No-IMG

کودک در حال مرگ و انتظار کرکس لاشخور

عکس، کودک رنجور و ضعیف سودانی مرتبط به قحطی سال ۱۹۹۳ در آن کشور را به تصویر می کشد که از فرط ضعف و گرسنگی از پای مانده، گویی در حال جان دادن است و لاشخوری که در چند قدمی آن فرود آمده، نظاره گر جان دادن او است. انگار برای مرگ کودک ، دریدن و پاره کردن هیکل کوچک و نحیف او انتظار می کشد.

این عکس به طور اتفاقی توسط لینز کمره کوین کارتر فوتوژورنالیست آفریقای جنوبی شکار شد و چند روز بعد در مارچ ۱۹۹۳-  توسط نیویارک تایمز به نشر رسید و جهانی شد.

بلافاصله پس از انتشار این عکس و حتی' در همان روز مردم زیادی تماس گرفتند و همگی جویایی سرنوشت کودک حاضر در عکس بودند اما هیچکس از سرنوشت کودک اطلاع نداشت.

بعداً، این عکس - عکس سال شد و جایزه معتبر  پولیتزر را نیز بدست آورد.

 کوین از شاهکار خود لذت می برد و در کانال ها و شبکه های خبری بزرگ در سراسر جهان به خاطر چنین مهارت عکاسی « استثنایی » مورد تحسین قرار می گرفت.

با این حال او بعد از این عکاسی فقط چند ماه زندگی کرد تا از دستآورد خود لذت ببرد، زیرا او عمیقاً افسرده شد و خودکشی کرد.

 افسردگی او زمانی شروع شد که در یکی از مصاحبه های تلویزیونی که داشت، شخصی با او تماس گرفت و از او پرسید که چه اتفاقی برای کودک افتاد؟

 کوین پاسخ داد: "من منتظر نشدم که بعد از این عکس بفهمم، زیرا وقت نداشتم و باید پروازم را از دست نمی دادم … “

آن شخص در پاسخ گفت :

برای شما باید بگویم که در آن روز و آنجا دو لاشخور وجود داشت که یکی کمره عکاسی در دست داشت...”

 فکر مداوم کوین به این جمله منجر به افسردگی شدید و نهایتا خودکشی او شد.

 نباید مانند لاشخورها زندگی کرد، در هر کاری که انجام می‌دهیم، باید به جنبه های انسانی آن توجه داشته باشیم،  اجازه دهیم از آنچه می‌توانیم از موقعیت خود به دست آوریم، انسانیت مُقدم باشد.

 کوین کارتر جوان بود او می‌توانست حتی تا امروز زنده باشد و حتی بیشتر از او تجلیل شود اگر به آن کودک کمک می کرد و او را به مرکز تغذیه سازمان ملل می‌بُرد جایی که او می‌خواست به آنجا برسد.

 در هر کاری که انجام می دهیم، به دیگران نیز  فکر کنیم و توجه نماییم که چگونه می توانیم برای بشریت مفید باشیم؟

چگونه می توانیم دست یاری دراز کنیم و اشکی را پاک کنیم ؟ ( کاپی )

باتاسف این داستان غم انگیز باحالت کشورهایی چون افغانستان صِدق میکند که چندین دهه میشود درآن شعله های جنگ وناامنی وتجاوزات زبانه میکشد وباشندگان آن را میبلعد اما باوجود آن هم همسایه های بیرحم وبرخی از کشور های منطقه واستعمار جهانی چون لاشخوارانی درصدد این هستند که این حالات دردناک ومُدهش ادامه یابد وازآن به نفع خودشان سود ببرند .

الله متعال به حال زار کشور ومردم ما رحم کند وازین مضیقه وتهلکه نجات دهد .

والله المستعان

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟

زمونږ فيسبوک