No-IMG

نماز تراویح سنت است و نزد اکثر علماء سنت مؤکده توصیف شده است

« و لکنی خشیت ان تفترض علیکم فتعجزوا عنها»

نماز تراویح سنت است و نزد اکثر علماء سنت مؤکده توصیف شده است و رائج در ادای رکعات آن نیز بیست رکعت میباشد، گرچند کمتر از آن یا بیشتر از ان در زمانهای ومکانهایی رواج داشته ودارد، اما اکثریت مسلمانان ان را بیست رکعت ادا می کنند، چنانکه مذهب ما احناف بر همین است.

لذا در اجرای آن همین کفایت میکند که ائمهء مساجد بیست رکعت ادا کنند و فضائل  ان را برای مردم بیان دارند.

اما تعقیب کردن نمازگزاران که چه کسی چند رکعت میخواند و چند رکعت نمیخواند ویا اینکه چه کسی آمد و نیامد، کار درستی نمیباشد و از جملهء تجسس و اکراه میباشد، و باعث نشر بغض وتنفیر  می شود که با صریح آیات واحادیث در تضاد قرار دارد. حتی کار به این میکشد که اشخاص معذور نیز مورد پرس وپارس هر بوالفضول قرار گیرند و چه بسا احوال که کودکان در اینکه فلانی رفت وفلانی بود شاهد می شوند،وقطعا این چیزها نشان نقص دیانت و زوال کیاست است نه نشان قوت دیانت.

همینکه در بابت تراویح رسول خدا برای آن عده اصحاب که منتظر ادامهء ان با پیامبرخدا فراتر از سه شب که ادا کرد بود، بودند، فرمود: «اما بعد فإنه لم یخف علیَّ مکانکم ولکنی خشیت ان تفترض علیکم فتعجزوا عنها» . یعنی من از اینکه شما بسیار امده بودید وپر شده بودید و در کجا قرار داشتید اگاه بودم اما نخواستم ادامه بدهم تا مبادا بر شما فرض شود واز ادای ان عاجز بمانید.سپس راوی ام المومنین عائشه میگوید: «فتوفی رسول الله والامر علی ذالک» پس این حدیثِ صحیح خود دلالت واضح بر تخفیف وعدمِ جبر واکراه دارد ورنه کلمهء فتعجزوا عنها را ذکر نمی کرد، پس انگاه که برای این مسائلِ عباداتی که عبارت از رابطه میان عبد وربّ میباشد تعقیب و تحمیل صورت گیرد چنین معنی میدهد که "خشیت" و "تعجزوا عنها" که پیامبر ارایه کرد دلالتی نداشته اند و معاذالله چنین باشد،اصلا رسول الله مبارک از همین خشیت وفتعجزوا عنها فقه می آموزاند .

اما از سوی دیگر بر نمازگزار نیز لازم است که روش سائد در مسجد را بکوشد حدالمقدور رعایت کند وموجبات بگو ومگو را فراهم نسازد وبرای چنین مسائل تفرقه افگنی نکند.

یقینا اگر انسان در مفهوم عمیق صیام وقیام غرق باشد از التفات به بسا منازعات شکلی منصرف می باشد.

والله تعالی اعلم

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟

زمونږ فيسبوک