دستیارم اجازه ورود ندادند.

رئیس مجلس تونس یادآورد شد: ما فهمیده‌ایم که وقتی کودتا می‌شود، باید به خیابان‌ها آمد. این درسی است که ما از ترکیه گرفتیم. ما هم به محض شنیدن خبر بیرون رفتیم، ابتدا به مقر حزب و سپس به ساختمان مجلس رفتیم ، اما درها به روی ما بسته شد.

الغنوشی در رابطه با اظهارات سعید مبنی بر رایزنی با او، تاكید كرد: این یكی از رایزنی‌های رسمی است كه هر 2 ماه یک بار صورت می‌گیرد، اما درباره تصمیمات خطرناكی كه بعدا اعلام كرد به من اطلاع نداد و اظهاراتش بازتاب واقعیت نیست.

وی همچنین اظهار داشت: مجلس مشروعیت داشته و با تاسیس یک دفتر برای آن نشست‌هایی ترتیب داده شد و تصمیماتی برای محکوم کردن کودتا و مخالفت مسالمت آمیز مردم با آن و فراخوانی برای حمایت جهانی از روند دموکراسی در تونس، اتخاذ شد.

رئيس حزب حركت النهضه اضافه کرد: ما همچنین از رئیس جمهور خواستیم که از این تصمیمات عقب نشینی کند. زیرا هیچ سودی برای او و کشور نخواهد داشت.

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟