آیا عوامل کشنده و انتشار ویروس کرونا تنها پوهنتون ها, مدارس و مکاتب اند؟ ! | شهادت 

4th July, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانی

تفصیل

آیا عوامل کشنده و انتشار ویروس کرونا تنها پوهنتون ها, مدارس و مکاتب اند؟ !

قاضی محمود الحسن جاهد

2020-06-26

از آغاز سال جاری (بیش از سه ماه بدینسو) پوهنتون ها ,مدارس و مکاتب تعطیل و دو دور, یک بار یکماه و بار دیگری بیست روز  به شمول کابل در ولایات قرنطین اعلان گردید دفاتر رسمی دولتی به حالت تعلیق قرار گرفت اما قبل از فرا رسیدن عید سعید فطر (بیش از یک ماه قبل) از بازار ها وسایل نقلی جمعی, رستورانت ها و امکنه مزدحم قرنطین برداشته شد. در طول این بیش از یک ماه جز اینکه پوهنتون ها, مدارس و مکاتب به حالت تعلیق و قرنطین باقیمانده اند دیگر آثار از ترس و واهمه ی انتشار ویروس کرونا در هیچ محل تجمعی و مزدحم دیده نمی شود.وزارت صحت عامه از اشاعه این ویروس و ازدیاد آمار مبتلایان به آن را, هر روز خبر می دهد اما باشندگان کابل آمار را بیشتر از آن می دانند که توسط وزارت صحت عامه اعلام میگردد.

حال سوال اینجا است که چرا در کشور ما یک بام و دو هوا است. باز شدن دروازه های پوهنتون ها عامل اصلی کشنده و اشاعه و گسترش ویروس مهلک کرونا معرفی میگردد؟ در حالی که دولت مکلفیت دارد که تمام راه های ورودی این ویروس خطرناک و انتشار آن را باید از هر راهی که ممکن است با اخذ تدابیر صحی و بهداشتی بگیرد.

باید در مکاتب, مدارس, پوهنتون ها , مساجد و بازار ها و حتی در جاده های عمومی و وسایل نقلیه, مواد ضد عفونی استعمال گردد. تنها بستن دروازه های پوهنتون ها و مدارس حلال مشکلات نیست, اگر این اقدام مداوای اصلی این بیماری و دلیل عمده جلوگیری از گسترش آن می بود, باید آمار مبتلایان درین سه ماه روز به روز کمتر می شد نه اینکه سیر صعودی خود را می پیمود. اکنون با بلند رفتن آمار مبتلایان به این ویروس, مردم خود صاحب تجربه و راه درمان آن را تا جایی درک کرده اند اکثریت مردم شهر کابل به این باور اند که هیچ خانه ای نیست که این مرض در آن خانه داخل نشده باشد, مردم به استعمال آنچه که به بهبود یافتن و نجات ازین ویروس مفید است عادت گرفته اند, می گویند کسانی که امراض دیگری چون تکلیف قلبی, فشار, شُش و شَکَر و یا ناتوانی جسمی نداشته باشند به زودی از فشار و تکلیف این بیماری نجات پیدا می کنند.

حال دولت را لازم است که در پهلوی آفت کرونا, جهالت و نادانی را گسترش نداده مانع علم و دانش و تربیت و تهذیب نگردد و به هر وسیله ی که می تواند با طرح ها و برنامه های مفید و سازنده در این راستا دست به کار شده مشکل تعلیم و تربیت افغانان را حل کند.'قاضی محمود الحسن جاهد'   سرمقالی
پخواني سرمقالي

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

4th July, 2020