۱۳حمل ۱۳۴۸ - تاسیس نهضت اسلامی کشور | شهادت 

28th May, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانی

تفصیل

۱۳حمل ۱۳۴۸ - تاسیس نهضت اسلامی کشور

قاضی عبد الحی فقيری

2020-04-01

سیزدهم حمل امسال تجلیل میکنم

امان الله خان متاثر از اروپا مردم را به بی حجابی و غرب پرستی مجبور کرد .

مردم قیام ملی کردند اما عقب آنها یک حزب قوی و منظم نبود  و یک قیادت مستعد و نیرومند نداشت . شعار های حبیب الله خادم دین رسول الله شرق و غرب را ترساند . انگلیس نادر را که نوکر  و فرمان بردارشان بود با امکانات کافی فرستاد او با پا درمیانی مجددی حبیب الله خادم دین رسول الله  را دستگیر کرد به شهادت رساند .

نادر هم چند روز بعد اعدام انقلابی شد . ظاهر حاکم بیصلاحیت تعیین شد و بعدا داود با روس ها رابطه برقرار نموده و در نتیجه صاحب صلاحیت اصلی در نظام ظاهر شاه شد و زمینه های بیشتری را برای کمونستان و طرفداران روس باز کرد در افغانستان حزب خلق طرفدار روس و حزب شعله طرفدار چین تاسیس شد در موسسات علمی فعالیت می کردند و حکومت از آنها پشتی بانی می کرد و آنها برضد اسلام و به طرف داری فکر کمونستی کار می کردند . برای مسلمانان یک حزب منظم و نیرومند وجود نداشت .

زیرا علمای کشور که باید ملت را رهبری می کردند از مظلومترین و محرومترین قشر جامعه در آن زمان بودند . بناَ محصلین برای اولین بار در سیزدهم حمل ۱۳۴۸ در یکی از صنوف  پوهنحی شرعیات دوازده تن اعضای موسسین نهضت اساس این شجره مبارکه را نهادند.

استاد عبدالرحیم نیازی

مولوی حبیب الرحمن

انجینر حبیب الرحمن

داکتر عمر

انجینر سیف الدین  نصرت یار

استاد غلام ربانی عطیش

استاد عبدالقادر توانا

سید عبدالرحمن آغا

خواجه محفوظ منصور

استاد گل محمد

انجینر گلبدین حکمتیار

که به جز  رادمرد اخیر همه به شهادت رسیدند .

درین جلسه( شب نامه) بنام "جوانان مسلمان" تهیه و نشر گردید که مضمون محوری آن افشای سازش میان دولت و کمونستان بود .

شهید عبدالرحیم نیازی نقش رهبری کننده در  نهضت را داشت . در مدت کمی میان تحصیل کرده ها نفوذ کرد و با قاطعیت با نظام برخورد کرد . دولت از پرچم های سبزشان هراسان دست کمک به کمونزم دراز کرد . اما به لطف خداوند آنها هم در مقابل نهضت  ناتوان شدند .

روس ها تلاش کردند در خاندان شاهی دلسوز ترین شان به کمونستان را حاکم سازند و اولین کودتای کمونستی توسط داود  که مهره اصلی روس ها در نظام شاهی بود صورت گرفت  جوانان نهضت زندانی و اعدام شدند و عده ای به پاکستان مهاجر شدند .

وظیفه داود سرکوبی نهضت اسلامی بود او در اولین خطاب خود گفت : بخاطر دفاع از نیروهای مترقی (کمونستها) که مورد تعرض نیروهای مرتجع(نهضت) قرار گرفته بودند انقلاب کردیم .  داود مقدمه ای برای اقدامات بعدی روسها در مورد افغانستان و در قبال نهضت نوپای اسلامی کشور بود .

وقتی کمونستان زیر چتر داود نتواتستند نهضت اسلامی را سرکوب کنند به دستور مسکو خود در اریکه قدرت نشستند و روس ها را به افغانستان آوردند که در نتیجه کمونزم توسط نهضت اسلامی به زوال محکوم شد و نه تنها  افغانستان بلکه کشور های آسیای میانه آزاد گردید بلکه حتی دیوار برلین شکست و دیگر کمونزم از صحنه گیتی برچیده شد .

دنیا از شر هیولای کمونیزم نجات یافت جهاد اسلامی در سراسر دنیا احیا گردید. کمونیزم  در مهد خود دفن شد و مجسمه لینن در زادگاهش سرنگون گردید و قمندان روسها گروموف گفت روسیه بزرگترین اشتباه را در حمله بر افغانستان مرتکب شد و هرگز به دولتمردان بعدی اجازه تکرار این چنین اشتباه را نخواهیم داد.'قاضی عبد الحی فقيری'   سرمقالی
پخواني سرمقالي

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

28th May, 2020