No-IMG

پیامبر رحمت

نخست باید عرض کنم حضور تان که من شخصا یکی از هوادران سرسخت برپایی جشن میلاد پیامبر دوست داشتنی ما محمد بن عبد الله صلی الله علیه وسلم هستم. البته برپایی جشن میلاد را مختصر به چند شهر چراغان وچند ختم وخیرات وچند نعت ودرود ویک روز رخصتی عمومی نمیدانم. من این مناسبت را فرصتی میدانم برای شناساندن پیامبر به مسلمانان وبه همه جهانیان. من به این باورم که استفاده ی درست از این مناسبت خجسته میتواند جوانب گوناگون شخصیت پیامبر بزرگ مان را به گونه ی به معرفی بگیرد که اطیاف مختلف در داخل جوامع مسلمان وهمچنان در جهان به آن نیاز دارند. الگوی پیامبر را باید بار بار معرفی کرد ودر قالب های مختلف دیداری وشنیداری وخواندنی به خورد مردم داد. پیام پیامبر آخرین همیشه چیزی برای گفتن دارد. هنر جستجو در بحر پیامبر را بیاموز.

در این روز خجسته اگر پیامی را بخواهم از سیرت معطر پیامبر برجسته سازم همانا ناسازگاری اش با غلو وتشدد در دین است، همانا آسان پسندی واعتدالش در دینداری است، همانا اخلاق مداری ورحمدلی وانسان دوستی اش است.

پیامبر خوب میدانست که خداوند در قرآن اهل کتاب را از غلو در دین شان بر حذر داشته ومیگوید " یا اهل الکتاب لا تغلوا فی دینکم ". پس مسلمان ها هم باید از این صفت بد بپرهیزند واز غلو وتشدد در دین شان بپرهیزند. پیامبر در احادیثی بسیاری مسلمانان را از غلو وتشدد باز داشته است، مثلا این حدیثی که امام بخاری و امام مسلم از ابو هریره رضی الله عنه روایت نموده اند که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرموده که ( إِنَّ الدِّينَ يُسْرٌ ، وَلَنْ يُشَادَّ الدِّينَ أَحَدٌ إِلاَّ غَلَبَهُ، فَسَدِّدُوا وَقَارِبُوا وَأَبْشِرُوا، وَاسْتَعِينُوا بِالْغَدْوَةِ وَالرَّوْحَةِ وَشَىْءٍ مِنَ الدُّلْجَةِ ). جدا از مناسبت حدیث، پیام اصلی خود را پیامبر مهربان ما در نخستین بخش گفتار خود آورده است، که در آن جوهر دین را بیان داشته است. دین آسانی است. این همان جان مایه ی پیام پیامبر است. بلکه اگر نیک ببینیم خواهیم یافت که جوهر تشریع وروح عبادات همه بر آسانی استوار است.

در گام دومی پیام روشن به متشددین در دین دارد. پیامبر میگوید آنهای که دین را برخود ویا دیگران سخت میگریند ناکام میمانند ودین بر آنها پیروز میگردد. او در احادیث دیگری هم این متشددین را اخطار داده ومیگوید " هلک المتنطعون" . این پیام در کانتکست بزرگترش به این معناست که بربادی ونابودی نصیب هر کسی خواهد شد که در دین تکلفی ویا تشددی را روا میبیند، این نابودی چه در دنیا باشد وچه در آخرت.

پیام سومی پیامبر به همه مسلمانان است که در پیروی از احکام دین تا میتوانند درست عمل کنند ویا اینکه به درستی نزدیک باشند " فسددوا وقاربوا " ودر هر دو صورت مژده ی اجر برایشان داده است. پیامبر برای شان راه ورسم آسانی واعتدال دینداری را هم در این حدیث نشان داده است واز آنها میخواهد که سفر معنویت ودینداری خود را مانند سفر های عادی زندگی مرحله به مرحله وبا تدرج به پیش ببرند، نه اینکه برای زود رسیدن به هدف بر پشت اسب آنقدر تازیانه بزنند بی زبان از پا افتد، وآقای " متشدد " هم به منزل نرسد. واین مفهوم حدیثی دیگری است که پیامبر میفرماید: ( إن هذا الدين متين، فأوغل فيه برفق، ولا تبغض إلى نفسك عبادة الله، فإن المنبت لا أرضا قطع، ولا ظهرا أبقى) یعنی اینکه این دین محکم و نیرومند است، پس به نرمی واعتدال ورفق در آن داخل شوید، وعبادت خداوند را برایت به کراهت تبدیل مکن، چون آنکه با مرکب خود ( اسب یا خر ) که تند رفتاری میکند وتیز میراند نه به مقصد میرسد ونه هم مرکبش سالم میماند، یعنی هم از مرکب وهم از مقصد میماند.

این از مقصد ماندن ها واین وسیله از دست دادن ها هنگامیکه نتیجه ی تشدد وعجله وبی پروای گروه ها باشد، قیمتش را مسلمانها همیشه پرداخته اند ومیپردازند.

سخن اخیر،، همان ارشاد پیامبر مهربان ما است میگوید " يسروا ولا تعسروا و بشروا و لا تنفروا " .. آسان بگيريد و سخت نگيريد، مژده بدهيد و متنفر نكنيد.

صلی الله وعلیه وآله وصحبه وسلم تسلمیا کثیرا

مطیع الله تائب

12 ربیع الاول 1443

18 اکتوبر 2021

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟