No-IMG

کلید رود نیل

نیمی از قارهء افریقا از ندرتِ موارد آبی رنج میبرد و اکثریت ساحاتی که به بی آبی وهجوم ریگزارهای صحرا مواجه هست ممالک مسلمان نشین افریقایی میباشد.

مرحوم معمر القذافی از جمله حکام معدود بلکه یگانه حاکمی در افریقا بود که شبکهء بزرگ آب را در کشورش با کشیدن نهر صنعتی بزرگ راه اندازی کرد.

کشور مصر که حالا حدود صد ملیون نفوس دارد بطور کامل بر رود نیل اتکا می ورزد و در سابق این اتکا را از طریق هیبت وقدرت حفظ می کرد حالا از طریق توسل وتسول اگر حفظ نماید.

چندبار سابق مفصل در این باره نوشته بودیم،منابع عمدهء نیل گرچند در ایتوپی یا همان حبشه میباشد اما این کشور هیچ گاه جرأت اتخاذ تصمیم و ساختن بند بر روی رود نیل را نداشت،بلکه هر تصمیمی در خصوص رود نیل به قاهره وابسته بود، در اوائل و اواسط قرن نوزده پرچم مصر بطور رسمی بر منابع نیل در ایتوپی برافراشته بود وعساکر مصری انجا حضور داشتند،در زمان عبد الناصر و مرحوم انورالسادات ومرحوم مبارک حکام حبشه جرأت ساختن بند بر نیل نمی کردند، اما حالا با ساختن بند بزرگ بنام بند رستاخیز،حبشه توانست مصر را از هر نوع مدیریت در یگانه شاهرگ زندگی اش کنار بزند،تا سرحدی که حتی ترامپ گفته بود ساخت این بند به معنای مرگ سیاسی مصر میباشد.

حالا بنا برگذارشها کشور ایتوپی پنجمین مرحله آب گیری بند بزرگ را آغاز کرده است و تصمیم دارد پنجاه ملیارد متر مکعب آب را ذخیره کند و چند بند دیگر بر رود نیل نیز بسازد.

نکته: این سربلندی سیاسی و استقلالیت اقتصادی و رشد ملی از سرنگون سازی حکومت منتخب مرحوم دکتورمحمد مرسی حاصل گردیده است .

همچنان نکته دیگر این است که همین قضیه ساختن بند بزرگ بر دریای نیل و آسیب به حق مصر وسودان تنها یک قضیه اقتصادی نیست بلکه یک نبرد بزرگ فرهنگی وهویتی است که با ایحاء ومدیریت صهیونیزم جهانی برای اسارت مطلق جوامع مسلمان صورت می گیرد.

تبصره / نظر

نظرات / تبصري

د همدې برخي څخه

شریک کړئ

ټولپوښتنه

زمونږ نوي ویبسائټ څنګه دي؟

زمونږ فيسبوک