No-IMG

قوم پرستی در اسلام مردود است

معیار برتری در اسلام تقوا است.قوم ,  نژاد, زبان و سمت معیار برتری نیست. مسلمان باید از تعصب نژادی و قومی پرهیز نماید و مطابق به ارشادات الهی همه مسلمانان را که از هر قوم و تباری باشند برادر خود بداند.

یکی از نشانه های زندگی جاهلی تکیه بر قوم و حمایت های نا جایز از قوم است. قوم پرست ها بوی متعفن و گندیده را در جامعه انسانی بالا کرده, سبب ایجاد مشکلات و بدبینی ها می گردند هر که از هر قومی که باشد روی تقوا و ورع می تواند جایگاه بلند را احراز کرده مورد تمجید و تقدیر همه قرار گیرد.

ما باید جامعه اسلامی افغانی مان را بر محک و معیار جامعه صدر اسلام عیار سازیم چنان جامعه ی که سفید پوست و سیاه پوست, عرب و عجم و منسوبین و وابسته گان هر قوم و قبیله حق مساوی داشته از احترام و اعزاز خاص بهره مند باشند. نزعه قوم پرستی و ریشه تکیه بر نژاد را از بیخ وبُن برکنده, همه را در یک صف جهت حاکمیت دین و اعتلای کشور تنظیم کنیم.

هرگاه برین مامول بر مقتضای حکم شرع انور, دست یافته با این فکره دینی وارد عمل شویم, جرثومه ها و نزعه های بی دینی و اختلاف را از بین بر داشته در حفاظت و پاسداری از خطه و سرزمین مان کامیاب می گردیم.

باید زبان ها و قوم های موجود در کشور عزیز ما, راه را برای نظام های ملوک الطوائفی باز نکرده تیوریسن ها, دانشمندان و قلم به دستان اقوام و نژاد ها , فکر, دانش و قلم شان را جهت توحید صفوف و حفظ وحدت ملی افغانها به کار گیرند تا همه در کنار هم بدون هیچ نوع کشمکش و اختلاف به زندگی مسالمت آمیز دست یافته در شگوفای کشور , ارتقای ظرفیت و تامین امنیت کار کنند.

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟