تفصیل | ډیلې شهادت 

14th July, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

ترمپ در شفا حفرۀ سقوط و ذلت

عبیدی

2019-07-29

تاریخ بشریت گواه عروج و سقوط ملت ها و زورگویان و مهاجمین خونریز است. گاهی یکی و گاهی دیگری با قوت و با سیم و زر به میدان می شوند که منم، می کشند و می دزدند و ویران می کنند و تاراج می نمایند و نام ها و خاطره های زشت وقاعده های ننگین از ایشان در خاطره ها و در ذهنیت های نسل ها و عصر به جا می ماند. وحشت و تباهی چنگیزیان، تیموریان، هیتلریان و آتیلوها هنوز هم در وجدان مصفای بشریت و پاسداران آدمیت تنبیه و نکوهش می شود و مکتب و اندیشه ملوث و آلودۀ آن ها همواره در محکمه تاریخ محکوم و منفور قلمداد گردیده است.

دریغا که گذشت زمان و حوادث دردآلود و آغشته با خون بیچارگان مایۀ عبرت آزمندان و تشنگان قدرت و کرسی نمی شود و دنباله روان شیطان و طاغوت برای احراز پادشاهی و تاج و تخت قتل و خونریزی را بحیث مکتب و مسلک زندگی خود انتخاب و به زور و قوت باطل و باطل پرستان می افزایند.

قدرت های استعمارگر همواره با چنین طرز تفکر در عرصۀ زندگی بشریت جلوه نمایی می کنند و با اغتنام از فرصت چند روزه و با تابعیت از غرایز ناپاک شان بر همنوعان خود جور وستم روا می دارند و از جمجمه ها و استخوان های مستضعفان برای خود تخت و کرسی می سازند و از خون مظلومان بوستان ها و چمن های عیش و نوش و طرب را آبیاری می نمایند.

از قرن نزده و علی الخصوص ختم جنگ جهانی دوم تا امروز دو نیروی خون آشام، مستبد و استثمارگر زائیده شد که بشریت از مظالم آن ها در کاسه خون نشسته و موازنه زندگی انسان ها کاملاً برهم خورده است.

بلاک های امپریالیزم و کمونیزم دو بلای آدم خوار و عدالت ستیز، ملیون ها انسان را به دام اسارت اسیر و چون فرعون به شعار (انا ربکم الاعلی) را به اهتزاز در آوردند. کمونیزم با خصلت ضد فطری و ضد انسانی خود در مدت کوتاه فرو ریخت و داغ سیاه بر جبین تاریخ به جا گذاشت و اکنون امریکا و بلاک خون آشام صلیبی نیز در پرتگاه نابودی قرار گرفته است.

آقای ترمپ سردمدار قصر سفید که تازه با احساسات و تمایلات به اصطلاح »بچه گانه« به میدان سیاست تاخته است با الهام کاذب از ارواح گذشتۀ جانیان تاریخ می خواهد به زور و پیشکش ساختن بمب و خمپاره و باروت ارادۀ عواطف و علمبرداران زندگی شرافتمند و پاسداران معرفت را بشکند. به گفته او هر کس و هر نیرویی که در برابر تأمین اهداف امریکا مزاحمت و سنگ اندازی نماید با تمام قوت نابود خواهد گردید. جورج دبلیو بوش و سه تن از وزیران تندروش: رامز فیلد، کاندلیزارایس و کولن پاول با یک صدا می گفتند که مزاحمین منافع و اهداف امریکا با استعمال زور و سلاح نابود شوند. عدۀ زیادی چون این ها چنین اندیشه های ناپخته را به سر پرورانیدند، مگر شکست خوردند و نابود شدند و جز نام بد و قاعدۀ زشتی از آن ها باقی نمانده است.

آقای ترمپ که از پهلوی سرمایه به دنیا آمده به مصداق مثل عام از کوچۀ سیاست و حکومتداری گاهی عبور ننموده، زور و سرمایه و تکنالوژی مدرن و پیشرفته را معیار آقایی و باداری بر جهان می داند و با گذشت هر روز یک کشور فقیر و بیچاره را با بمب های یازده هزار کیلویی و قشون اجیر و سربازان آدمکش و حرفه یی تهدید می نماید. چنان معلوم می شود که فردای شبی که آقای ترمپ در بزرم می خواران کوزه های خمر و جنون را بر سر ریخته بود برای تخویف و تنبیه دیگران تهدید نمود که امریکا با سلاح های دست داشته خود می تواند کشوری چون افغانستان را نابود کند. ترمپ با جنون خاص گفت که ما می توانیم بمب های سنگین تری را از »بمب‌مادر« که در ولسوالی شینوار استعمال شد به کار بریم. از همه عجیب تر این که این سرمایه دار مست و مغرور و علمبردار حقوق بشر و هواخواه حقوق زنان و اطفال گفته است که می توانیم ده میلیون افغان را ظرف یک هفته نابود و افغانستان را از عرصه نقشه دنیا حذف نماییم. شاید آقای ترمپ عرصه دنیا را رنگ ریسلینگ تصور نموده باشد که با شطارت و ضربات کاری حریف را ضربه فنی و مغلوب نماید.

چنین سخنان پوچ و ضد موازین پذیرفته شده بین المللی باعث حیرت و تعجب جهانیان گردیده و مطبوعات جهان بحث بر این موضع کودکانه ترمپ را محراق توجه و مباحثات رسانه یی خود قرار داده اند. ترمپ از تندروی ها و پوچ اندیشی های بوش متأسفانه عبرت نگرفته و همچون اسلاف خود به زور و زورگویی مبادرت می ورزد. زود است که این سرمایه دار، جهان رابه آشوب و فتنه بزرگ مواجه گرداند و از این طریق عقده های درونی خودش را بگشاید. ترمپ از تاریخ چنان بی خبر است که شاید کرسی ریاست جمهوری به موجودیت وی ابراز شرم و خجالت کند. او شخص شریر، صهیونیست  و به مرض لاعلاج خودبرتربینی و عقده های حقارت مصاب است. برای اثبات جنایت ترمپ کافی است که مدافع وحشی ترین نیروی سفاک و استعماری صهیونیزم است.

ترمپ باید خوب بداند و تاریخ چند هزار سال قبل افغانان را عمیقاً مطالعه نماید که بسا زورگویان و کشورگشایان غاصب زیر سم اسپان ما خاک و خاکستر شده و منفعل و خجالت گریخته اند. آقای ترمپ! زور و اقتصاد و سلاح های کشتار جمعی نمی تواند و نتوانسته ملت ها را نابود کند و کشورها را از عرصه نقشه جهانی محو نماید. شاید شما تصور کشور خود را نموده باشید که فقط عمر 243 ساله دارد آنهم مملو از جنایات و بربریت ها. تهداب نسل کشی سرخ پوستان را اسلاف شما به عنوان پست ترین طرز تفکر انسانی به ارمغان گذاشتند. امریکای که اصل و نسب شان تا کنون مجهول و نامعلوم است و معجون مرکبی از نطفه های متجاوزین انگلوساکسون ها، پرتگالی ها، اسپانیایی ها و انگلیس ها است. با چنین حرف های میان تهی و کودکانه شما مقدار حیثیت و شخصیت خود و حزب جمهوری خواه را برای مردم جهان برملا ساختید. ما به عنوان مدافعین خاک مقدس و مردم ستم دیده خود که یگانه عامل بدختی شان امریکا است، می گوییم که دیگر خواب های امپراتوری نبینید و با چنین سخن های بی باکانه و فاقد ارزش نفرت و انزجار قشر مستضعف را کمایی نکنید.

افغان ها در مسیر تاریخ بر هر متجاوز و مهاجم جواب دندان شکن داده و بسا لشکریان مغرور و خرمست را به زانو درآورده است. چنان معلوم می شود که ترمپ از تاریخ باستانی اجداد و آبای آریایی ها و افغان ها اطلاعی ندارد. ما مطمئن استیم که ترمپ همانند سایر مهاجمین آرمان تسخیر افغانستان را با خود به گور خواهد برد. چشم ترمپ بر مظالم صهیونیست ها کور شده و جنایات آن ها را تقدیر می نماید. درگیری با ایران، کوریای شمالی، وینزویلا و مکسیکو نشانۀ دیگری از جنون و دشمنی ترمپ با بشریت است. وقتی در گوشه های متشنج جهان نظر می افگنیم به وضاحت ملاحظه می شود که امریکا در تمامی ناگواری ها و تشنجات جهانی سهم فعال و عمیق دارد.

این خواب و خیال کودکانه ترمپ مبنی بر محو افغانستان از عرصه نقشه جهانی و قتل ده میلیون افغان مظلوم و بیگناه به کودنی و ددمنشی قصر سفید نسبت به همۀ مسلمانان صلح دوست و صلح خواه دلالت می کند. چنین جلادان تاریخ هیچگاه به مقاصد شوم خود نرسیده و نمی رسند. افغانستان نه تنها که از عرصۀ نقشۀ جهانی محو نمی گردد، قدرت های وحشی و زورگو را از نقشه جهان محو خواهد ساخت. شمشیر بران مظلومان و بیچارگان  دستان بی رحم و خونخواران را از شانه قطع و آن ها را به شفا حفره سقوط و ذلت فرود خواهد آورد.

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

14th July, 2020