No-IMG

حکمتيار: وضعيت كنونى افغانستان؛ نتيجه سياست هاى ناكام چند دهه اخير ايالات متحده در باره افغانستان و منطقه است

برادران و خواهران عزيز!

حتماً شنيده ايد كه اخيراً وزیر خارجه سابقه امریکا؛ مایک پمپيو؛ در نشستى و در برابر مطبوعات و رسانه ها گفت: «از اشرف غنى سخت مأيوس شده بودم؛ او مخالف تلاش‌های صلح امریکا در کشورش بود. به گفته خودش او رئیس‌جمهور منتخب بود؛ حال آنکه او منصب ریاست جمهوری را «دزدیده» بود؛ در سرقت رأى مردم جلو تر از رقیب‌اش بود!!

پمپئو که در سال ۲۰۲۰ با رهبران ارشد طالبان در قطر به گفتگو نشست و زمینه امضاء توافق نامه صلح میان طالبان و آمریکا را فراهم کرد؛ حالا مدعی است که اشرف غنی مخالف هرگونه مذاکره با طالبان بوده است.

پمپيو ادعاء كرد كه مخالفت اشرف غنی با تلاش‌های صلحِ ایالات متحده سبب شد تا وضعیت فعلی در افغانستان ايجاد شود!!

اجازه بدهيد به ايشان بگوييم:

حق داريد در مورد رفيق قبلى تان هر چه خواسته ايد؛ بگوييد و او را عامل وضعيت كنونى كشور بگيريد؛ اما لطفاً كسانى را نيز فراموش نكنيد كه همين غنى را از امريكا به افغانستان آوردند و بر كرسى ارگ نشاندند؛ سالها برايش تبليغات دروغين كردند و او را مفكر درجه دوم دنيا جا انداختند؛ بيست سال دوران اشغال در بست هاى مهم كشور قرار داشت و دو بار نيز از طريق دزدى آراء مردم او را رئيس جمهور ساختند.

كسانى را نيز فراموش نكنيد كه مذاكرات ناكام دوحه را مهندسى و مديريت كردند؛ و از ميان تمامى افغانها فقط با طالبان به مذاكره نشستند!! و آيا مى توان از اين تركيب مذاكرات انتظارى ديگر جز وضعيت كنونى را داشت؟!

اين گروه دزد ها را كه سرمايه مادى و معنوى كشور ما را دزديدند و غارت كردند؛ ناتو با خود آورد و يك جا با نيروهاى ناتو فرار كردند و اكنون در آغوش گرم شان خزيده اند؛ از قيام و مقاومت صحبت مى كنند و صداى شان از طريق رسانه هاى غربى به گوش جهانيان مى رسد.

اشرف غنى و رقيبش در دزدى رأى مردم تنها نبودند؛ حاميان بيرونى شان به پيمانه اى آنان را در اين دزدى كمك كردند كه مى توان گفت: دزد اصلى و سالار دزد ها همين حاميان بيرونى بودند؛ كمپنى درملوك به هدايت سفارت جرمنى در كابل مهندسين و عاملين اين سرقت ننگين بودند. و كسانى كه بر اين دزدى مهر تأييد زدند، در مراسم تحليف دزد انتخابات شركت كردند و لقب جعلى رئيس جمهور منتخب را به او دادند؛ آيا دزدان اصلى اين ها نيستند؟!!

حتماً به ياد داريد كه همان سفير جرمنى در پايان مأموريتش و پس از افتضاح انتخابات جعلى؛ غرض ديدار توديعى به حضور اشرف غنى رفت؛ اشرف غنى در برابرش چنان خم شد كه سرش تا زانو رسيد؛ چون او را همين سفير رئيس جمهور ساخته بود. اين چهره واقعى ديموكراسى و انتخابات در دوران اشغال بود!!

 بدون شك و ترديد مى توان گفت وضعيت كنونى افغانستان؛ نتيجه سياست هاى ناكام چند دهه اخير ايالات متحده در باره افغانستان و منطقه است؛ نقش اشرف غنى و امثال او در حوادث افغانستان و منطقه؛ به اندازه پياده شطرنج هم نيست؛ شما او را به ارگ رسانديد و بر كرسى رياست جمهورى؛ به عنوان رئيس جمهور منتخب نصب كرديد؛ از روزى كه رسانه هاى دروغ پرداز غرب لقب مضحك مفكر دوم دنيا را براى او برگزيدند و شخصيت سازى كاذب را آغاز كردند؛ نمايان بود كه امريكا چه تصميمى براى افغانستان دارد؛ و از اين مردك چه درست خواهد كرد؛ در زمره اولين گروهى كه پس از اشغال كابل؛ و با طيارهC-130  به افغانستان فرستادند و در كابل ديسانت كردند؛ يكى از آنان؛ همين دزد انتخابات بود؛ هيچ افغانى گمان نمى كرد كه اين شخص هويت باخته و عضو كوچك گروه منفور و مزدور پرچم؛ در حكومت دست نشانده امريكا عضو كابينه خواهد بود؛ چه رسد به اين كه رئيس جمهور شود!!

هجوم ظالمانه و غير قابل توجيه ناتو بر افغانستان مظلوم و جنگ زده؛ و حمايت كشور هاى تأثير گذار در جريانات اين كشور؛ باعث آغاز جنگى ديگر و ادامه جنگ نيمه تمام اتحاد شوروى در افغانستان شد.

وضعيت كنونى افغانستان در واقع محصول سياست هاى بزرگ كشور هاى چون امريكا و رقباى سياسى و اقتصادى اش در منطقه و جهان است؛ آن ها رقابت هاى شان را به افغانستان انتقال دادند، و جنگ خونين نيابتى را باعث شدند؛ اين رقابت ها تا هنوز ادامه دارد و بيش از سابق تشديد شده است.

حمله بر افغانستان؛ از سوى شوروى و بعد از سوى ناتو؛ هر دو اشتباه بزرگ و تاريخى و اساس و سر آغاز اشتباهات بزرگتر ديگر بودند؛ تحميل جنگ هاى خونين و ادامه آن براى چندين دهه؛ با وجود ناكام بودن و غير مؤثر بودنش؛ براى هر دو ابر قدرت وقت؛ اشتباهات نابخشودنى و جبران ناپذير بودند؛ كشتار هاى بى رحمانه و وحشيانه افغان هاى بى گناه، استخدام گروه هاى تروريستى چون بليك واټر؛ و كاپى افغانى اين تروريست هاى لعنتى؛ راكت بارى ها بر مساجد، مدارس، شفاخانه ها، بازار ها و ماركيت ها؛ و انفجار هاى وحشيانه در آنها، سپردن قدرت به بدنام ترين و منفور ترين گرو ها و چهره هاى مطرود و بدنام و داراى سابقه سياه؛ اين ها همه اشتباهات عمده و اساسى اند؛ و اگر مسئولين امريكايى مى خواهند به اشتباهات شان اعتراف كنند و در پى جبران آن اند؛ اين اعتراف ايجاب صداقت و صراحت را دارد؛ اعتراف آقاى پمپيو اگر از جانبى اعتراف به يك حقيقت دردناك است؛ از سوى ديگر گام مثبت است تا ديگران نيز راه او را در پيش گيرند و مسئوليت شان را در اين رابطه اداء كنند و ملت امريكا را متوجه اشتباهات سازد.

متأسفانه امريكا امروز نيز سياست هاى در مورد افغانستان اعمال مى كند كه نشان مى دهد از گذشته ها نيآموخته اند؛ هر ناظر وضعيت كنونى افغانستان گمان مى كند كه ايالات متحده؛ هيچ سياستى واضح و روشن در مورد افغانستان ندارد؛ ادامه وضعيت كنونى را ترجيح مى دهد؛ فشار بر إمارت اسلامى و تشويق و تحريك مخالفين نظام؛ و مذاكرات پيدا و پنهان هيئت هاى امريكايى؛ همزمان با دو جهت و با دو روى و دو طرح؛ نمايانگر همين سياست مبهم و دو پهلو است

به پروردگار رؤف و مهربان؛ حامى و ناصر مستضعفان و مظلومان پناه بريم تا ملت مظلوم ما و هر مظلوم ديگر را از شر نيروهاى شرور نجات دهد. آمين 

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

علی رضا

امیدوارم آقای حکمتیار در آینده درباره این جمله که گفتند «همزمان با دو جهت و با دو روى و دو طرح» بیشتر توضیحات دهند.

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟

زمونږ فيسبوک