تفصیل | ډیلې شهادت 

14th July, 2020


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

بدون شرکت رسمى احزاب مطرح، نشست اسلو و هر نشست ديگر نمايشى است

فریدون افراسیابی

2019-08-04

در دنباله فعاليتهاى سياسى و انتخابى از دو هفته به اينسو اخبار خوش و اميدوار کننده يى به ميديا ميرسيد و حکايت از آن داشت که تيم هاى انتخاباتى تحت رهبرى انجنيرصاحب حکمتيار،  تيم انتخاباتى تحت رهبرى داکتر عبدالله و همچنان تيم انتخاباتى حنيف صاحب اتمر روى مسال عمده و تشريک مساعى با هم در تبادل نظر ميباشند.

اين خبر در حاليکه از سوى تمام منابع سه تيم انتخابى تصديق شد، در قدم نخست به توحيد اقدامات مشترک در راستاى شفافيت انتخابات و جلوگيرى از دستبازى و تقلب بوده، اين هم گفته ميشد که هر سه تيم مهم براى يک موقف مشترک و صحبت روى تيم انتخابى مشترک نيز با هم تبادل نظر نموده اند.

در جريان همين ديد و واديد ها بود که عکسهاى جمعى از هواداران حزب را در صحبت با داکتر عبدالله نشان ميداد. ديدار و عکس ملاقات داکتر فضل الهادى وزين معاون اول انتخاباتی انجنیر صاحب حکمتیار با استاد عطامحمد نور رئيس اجرايى جمعيت اسلامى و عضو فعال تيم آقاى حنيف اتمر نيز از مسايل قابل توجه رويداد ها بود.

مردم اين ديدار ها را به فال نيک گرفتند و توقع نمودند که تيم هاى هم خيال و هم سليقه انتخابى بايد هر چه بيشتر هماهنگ شوند و صفوف خود را فشرده بسازند.

از نظر بسيارى آگاهان يکجا شدن و کار هماهنگ تيم هاى هم خيال تنها براى دور انتخابى اهميت ساز نيست، اين حرکت آنها را در برابر چلينج هاى آماده ميسازد که ممکن است پس از توافقات مخفى امريکا و طالبان در کشور رونما شود.

بدنبال اين رويداد بود که خليلزاد فرستاده خاص وزارت خارجه امريکا براى صلح و مذاکرات افغانستان پيش از آغازدور مذاکرات هشتم اعلام کرد که آنها با حکومت افغانستان به موافقه رسيده اند. اين بيان خليلزاد همه را دچار حيرت زدگى ساخت، در شرايطيکه طالبان بار ها اعلام نموده اند که با حکومت افغانستان مذاکره نميکنند، چگونه خليلزاد با آقاى غنى بر سر يک فورمول صلح به تفاهم رسيد که بگفته خليلزاد هشتاد در صد از مراحل آن با طالبان نهايى شده است؟!

نکته مهم زمانى آغاز شد که روزنامه واشنگتن پوست نوشت: (( بدنبال موافقات صلح امريکا و آماده شدن خروج شش هزار از دوازده هزار سربازان، آتش بس در افغانستان برقرار ميشود ، پس از امضاى تفاهم با امريکا و قايم شدن آتش بس، طالبان با حکومت مذاکره ميکنند)) اين مسايلى است که بيشتر از سوى روزنامه واشنگتن پست و پس از تماسهاى که اين روزنامه با منابع مهم امريکايى داشته به بيرون درز نموده  است ولى باز هم بسيارى مسايل کنگ بوده، هنوز معلوم نيست که استخوان بندى حکومتيکه پس از تفاهم امريکا و طالبان در افغانستان رويکار ميايد چگونه خواهد بود.

آيا طالبان به نحوى تحت همين حکومت قرار ميگيرند و يا اينکه رئيس جمهور غنى و اداره او به حکومتى مى پيوندد که از سوى طالبان رهبرى ميشود.

در هر حال اين نکته را نبايد فراموش کنيم که اگر تفاهمى پس از خروج ميان طالبان و حکومت آقاى غنى در شرف انجام باشد، براى احزاب و زعماى مطرح نميتواند پيامد خوشگوار داشته باشد. اين تصور از روى مصاحبه يى تقويت ميشود که بدنبال تحولات اخير از سوى امرالله صالح معاون تيم انتخاباتى غنى در ميديا بدست نشر سپرده شد. درين مصاحبه براى بار اول ضمن اينکه فوتوى احمدشاه مسعود را در جريان مصاحبه با خود نداشت بگونه صريح انکار کرد که او جمعيتى نيست و نوزده سال است که از جمعيت بيرون آمده است.

همينگونه يک مصاحبه ديگر در تلويزيون آريانا از قول قوماندان زرداد فريادى به نشر رسيد که در آن از اشرف غنى حمايت ميشد و از فعاليتهاى که اين قوماندان در گذشته و در همکارى با حزب صورت ميگرفت به نحوى اظهار گله گزارى صورت ميگرفت.

روى هر ملحوظ نميتوان مصاحبه آقاى صالح و ديگر مصاحبه ها را آنهم در ضديت با گروههاى مطرح و مهم يک تصادف و حرف بى پيش زمينه فرض کرد. در مجموع ميتوان نتيجه گرفت: همانگونه حکومت براى انزوا و انتشار احزاب مطرح درين پنجسال مصروف بود، امريکا و طالبان نيز کوشيده اند با دعوت دادن شمار زيادى افراد آزاد نقش احزاب عمده را کمرنگ بسازند. در دنبال همين مسايل حالا گفته شده که در اسلو پايتخت ناروى يک مجلس فرمايشى براى صلح افغانستان و در غياب احزاب مطرح آمادگى گرفته ميشود، که اين تکرار اشتباهات گذشته و دوام بحران است. نبايد هيچ فيصله بدون حضور رسمى احزاب مطرح سامان داده شود؛ اين مسايل خود بخود احزاب مطرح را واميدارد تا همه اختلافات را پشت سر گذاشته چه در عرصه انتخابات و چه بخاطر آمادگى هاى سياسى ديگر تحت يک پليت فارم سياسى با هم جمع شوند، تا بتوانند از صيانت و استقلال و آزاديهاى مدنى مردم کشور در سايه ارزشهاى والاى اسلامى به نحو بهتر پاسدارى نمايند.

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

14th July, 2020