سازمان ملل: قطعنامه آتش بس دايمی ليبيا را تصويب کرد | شهادت 

4th April, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانی

تفصیل

سازمان ملل: قطعنامه آتش بس دايمی ليبيا را تصويب کرد

2020-02-13

شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز به قطعنامه آتش‌بس دائم در ليبيا رای داد، ليبيا از ماه جنوری شاهد آتش‌ بس ناپایداری بوده و در همین راستا بریتانیا با رای پیش ‌نویس قطعنامه آتش‌بس پایدار در ليبيا تلاش دارد تا از دست‌آوردهای کنفرانس برلین که ماه گذشته به میزبانی آلمان درباره اوضاع در ليبيا منعقد شده حمایت شود، در این قطعنامه از تمامی اعضا خواسته شده تا ضمن پابندی به قطعنامه ممنوعیت ارسال اسلحه به ليبيا صادره از سال 2011 همه مشارکت کنندگان در نشست برلین درباره ليبيا از دخالت در جنگ ليبيا و امور داخلی این کشور خودداری کنند.

ادامه مذاکرات

در قطعنامه همچنین سازمان‌های منطقه‌ای به اتحادیه آفریقا، اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا را به بررسی چگونگی حمایت از سازمان ملل متحد، در تلاش‌های سیاسی‌اش و امکان نظارت بر آتش بس در ليبيا فرا می‌خواند.

این قطعنامه ارايه شده از سوی بریتانیا همچنین خواستار ادامه مذاکرات در چارچوب کمیته نظامی مشترک 5+5 شده که در اواخر جنوری و با حضور نمایندگان دو طرف درگیری با هدف رسیدن به «آتش‌بس دائم» شامل مکانیزم ‌های نظارتی، جدا ساختن نیروها و تدابیر اعتمادسازی تشکیل شده است.

ممنوعیت ارسال اسلحه به ليبيا

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه با اکثریت 14 رای موافق پیش‌نویس قطعنامه مشترک ارايه شده از سوی آلمان و بریتانیا مبنی بر تمدید ممنوعیت ارسال سلاح به ليبيا و همچنین تدابیر مرتبط با نفت، ممنوعیت سفر و بلوکه شدن دارایی‌های ليبيا تا 30 اپريل 2021 را به تصویب رساند.

روسیه از رای دادن به این قطعنامه امتناع کرد و از اعمال ممنوعیت‌های بیشتر علیه مردم ليبيا ابراز تاسف کرده و آن را غیر ضروری دانست.

این قطعنامه از کارشناسان سازمان ملل مسئول در زمینه نظارت بر اجرایی کردن تحریم‌ها می‌خواهد تا گزارش‌هایی را درباره هر گونه اطلاعات مربوط به واردات غیرقانونی به لیبی و صادرات غیرقانونی نفت و از آن جمله نفت خام و فرآورده‌های نفتی پالایش شده از این کشور ارايه دهند.
پخواني سرمقالي

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

4th April, 2020