تفصیل | ډیلې شهادت 

14th July, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

چه انگيزه يى پاکستان را از همکارى با امريکا باز داشته است؟

فریدون افراسیابی

2019-07-29

يکى از پرسرو صدا ترين رخداد هاى سياسى اخير، ديدار عمران خان صدراعظم پاکستان از امريکا بود که آقاى باجوه فرمانده نظامى اين کشور نيز او را همراهى ميکرد. در جريان ملاقات دونالد ترامپ و عمران خان و با حضور ميديا رئيس جمهور امريکا حرفهاى نو و ناگفته يى را به ارتباط جنگ افغانستان به زبان آورد که انگيزه جالبى براى بسيارى تبصره ها در شبکه هاى جمعى و مجازى شد، به اين مناسبت من در صفحه فيسبوک نوشتم:

(( اين ديدار که براى همه احزاب و منابع سياسى و بيشتر براى حکومت و طالبان اهانت آميز تلقى ميشد، در باطن پيامد سودمندى داشت و نوعى همگرايى و واکنش لفظى همانندى را ميان افغانها خلق نمود. نقل معروف است، ميگويند: (( شرى بر پا شود و خيرى در راه باشد.))

روى همين مطلب آگاهان و مجريان صفحات مجازى نگاههاى متفاوتى ابراز داشته اند. آقاى شبيرکاکر يکى از کاربران فعال صفحات مجاز ميگويد: درد آقاى ترامپ در جاى ديگر است و ديدار عمران و جنگ افغانستان بهانه خوبى بود تا اين نالش را بيرون بيريزد.

آقاى کاگر مينويسد: ((ترامپ هم شب و روز در هراس از کنگره بسر ميبرد، هر روز در امريکا يک مطلب تازه براى ترامپ سبز ميشود. گواهى ((رابرت مولر)) عضو کميسيون اختصاصى بررسى پرونده مداخله روسها در امور انتخابات امريکا، هنوز تازه آغاز شده و احتمال احضار ترامپ به کنگره و سلب اعتماد و کشانيده شدن آقاى ترامپ بزندان را سخت ترسانده است.

تاکنون بيش از بيست نفر از همکاران نزديک او بدليل دست داشتن در رسوايى هاى انتخابات يا کنار رفته و يا مجبور به کناره گيرى شده اند. يکى از مشاورين حقوقى او نيز بجرم دروغگويى و فريب کنگره بزندان رفته است.

آقاى ولى خان همراه يکى ديگر از نويسندگان گفته است: (( هيچ کشور حاضر نيست جنگ ديگرى را در منطقه و يا حداقل در جهان براه اندازد چون برنده و فاتحى براى اين جنگ در تصور نيامده است)) پس از نظر اين نويسنده ترامپ يک حرف ناشد را عنوان ميکند و با خيال بازى ميکند.

آقاى شاه تميم افغان ميگويد: (( جنگ افغانستان يک پروژه خود امريکا است و از آن نفع ميبرد، اگر واقعاً ميخواستند پاک سازى کنند، بزودى مانند سال ٢٠٠١ طالبان را از سر راه بر ميداشتند))

اين بود حرفهاى برخى از آگاهان پيرامون اظهارات آقاى ترامپ، حالا ببينيم ديدگاههاى صاحب نظران پيرامون موقعيت مهمان ترامپ يعنى آقاى عمران خان به چه گونه يى است، آقاى شاه محمود محمود پژوهش گر خوب مسايل اشاره دارد: عمرن قبل از اينکه بتواند کمکى به درد هاى ترامپ کند براى غمهاى خود ميگريد؛ آقاى محمود ياد آور ميشود:

(( ديده شود که آيا نظاميان پاکستان و عمران خان ميتوانند بالاى مشکلات اجتماعى، اقتصادى و امنيتى فايق آيند يا نه؛ عمران خان در سخنرانى خود گفت: ((بلندرفتن سرسام آور کسر بودجه و نارضايتى مردم دو علت دارد: يکى اينکه ميراث فساد مالى و ادارى گسترده از دولتهاى ملکى قبلى مربوط خاندان بوتو و خاندان شريف است که طى سالهاى سال به ميراث مانده و روى همين علت ارتش سه بار براى برطرف نمودن حکومتهاى فاسد دست به کودتا زده است.

علت دوم اين است که پاکستان (٢١٠) مليون نفوس دارد ولى صرف از (١٥٠) مليون نفرماليه ده وجود دارد و ما در نظر داريم که با وجود مخالفت و مقاومت يکعده، ماليات را همگانى بسازيم. آقاى نصيراحمد راسخ از کارکنان سابق راديو تلويزيون حزب در چهارآسياب که در خارج از کشور قرار دارد، عمران خان را يک فرد آماتور ميداند که مردم فريفته شعار هاى او شده اند.)) اين نويسنده نظر ميدهد که افغانها هرگز به چنين سياست مداران موقع ندهند که سياست افغانستان شوند!! وى ميگويد، يک سياست خشن دو برابر طالبان و پاکستان بهترين گزينه براى صلح سرتاسرى ميباشد.

در هر حال، اين بود نظريات آگاهان و حرفهاى تند و احساساتى ترامپ که گفته بود نمى خواهد ده مليون نفر را بکشد و گرنه جنگ افغانستان را ظرف يک هفته برنده ميشود.

تا آنجا که ميشود نتيجه گرفت به تغيير اينکه گفته اند (( در جاييکه جنازه شده هر کس براى غم خود ميگيريد)) حالا ترامپ و عمران هر دو بيش از آنکه در باب گرفتاريهاى کشور شان و مردمشان و در ضمن روى گرفتارى هاى مردم افغانستان چيزى انديشه کنند، براى بقاى خود شان مى انديشد.

عمران و ترامپ بدون هيچ ترديد ميخواهند يکديگر شانرا کمک کنند ولى دستشان به اصطلاح زير سنگ است، نميتوانند به اين آسانى از زير بارسياستهايى خود را رهايى بخشند که از سوى محافل پشت پرده استخباراتى هر دو کشور بعنوان يک سياست اجرايى در افغانستان به پيش برده ميشود.

پاکستان چنانچه معلوم شده تحت سه هدف حاضر به همکارى قاطعانه با امريکا نميباشد، نخست اينکه پاکستان ميداند اگر امريکا در افغانستان حضور نظامى و دايمى داشته باشد اين مزاحمت بزرگ مقابل سياست هاى پاکستان است و فضاى بازى براى فعاليت هندوستان امريکا اگر ميخواهد از افغانستان منطقه را ديده بانى کند اين خيال سر پاکستان را نيز بقدر کافى گرم ميسازد.

براى اينکه اين احساس و تشويش پاکستان را کمتر گردد طى يک اقدام تازه، ا مريکا در ١٣ سرطان  امسال ((جيش العدل و ارتش آزادى بخش بلوچ را سازمانهاى تروريست اعلام کرد. امريکا گفت اين دو جنبش در حملات تروريستى و قتل دهها شهروند بيگناه دست داشته اند، اين اعلام که از سوى وزارت خارجه امريکا صورت گرفته بى ارتباط به فعاليتهاى اخير زلمى خليلزاد نيست، چرا که امريکا ميخواهد با اين سلسله اجراات نظر پاکستانى ها را جلب نمايد ولى اين بهايى نيست که بتواند آن کشور را بگونه جدى و راستى حاضر به همکارى با امريکا بسازد.

نکته دوم عامل مزاحمت ساز در راه وصلت کامل امريکا و پاکستان چشم داشت هر دو کشور به منابع زيرزمينى  افغانستان ميباشد. طبق استادى که وجود دارد هم امريکا و پاکستان ديگر کشور هاى ايتلاف نظامى مانند انگليس در دستبرد هاى معادن افغانستان دست دارند.

آژانس پارس تودى در ١٢ حوت ١٣٩٦و طى گزارشى از قول هاشم خان الکوزى سناتور هلمند گفته بود: (( نظاميان امريکايى در تاراج معادن سهم دارند که قيمت آن معادل ٩٠٥٨ دالر تخمين شده است. به اساس اين گزارش بليک واتر تمايل خود را براى دستيابى به معادن افغانستان ابراز نموده است.(( ايريک پرانس)) مسؤل شرکت بليک واتر قصد دارد پا فرسايشى شدن جنگ به منابع نادر معدنى افغانستان که قيمت آن چيزى در حدود سه هزار مليارد دالر گفته شده دسترسى پيدا نمايد.

پاکستان در بخش خود مشغول تاراج افغانستان ميباشد و روزانه در حدود ٢٤٠ تيلر مواد معدنى افغانستان از مناطق ايکه پيشتر در اختيار دولت نيست به پاکستان قاچاق ميشود به اين ترتيب اختلاف روى منابع معدنى افغانستان عامل ديگرى است که هر دو کشور را مجبور ميکند بازى را به نحوى در افغانستان ادامه بدهند.د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

14th July, 2020