No-IMG

اردوغان رئیس‌ جمهور ترکیه در کفه‌ ترازو

نویسنده: الدكتور علی الصلابي

ترجمه: سامان خانی

 

به دوستداران اردوغان، منتقدین و همچنین کسانی که از ایشان نفرت دارند توصیه می‌کنم که برای توسعه فرهنگ فکری و معنوی و احیای منطق خود، این نوشتار را بخوانند..

سکولاریسم ضد دینِ آتاتورکی را به سکولاری بی طرف تبدیل کرد..

در حقیقت اردوغان..

منبع و مصدری نیست تا همه مارها را در کیسه خود جمع کند یا این‌که بسان یک جادوگر هندی در فلوت خود بدمد و بجای این‌که افعی‌ها سمشان را در جسدش بریزند، در مقابلش برقصند..

شاید ایشان با کودتای در آینده ساقط شود؛ در اتفاقی که گذشته در آن شکست خوردند و چه بسا انتخابات ریاست جمهوری(آینده) وی را بر زمین بیاندازد یا حقیقت مرگ که خداوند بر هر کسی مقدر کرده سراغش بیاید و ایشان به صورت طبیعی بمیرد و یا ترور شود..

اما امروز وی آخرین فصل‌های انقلاب خود را به اتمام رسانده است.. و آخرین آجر را در ساختار دولت جدید ترکیه قرار داده است.. آنچه که اردوغان در ترکیه انجام داده، انقلابی است از نظر نتایج نه از نوع مکانیسم‌های آن...

آغاز انقلاب‌ها با طوفان گسترده مردمی، خروج و ریختن به خیابان‌ها و احتمالاً درگیری‌های مسلحانه برای سرنگونی سیستم موجود و جایگزین کردن آن با یک سیستم جدید که از نظر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی متفاوت است، انجام می‌شود، این مهم از طریق گذر و امر دشوار، فرسودگی و فرسایش نیروهای کشور و تضعیف قابلیت‌های آنها انجام می‌پذیرد. و چه بسا به تقسیم کشور یا رجوع غالی به گذشته و آنچه که بر آن بوده‌اند برای یک دوره مشخص یا نامشخص منجر شود.

اما اردوغان توانست بدون این‌که این اقدامات را انجام دهد، باعث ایجاد این انقلاب شود و این عمل جراحی خطرناک را به کار نبرد که می‌توانست در صورت عدم موفقیت، به جای بهبودی، بیمار را بکشد...!

ترکیه از دولتی که از نظر اقتصادی که در آستانه ورشکستگی بود، به یک کشور طلبکار نقل مکان کرده و در میان پیشرفته‌ترین کشورها قرار گرفته است..!

این تغییر با اکتشافات میادین گازی یا نفتی و یا با استخراج مواد اولیه از زمین صورت نگرفت ... بلکه با یک رنسانس واقعی علمی، اقتصادی و فناوری انجام شد..!

و از نظر سیاسی..

اردوغان توانست کنترل ارتش بر دولت را ازبین ببرد پس از آنکه رئیس ستاد ارتش ترکیه حاکم این کشور بود؛ اردوغان توانست از طریق مراحل تدریجی، ارتش ترکیه را از انجام هرگونه نقش سیاسی جدا کند و در گذر این مرحله گویی که اردوغان در وسط میدان مین قدم می‌زد سرانجام تا ارتش از حكومت به حراست و از سرپرستی نظام سياسی به تسليم آن تحت رهبری رئيس جمهور منتخب روی بیاورد ...

وی صندلی رئیس ستاد را از مجاورت رئیس جمهور به سایر صفوف از وزیران و دولتمردان منتقل کرد بعد از آنکه از دادن سلام نظامی به رئیس جمهور امتناع ورزید..!

این یک تحول انقلابی است با توجه به قدرت و نفوذ قاطع ارتش ترکیه ...

اردوغان جمهوری آتاتورک را کاملاً سرنگون کرده است ... بدون آنکه مجسمه‌های آتاتورک نابود شده باشد و یا این‌که صدای خروج از مبادی و اصول جمهوریتش اعلان کند اما آب و هوا را از آن منع کرد تا این‌که او درگذشت. پس از آنکه به آرامی تمام محتویات آن را ازبین برد، از رویکرد استبدادی و یک جانبه‌ای چشم‌انداز حاکم واقعیت و کنترل آن، به یک دوره صرف تاریخی و گذشته‌ای که ترک‌ها از آن ستایش می‌کنند تغییر داد...!

در سطح اجتماعی اردوغان سکولاریسم آتاتورکی را به سکولاری بی طرف تبدیل کرد تا قوانین دولتی و حکومتی در فاصله یکسانی از ادیان قرار بگیرند. اردوغان روش بنیادگرایی اسلامی را در دولت اتخاذ نکرد ... اما او اشکال بسیاری از آزار و اذیت و محرومیت را که اسلام تحت فشار سکولاریسم آتاتورکی ضد دینی متحمل شده بود، متوقف کرد...

 (با) آغاز و شروعی از ایدئولوژی و عقیده، و پایان و انتهائی با جلوه‌های رفتاری از طریق مرور پند و اندرزهایی تعبدی...

 اردوغان درک کرد که اسلام به آن میزان که به حاکم عادل و یک سیستم عادلانه دولتی که قائل به تبعیض نباشد و بر ضد آن کار نکند، احتیاج دارد به حکومتی که آن را بنا کند و بسازد و قوانینی که آن را تحمیل کند نیازمند نیست.

پس وی با احتیاط فراوان قوانینی را وضع کرد که محدودیت‌هایی اسلامی را لغو کرد ...

او الحاد را جرم ندانست، اما به حفظ قرآن و حفاظ اجازه داد و درها را به روی علوم و دانش‌های گوناگون باز کرد ...

او حجاب را تحمیل نکرد اما به زنان محجبه برای ورود به مدارس و دانشگاه‌ها اجازه داد...

در حقیقت اردوغان دین را آزاد کرد و سکولاریسم را دستگیر نکرد ...

حال آنکه ارزش‌ها، اصول، عقاید و ایده‌های تعامل با جامعه را به جا گذاشته تا این‌که روح اسلام و ارزش آن بازگشته و مبادی آن در جسد ترکی جریان یابد ..

و این جوهر تغییر انقلابی است اما بدون ریختن قطره خونی..!

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟