No-IMG

مُودل صداقت! ؛ چرا از فرماندهان نیکنام جهادی کسی یاد نمیکند ؟

کوکچه بدخش

 

پس از مردن جمعه اسک یکی از جنرالان زمان نجیب ، زندگی او و اینکه نامبرده با وجود اختیارات نظامی فوق العاده ، زندگی خوبی نداشته و خیانت مالی را مرتکب نگردیده بود ، زبانزد عام و خاص شده و بعلاوه هواداران حزب دموکراتیک خلق ، برخی مجاهدین سابق نیز بگونه غیرارادی و یاهم با طیب خاطر خواستند از وی ( جمعه اسک ) تعریف و تمجید نمایند . خیانت در ذات خود یک عمل نکوهیده و زشت بوده و هرخائنی اگر خلقی باشد و یاهم مجاهد بایست مورد نفرین قرار گیرد .

 وقتی حرف از صداقت و خیانت زده میشود ، بی مهابا چشمان کنجکاو و حقیقتبین اکثر مردم به چهره های برمیخورد که بنام جهاد و اسلام سرمایه های بیحسابی را جمع آوری نموده و امروزه نازپروده های زالو صفت و مفتخوار شان از آنهمه سرمایه ها استفاده مینمایند . باید توجه داشت خوبیهای یک انسان تنها در یک بخش زندگی او خلاصه نمیشود و انسان نیکو صفت و نیکو کمال کسیست که در همه ابعاد زندگیش ، خوبیها و درستکاریها بمشاهده برسد .

 جمعه اسک اگر ظاهراً فساد مالی نداشت ، ولی در حقیقت یک نشنلست تمام عیار بود و بخاطر سرکوب اقوام دیگر بشمال افغانستان اعزام شده بود . قیام دوستم در برابر نجیب با آنکه در دامن روسها تربیه و رشد یافته بود ، مخالفت با برنامه های قوم گرایانه نجیب و جمعه اسک بود . ما هیچگاه نمیگوئیم در موجودیت قوای شوروی در افغانستان ، نجیب ، جمعه اسک و دیگران بد عمل کردند و دوستم و رفقایش خدمات اسلامی و انسانی بمردم عرضه نمودند . آنها همه تربیت یافته دست شورویها بودند و در عمل سالها برضد مردم افغانستان ذلیلانه تلاش نموده و جنگیده بودند .

 در زمان کمونستها در ضمن اینکه مسائیل مالی کمتر در محور توجه هواخواهان حزب کمونیست قرار داشت ، واقعبینانه آنست که کمونستها فقط زندگی بخور و نمیر و جیره خوارانه داشتند . اکثر همان کمونستهای دوآتشه و گرسنه ایکه در زمان حاکمیت حزب دموکراتیک خلق چیزی در اختیار نداشتند ، زمانیکه پای امریکا به افغانستان رسید و بسته های بیحساب دالر را در اختیار شان قرار دادند ، امروز ملیونر اند و زندگی رویایی دارند . نمی خواهم از کسی نام ببرم ، ولی اگر ضرورت باشد ، میتوانم نام ببرم از هزاران کمونیست گرسنه ایکه ، حالا در کنار امریکا و دالرهای بیحسابش ، بالاترین نمونه های زندگی مرفه و لوکس را در اختیار دارند .

 وقتی از خیانت و جفای مجاهدنماها صحبت بعمل می آید ، نباید معیار قضاوت مان تنها چند دزد و خائنی باشد که در جامه مجاهد دست به خیانت و دزدی زده و حق دیگران را قاپیده اند . من میتوانم مثال بدهم دهها فرمانده غیور و نامداری را که در زمان تهاجم قشون سرخ شوروی فرماندهی جبهات بزرگ مجاهدین را بعهده داشتند ، ولی حالا خانواده و وابستگان شان چیزی از مکنت و مال دنیا در اختیار ندارند . دور نمیرویم و تنها از ولایت بدخشان اسامی فرماندهانی را بخاطر می آورم که امروز خانواده و بازماندگان شان شاید از ابتدایی ترین امکانات زندگی هم بهره مند نباشند :

۱- مولوی نور احمد خستگی

۲- ضابط وزیر خان خستکی

۳- حاجی ضابط جرمی

۴- شمس الدین تقوی

۵- سید نجم الدین واثق

۶- سید علی خان سرغیلانی

۷- ملایونس مسلمیار

۸- خلیل خان زردیوی

۹- شمس الحق خان

۱۰- مولوی مهدی ارغنشخواهی

۱۱- مولوی خمینی یفتلی

۱۲- مولوی فیض الله یفتلی

۱۳- عبد الحق خادم یفتلی

۱۴- معلم فضل الهی ارگوچی

۱۵- پهلوان جوره

۱۶- مولوی عبد الرحمن راغی

۱۷- مولوی عبد الوهاب دروازی

۱۸- عبد اللطیف صدیقی شهر بزرگی

۱۹- مظهر الدین واثقی شهر بزرگی

۲۰- ضابط عبد الله شهر بزرگی

۲۱- مولوی خردمند ارگوچی

۲۲- عبد الجبار مصدق ارگوچی

۲۳- عبد القادر حنیف ارگوچی

۲۴- سید حسن نصر درایمی

۲۵- عبد الله مولوی زاده درایمی

۲۶- غلام محمد آرین پور کشمی

۲۷- عبد الحی شیدا کشمی

۲۸- فرمانده عبد الودود کشمی

۲۹- ضابط غلام حیدر کشمی

۳۰- انجنیر محمد اسحاق کشمی

۳۱ مولوی جنید الله کشمی

۳۲- داملا عبد العزیز کشمی

۳۳-وکیل سید محی الدین صیاد

۳۴- حمایت الله فخری

۳۵- داملا سید امیر درایمی

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟