No-IMG

حکمتيار: مذاكرات غير مشروط و صادقانه بين الافغانى برای را براى حل بحران بايد آغاز شود

به كسانى كه متعهد به اسلام اند؛ خواهان خاتمه جنگ و بحران، عدم مداخله نيروهاى خارجي در أمور أفغانستان؛ تأسيس حكومت مورد تأييد اكثريت أفغان ها ..... مى گوييم:

بياييد بر چند اصل مسلم تعهد كنيم:

1.            كشور هاى كه در پنج دهه أخير؛ در جنگ تحميلى و نيابتى كشور ما نقش مؤثر و حضور فعال داشته؛ و بر آغاز و ادامه جنگ در افغانستان سرمايه گذارى كرده اند؛ تا زمانى از برقرارى روابط دوستانه با اين ها حمايت نكنيم كه از دشمنى دست بكشند، تجاوز شان را محكوم كنند، غرامت جنگ هاى خونين را بپردازند و تعهد كنند كه اين اشتباه را بارى ديگر تكرار نخواهند كرد.

2.            هر كشورى كه فعاليت هاى مسلحانه در افغانستان را حمايت مى كند و در كشور هاى خود به مخالفين مسلح تسهيلات فراهم مى نمايد و دفتر و مركز در اختيار شان مى گذارد؛ بايد از سوى تمامى افغان ها دشمن افغانستان و ملت ما پنداشته شود.

3.            هر گروهى سياسى كشور ما كه نيرو هاى خارجى را در جنگ افغانستان كمك كرده و در كنار آنان عليه ملت جنگيده؛ پس از اين هيچ فرد أفغان از آن حمايت نكند؛ به تعصبات قومى، نژادى، لسانى و سمتى مجال ندهيم؛ ما را به همدردى با اين گرو ها بكشاند.

4.            هر شخص و گروهى كه مورد ستايش و حمايت كشور هاى اشغالگر و همراهان و همكاران آن ها اند؛ بايد از سوى تمامى أفغان هاى مؤمن و سربلند؛ به عنوان شخص و گروه مشكوك و غير ملى پنداشته شود و از ملت تجريد و منزوى گردد.

5.            مذاكرات غير مشروط و صادقانه بين الافغانى، بدون وساطت و وصايت اجنبى ها را براى حل بحران؛ چون آخرين و يگانه گزينه بگيريم؛ و تمامى راه هاى غير مشروع رسيدن به قدرت را تحريم كنيم.

6.            در جريان مذاكرات؛ به جستجوى چنان طرح و راه حل باشيم كه منتج به خاتمه دائمى جنگ و تأسيس حكومت مورد تأييد و حمايت اكثريت مردم و منبعث از اراده ملت شود و تكرار تجارب خونين گذشته؛ كودتا ها، سازش ها، استمداد از اجنبى براى رسيدن به قدرت و غرض حذف حريف و رقيب سياسي و قومي؛ و بقيه پديده هايى شوم كه در اين چهار دهه شاهدش بوده ايم؛ تمامى را براى هميش سد كند.

7.            محور مذاكرات بايد تشكيل مقتدر ترين شورىٰ ممثل اراده ملت و نهائى ترين مرجع باصلاحيت تصميم گيرى در رابطه به تمامى مسائل مهم ملى باشد؛ به شمول تسويد و تصويب قانون اساسى، چگونگى نظام و حكومت، خطوط جلى سياست هاى داخلى و خارجى، معيار هاى شناخت دوست و دشمن و نحوه انتقال قدرت از يكى به ديگر.

برادران و خواهران عزيز!

معتقديم كه چاره و راهى ديگر؛ براى حل بحران و منازعات كنونى نداريم؛ همه را دعوت مى كنيم كه بياييد اين را على الاقل به عنوان يك تجربه بيازماييم؛ تجارب گذشته ما پيآمد هاى خوب نداشت

كشور هايى كه براى اشغال دائمى كشور ما چشم طمع داشتند و دارند؛ به اين باور بودند و هستند كه تنها از طريق ايجاد اختلافات و دامن زدن به خصومت ها و جنگ ها ميان افغان ها به اهداف شوم خود مى رسند؛ اين ها اگر از ميان افغان ها دوست و دشمن براى خود انتخاب كرده اند؛ در انتخاب شان به هيچ چيزى ديگر جز منافع گنده شان؛ ارزشى نداده اند. كسى را كه زمانى دوست گرفته اند و حمايت كرده اند؛ زمانى ديگر چون مهره سوخته و پرزه ناكاره و فرسوده دور انداخته اند؛ و حتى در فهرست دشمن ثبت كرده اند؛ و آن زمانى بوده كه مزدورش از او بريده و در پاى رقيبش افتاده

حتماً در تاريخ خوانده ايد كه نيروهاى چنگیز در برابر مقاومت دليرانه مجاهدين مؤمن بخارا از جلو رفتن باز ماندند؛ چنگيز پيامى به مردم بخارا فرستاد و گفت: هر كى از مقاومت دست بكشد؛ در امان خواهد بود و دوست ما!

اهل بخارا دو گروه شدند؛ عده اى بر ادامه مقاومت اصرار ورزيدند و دوام دادند؛ اما گروه ديگر به دام فريب دشمن افتادند، به وعده امان از سوى دشمن باور كردند، نه تنها از مقاومت دست كشيدند بلكى نيرو هاى اجنبى را در برابر هموطنان مجاهد خود همراهى كردند؛ چنگیز به آنان نوشت: با اشرار و مخالفين پيمان دوستى ميان ما و شما؛ بجنگيد؛ هر چه از آنان به ‌دست آوردید؛ از آن شما باشد و حاکمیت شهر را نیز به شما می‌سپاريم!

ایشان پذیرفتند و به جنگ عليه هموطنان مجاهد خود رفتند؛ در نهایت؛ گروه مزدور چنگیز خان پیروز شد؛ اما پيروزى موهومى اى كه ذلت و مرگ به دست دشمن را در پى داشت؛ نيروهاى دشمن بدون مقاومت وارد بخارا شدند و چنگيز خان دستور داد؛ تمامى اين ها خلع سلاح شوند و سپس سر هاى شان بريده شود.

و اين گفته مشهور چنگیز ثبت تاريخ شد: اگر این ها وفا می‌داشتند و شايسته اعتماد مى‌بودند؛ به خاطر ما بیگانگان؛ به برادران و هموطنان شان خیانت نمی‌کردند!

چنين است؛ عاقبت تمامى خود فروشان؛ در هر مقطع تاريخ؛ و در هر سر زمين جهان؛ تجربه چنگيز؛ از سوى انگرېز نيز تكرار شد و از سوى شوروى و امريكا نيز.

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟

زمونږ فيسبوک