No-IMG

نکات عمده نشست خبری در مورد لویه جرگه مشورتی صلح

- تا ۳ روز دیگر، نخستین دور گفت‌وگوهای صلح با طالبان در قطر آغاز می‌شود.

- لویه جرگه مشورتی صلح به دو هدف (آزادی ۴۰۰ تن زندانی طالب و جمع‌آوری نظریات مردم افغانستان در مورد چگونگی گفتگوها) برگزار شد. تصمیم‌ها، فیصله‌ها و رهنمودهای این جرگه به هیچ صورت نادیده گرفته نمی‌شود. حکومت و شورای عالی مصالحه‌ی ملی متعهد به عملی کردن موارد تأیید شده از سوی جرگه است.

- بعضی از اشتراک کنندگان جرگه با اصل رهایی زندانیان طالب با توجه به سطح خشونت‌ها مخالف بودند. اما در جمع‌بندی عمومی مخالفتی وجود ندارد،

- پس از اعلام فیصله‌ی نهایی جرگه طی سه‌روز، نخستین دور مذاکرات در قطر آغاز می‌شود. زیرا، به جز مسأله‌ی آزادی ۴۰۰ تن زندانی دیگر هیچ مانعی باقی نمانده است.

- در جرگه در باره مسأله‌ی حق‌العبدی که از موارد اساسی و جزء حقوق متضرران می‌باشد بحث جدی صورت گرفت که در جمع‎‌بندی نهایی مشخص خواهد شد.

- تصامیم جرگه با هیچ مرجعی دیگر شریک نمی‌شود. اما، مسایل بعدی در صورت آغاز مذاکرات و احتمال توافق به مراجع قانونی ارجاع خواهد شد.

- حقوق خانواده‌های قربانیان جنگ و درخواست‌های آنان به بحث گرفته شده است تا در جریان مذاکرات شامل آجندا گردد و همچنان نمایندگان‌شان حضور یابند. در این ارتباط یک تیم تخنیکی از کمیسیون حقوق بشر آماده‌ همکاری است.

- از برخورد نا مناسب با خانم بقلیس روشن متأسف هستیم.‌اعتراض حق هر شهروند است و خانم روشن به حیث یک شهروند این حق را دارد. برخورد با ایشان نامناسب و برای ما غیر قابل قبول است و خواهان پیگیری این مساله هستیم.

- اعضای رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی بعد از ختم جرگه در اولین فرصت معرفی می‌گردند.

- آزادی بیان و رسانه‌های آزاد، ارزش‌های غیر قابل انکاراند. تأکید جرگه هم بر آزادی بیان، حقوق زن، حقوق اقلیت‌ها و اقارب قربانیان جنگ و افراد دارای معلولیت می‌باشد.

- در یک جمع‌بندی از جلسه‌ی دو روز جرگه می‌توان گفت که روحیه‌ی عمومی در حمایت از پروسه صلح است. فیصله‌ی نهایی فردا اعلام می‌شود.

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟