No-IMG

حکمتيار: مدعيان مقاومت؛ به امتيازاتى كه تحت حمايه اشغالگران داشتند اكتفاء كنند

اگر مدعيان مقاومت؛ مطالبات تكرارى و ناموجه و اعطاء سهم چرب و مبالغه آميز در حكومت را كنار بگذارند و به امتيازاتى كه در بيش از سه دهه و تحت حمايه اشغالگران داشتند؛ اكتفاء كنند و اكنون به عوض مطالبه سهم در حكومت؛ خواهان برگزارى انتخابات شفاف و عادلانه باشند و تعهد كنند كه تا برگزارى انتخابات انتظار مى كشند و نتائج آن را هر چه باشد مى پذيرند؛ ما نيز از اين خواست و موضع حمايت خواهيم كرد؛ و مردم نيز باور خواهند كرد كه اين ها سياست هاى ناكام و نادرست قبلى شان را كنار گذاشته اند؛ از قدرت طلبى ها، انحصار گرى ها، خواسته هاى نامعقول، آن هم از آدرس قبيله اى كه نه ايشان را نماينده خود تعيين كرده و نه وكيل و كفيل خود؛ از اتكاء بر اجنبى و رسيدن به كرسى هاى خيالى؛ از طريق سفارش هاى اجنبى و فشار هاى بيرونى دست كشيده اند و ديگر نمى خواهند به زور بازوى ديگران و براى منافع اجانب بجنگند.

برادران و خواهران عزيز!

معنى دقيق و واقعى آزادى و استقلال اين است كه ما سرنوشت خود را خود و بدون فشار اجنبى تعيين كنيم و نظام دلخواه خود را در روشنايى باورهاى خود و با توجه به ارزشهاى دينى و ملى خود بسازيم و زعامت مورد اعتماد خود را بدون فشار بيرونى انتخاب كنيم؛ نه كسى از مرزهاى جغرافيه ما عبور و تجاوز كند و نه حريم ارزشها و باور هاى ما را نقض نمايد. سفارش هاى خارجى در رابطه به چگونگى نظام و حكومت و سياستهاى داخلى و خارجى اش و تعيين و انتخاب مسئولين امور و زمامداران حكومت؛ منافى استقلال و آزادى ما و مغاير عزت و اقتدار ملى ما بوده؛ تن دادن به آن به معنى تن دادن به اسارت و ذلت است؛ نه چيزى ديگر.

برادران و خواهران عزيز!

امريكا سه دهه قبل؛ و در اثناء خروج نيروهاى شوروى از افغانستان؛ به غرض جلوگيرى از تأسيس حكومت اسلامى؛ با مسكو توافق كرد كه عليه مجاهدين جبهه مشترك مى سازند، مشتركاً ائتلاف شمال؛ مشتمل بر كمونست ها و مجاهدنما هاى وابسته به اجنبى را ساختند، مأموريت ادامه جنگ نيمه تمام نيروهاى اتحاد شوروى را به اين جبهه سپردند.

توافقات شان شامل اين مواد بود:

•             شوروى از اروپاى شرقى خارج مى شود.

•             كشور هاى آسياى مركزى در دائره منطقه تحت تأثير مسكو باقى مى ماند.

•             حمايت ها از مجاهدين و هر نوع مساعدت ها به آنان متوقف مى شود.

•             كمك هاى مالى و نظامى مسكو به نجيب ادامه مى يابد.

•             حكومت ائتلافى در كابل تشكيل مى شود و مسكو و واشنگتن مشتركاً در برابر مجاهدين حقيقى از آن حمايت مى كنند.

همين توافقات باعث ادامه جنگ در افغانستان و منتج به تجاوز خونين ناتو بر كشور ما شد؛ و پاى امريكا را به جنگ در افغانستان كشيد

اما امروز مشاهده مى كنيم كه سناريوى زمان خروج نيروهاى شوروى به گونه معكوس آن تكرار مى شود. متصل خروج ناتو از افغانستان روسيه هم در آسياى مركزى فعال شده و هم در اروپاى شرقى؛ در هر دو سمت مانور هاى نظامى داشته و پايگاه هاى زمان شوروى را در برخى از كشور هاى آسياى مركزى مجددا فعال ساخته و نيروهايش را در آن مستقر نموده. مشاهده كرديم كه مسكو نيروهايش را غرض حمايت از حكومت قزاقستان به اين كشور فرستاد؛ و در عكس العمل به آن؛ وزير خارجه امريكا گفت: شايد اين نيرو ها براى هميش در قزاقستان باقى بماند.

غرب از اين ناحيه نيز مشوش است كه مسكو قصد تصرف اوكراين را دارد؛ از اظهارات مقامات بلند رتبه كشور هاى غربى نمايان است كه در صورت اشغال اوكراين توسط نيروها روسيه؛ ناتو در مجموع و ايالات متحده امريكا به گونه خاص؛ بديلى ديگر جز حمايت مالى و نظامى از جنگ چريكى در برابر نيروهاى روسى نخواهند داشت. اما آيا ممكن است آنها همزمان در چهار جبهه جنگ هاى چريكى راه بيندازند؛ در جبهه اوكرايان، تايوان، افغانستان و قزاقستان؟ جز اوكراين در بقيه اين كشور ها امكان راه اندازى جنگ هاى چريكى خيلى ضعيف است؛ در افغانستان بدون كمك ايران و تاجكستان نمى توانند كارى مؤثر انجام دهند؛ تاجكستان بدون موافقه مسكو به چنين كارى مبادرت نخواهد ورزيد؛ احتمال همكارى ايران با جبهه مورد حمايت غرب نيز ضعيف است.

احتمال اين كه امريكا و بقيه كشورهاى شامل پيمان ناتو؛ بعد از شكست ننگين در افغانستان؛ بتوانند به اين زودى وارد جنگى ديگر شوند؛ خيلى ضعيف و غير محتمل جلوه مى كند. بيجینگ و مسكو به خوبى اين نقطه ضعف امريكا و اروپا را درك مى كنند؛ و مى خواهند با استفاده از اين فرصت طلايى؛ مشكل تايوان و اوكراين را حل كنند.

ببينيم پروردگار ما چه خواسته؛ و جريانات كشور ما و جهان به كدام سمت و سو و طبق سنن الهى جلو مى رود. اما آن چه مسلم است و نبايد در آن شك داشت؛ اين است كه إن شاء الله قربانى هاى ملت مؤمن ما در راه رسيدن به آزادى و استقلال و تأسيس حكومت اسلامى هرگز ضائع نخواهد شد و به هدر نخواهد رفت.

سُبْحَانَكَ اللهُمَّ بِحَمْدِكَ نَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ، نَسْتَغْفِرُكَ وَنَتُوبُ إِلَيْكَ.

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟