No-IMG

سيد منصور حسين يار

شخصیتی که اکثریت مردم و مجاهدین با نام و یاد خاطرات او آشنا هستند سی و سه سال قبل در این روز به قضاء و حکم الهی لبیک‌گفت و جان به جان افرین سپرد او که در میادین خطرناک ترین جنگ ها و در مدحش ترین بمباردمان های قوای شوروی و در حملات وحشتناک قوای روسی ، جان به سلامت برده بود خالد گونه در مکانی و در حادثه ای تن به حکم خدا داد که تصور آنرا نمیکرد .

بار ها و طی چندین حادثه محاصره از سوی دشمنان دین و وطن از خود قهرمانی نشان داد و نجات یافت ولی قضای الهی به آن رفته بود تا در امن ترین مکان و در محیط مهاجرت طی حادثه تصادم موتر به شهادت برسد .

او طی مقابله هایش با قوای شوروی افتخارات زیادی را بدست آورده بود و قهرمانی های زیادی را از خود بجا گذاشته بود .

روزی در یکی از حملات قوای شوروی که در آن چهل تانک بی ام پی (محاربوی) اشتراک نموده بود با اطلاع یافتن از محل اقامت او در منطقه دروازه و چکک دره خنجان در کنار شاهراه عمومی( کابل- شمال ) مورد تهاجم خطرناک قوای شوروی قرار گرفت در آن حمله که روس ها و قوای شوروی در نخست توانسته بود او را به محاصره بکشانند او و سایر قوماندانان و مجاهدین همراهش رشادت بزرگی از خود نشان دادند و با کشتن ده ها تن از افراد قوای شوروی به تهاجم شوروی ها پاسخ گفتند و در حملات مدافعوی شان دشمن را به شکستی فاحش مواجه ساختند که حتی بیشتر از چهل تن از کشته های قوای شوروی در میدان جنگ باقی مانده بود که جهت نجات و انتقال آنها قوای تازه دم و جدید شوروی ها به منطقه هجوم آورد که شهید حسین یار به همراهانش هدایت داد چون این قوا طوری که از قرینه معلوم میشود جهت انتقال اجساد و لاشه های افراد شان آمده است بگذارید اجساد خویش را انتقال دهند .

او با کشتن صد ها تن از افراد روسی و با غنیمت گرفتن صد ها میل اسلحه با تخریب و‌منهدم ساختن ده ها عراده تانک و موتر قوای شوروی نزد آنها به یک فرد افسانوی تبدیل شده بود .

قرار حکایت یکتن از مردمان محل روزی یک فرد روسی از یکی از افراد محل می پرسد بزرگی سید منصور به چه اندازه است او در جواب گفته بود سید منصور خیلی بزرگ است و آن فرد روسی در پرسش بعدی گفته بود آیا جسامتش از یک تانک ( بردیم ) هم قویتر و بزرگتر است ؟

در حالیکه او صرف جسامتی بزرگتر از یک فرد معمولی را دارا بود ولی نه در حدی که روس ها می پنداشتند ولی ایمان و اراده قوی اش ، او را بزرگتر از حد معمول برای روس ها تعریف نموده بود.

او که اکنون در میان ما نیست یاد خاطراتش را گرامی میداریم و به نسبت سی و سومین سالروز او خدمت برادر شان سید نور آغا حسین یار ، فرزند ارشد شان سید خالد حسین یار و سایر اعضای خانواده و دوستان عرض تسلیت نموده از بارگاه الهی می طلبیم تا درجاتش را عالی ، روحش را شاد و جنت الفردوس را مکان ابدی اش داشته باشد .

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟